• 2009
  --- alıntı ---
  6+2+2'ye isyan eden kulüplerin sesine tff kulak verdi. yeni bir taslak hazırlandı. buna göre takımlar geniş kadroya 14, maç kadrosuna 12 yabancı yazabilecek. ancak sahada en fazla 8 yabancı oynayacak. 3 türk oyuncu 11'de olmak zorunda..

  sabah yazarı gürcan bilgiç'in 14 mart tarihli haberiyle gündeme oturan yeni yabancı sayısı kuralı, tüm türkiye'de tartışılmış, kulüpler birliği toplantısında yabancı sayısının azaltılmasına oy çokluğuyla karşı çıkılmıştı. trabzonspor, erzurum, göztepe, bursaspor, rizespor gibi kulüpler ise sınırsız yabancı kararının gözden geçirilmesini istemişlerdi. yabancı sayısının değişmemesi ancak içeriğinde yeniliğe gidilmesi yönünde fikir yoğunluğu oluştu. tff'nin şu an üzerinde çalıştığı taslak halinde olan yeni kurala göre, kulüpler geniş kadroya yine 14 yabancı oyuncu yazdırabilecek. ancak sahada aynı anda en fazla 8 yabancı bulunabilecek. kulüpler birliği'nin mart'ta yaptığı toplantıda 5 kulübün "sahadaki yabancı azaltılsın" şeklinde görüş bildirdiğini ifade eden tff yetkilileri, 8+4+2 şeklinde revize edilen kurala çoğunluğun olumlu bakacağını düşünüyor. süper lig'de dönem dönem gündeme gelen yabancı sayısında yaşanılacak olası bir düşüş en çok başakşehir'i, en az sivasspor ile kayserispor'u etkileyecek.
  --- alıntı ---
  https://www.aspor.com.tr/...rk-zorunlu-olacak/14

  illa bir şekilde oynayacaklar yani. değil 3, 1 tane bile zorunlu olmamalı. tekrar etmekte fayda var, şimdiki kuralda da en az 14 türk futbolcu olmak zorunda. sen ister 20 yaparsın bunu, ister 22, ister 25. sahaya da 11 türk oyuncu ile çıkmak serbest.