• 2031
  önemli olan yabancı oyuncu sayısını düşürmek değil, futbola yabancı oyuncu ve yönetici sayısını düşürmektir.

  bu kural uygulanmaya başlandığı günden itibaren, oyunun seyir zevkinde artış olmadı mı ?
  isim vermek istemiyorum bir çok x oyuncuya ''abi bu nasıl topçu olmuş'' söylemlerimiz azalmadı mı ?
  anadolu takımlarının 4 büyüklere şampiyonluk mücadelesinde rakip olmaları ve şampiyonluk mücadelesi veren büyük takımlara x deplasmana gidiyoruz zor maç olur dedirtmedi mi ? pek çok takım buralarda yaralar almadı mı ?
  bu sistem doğrultunda kaliteli yerli oyuncular kendini belli etmedi mi ve büyük takımlara gelme ihtimalleri artmadı mı ?
  ilk 18'e giremeyecek yerli oyunculara asılsız paralar ve kontratlar verilmesinin buna bağlı olarak bu oyuncularının menajerlerinin zengin edilmesinin önüne geçilmedi mi ?
  yine bu sistem içinde kendi performansı gözle görülür şekilde arttıran yerli oyuncularımız avrupa'nın önemli liglerinde önemli takımlarına transfer yapmadı mı ?
  yine bu sisteme bağlı olarak milli takımımızın seviyesi artmadı mı ?
  ülkeye getirilen yabancı oyuncuların kalitesi gözle görülmüyor mu ?

  ülkecek avrupa gibi top oynamaya, avrupa kupalarına sürekli katılır performans da kalmaya ve buralarda başarı yakalamaya çalışacaksak ve bu sistem globallikse o halde kapılarını açacaksın kardeşim. kaliteli yerliye, kaliteli yabancıya kapılarını açacaksın. kim iyi performans sergilerse o aradan sıyrılır transferini yapar sana para kazandırır, takımı şampiyon yapar veya başarılı sayılacak hedeflerine ulaştırır.

  önemli olan sayıyı değil zihniyeti değiştirmektir.
 • 2032
  halen yabancı oyuncu sayısının kısıtlanması ile beraber olabilecekler, bununla beraber hali hazırdaki yabancı oyuncu sayısının faydaları yazılıp çiziliyor. sanırım anlaşılamayan şu; bizim bu yazdıklarımızı, konuştuklarımızı, düşündüklerimizi bu işe karar verenler ya da verecekler de biliyor. ama gelin görün ki durum türk futbolu durumu değil ki. bu işi dallandırıp budaklayanların, genç türk futbolcuların avrupaya açılması, takımlarımızın uluslararası arenada rekabet edebilmesi, sırf yerli oynatma zorunluluğundan milyonlarca euro para saçılması umurlarında değil. siz hiç galatasaray haricinde bir takım başarılıyken yabancı konusunun açıldığını gördünüz, duydunuz mu? söyleyeceklerim bu kadar.
 • 2033
  --- alıntı ---

  mevcut yabancı kuralının sürekli böyle devam etmesi mümkün değildir. fakat gelecek sezonda da mevcut kuralla devam edilecektir. ilerisi için yabancı sayısının kararını kulüpler birliği ile vereceğiz.

  --- alıntı ---

  nihat özdemir

  2019-2020 sezonu için değişmeyeceği kesinlşemiş gibi bir şeydir bu açıklama ile. önemli olan diğer sezon için gereken baskıyı oluşturup azaltılmasının önüne geçmek.
 • 2034
  kural yabancı sayısının düşüşü yönünde olursa 2024'den sonraki uefa şampiyonlar ligine katılımını ancak rüyamızda görürüz çünkü bundan sonraki 5 yıl süreçte her sene kulüplerin 5 sene sonunda ilk 24'de olması için avrupada istikrarlı olarak her sene en az şampiyonlar ligi veya avrupa ligi'nde çeyrek final ve üstü oynamasi gerekiyor o yüzden yabancı sayısının düşmesi her anlamda türk futbolu için intihara sebep olacaktır.
 • 2035
  sınır falan gelmesin ama lütfen altyapıya teşvik yapılsın, türk oyuncular çıksın. ligin ikinci yarısı takım yeni yeni birlikte oynamaya başlamıştı,11 yabancı olarak.benfica maçında tribünden bir yerlerimizi yırtıyorduk oyuncuları tribüne çağırıyorduk hemen maç öncesi, kimse anlamıyor ki sahada hiçbiri dönüp bakmadı bile uzun süre,içim bir kötü olmuştu orada. bu kadar genç nüfus avrupanın falan hiç bir yerinde yoktur lütfen el atın, oyuncu yetişsin şu takımlardan.
 • 2036
  19-20 sezonunda bu yıl ile aynı sayı olacaksa bizim için çok büyük bir fırsat olur. 19-20 sezonu için bir kaç ay içerisinde yerli kalitemizi arttırmamız zor olacaktı. ancak sonrası için hem altyapıdan yetişenlerden kullanabileceklerimiz hem de mali durumumuz daha da düzeleceği için kadroya katabileceğimiz kaliteli yerliler bulmakta zorlanmayız.

  keşke hiç düşmese ve gönül rahatlığıyla kadro yapabilsek.
 • 2037
  atanan federasyon başkanının buyurduğuna göre önümüzdeki sene aynı kalıp sonra gene değişecekmiş, böyle devam etmesi mümkün değilmiş.

  cidden bu insanlar eğitilmez, ulan yabancı sınırını 5-6-8 her şey yaptınız, her şeyi denediniz ne faydasını gördünüz ya. tarık çamdal, ozan tufan, yiğit gökoğlanlara milyon eurolar akıtmak dışında tek bir faydası oldu mu bu sınırın.

  amaç nedir insanları futboldan soğutmak mı ? türk takımlarının avrupa ile rekabet şansımı kalmasın nedir yani. salın artık şu futbolu salın ya. 3-5 menajer milyonları kaldıracak, 3-5 dayı zengin olacak diye yaptıklarınız yeter.

  cenk, cengiz, merih, ozan, çağlar bu serbestlik varken çıkmadı mı. çalışan adam için sınır falan yoktur. yetenekliyse, çalışıyorsa formayı da kapar yurt dışında da oynar. kaypak ise yabancı sınırından faydalanıp senelik 3 milyon euroyu alıp götünü büyütür. futbolu öyle insanlar yönetiyor ki bu göt büyütme olgusuna her türlü katkıyı yapıyorlar.
 • 2038
  alt yaş kategorilerinde ortalığı kasıp kavuran* gençlerin a takım seviyesinin yanından bile geçemediği bir futbol ikliminde tartışılması gerizekalılıktır. senin u19-u21 liglerindeki rekabet seviyesi o kadar düşük ki elindeki yeteneğe bile profesyonelliğe sıçrama yapma imkanı veremiyorsun. sen denesen bile 19 yaşına gelmiş çocuk orta okul talebesinden hallice fiziğiyle süper lig maçlarında sahada kayboluyor, kaybolmadığında da her ikili mücadelede dayak yiyor.

  çok daha büyük problemlerimiz varken tutup bunun tartışılması bizim memleketin muazzam bir özetidir. koskoca türk futbolunu hayatının hiçbir döneminde futbolla alakası olmamış yandaş iş adamları yönetirse bundan daha iyisini bekleyemezsin.