• 1445
  2018-2019 sezonundan itibaren yüksek ihtimalle mevcut 14 yabancı oyuncu kuralına, sahada en fazla 8 yabancı futbolcu güncellemesi getirilmek üzere değiştirileceği konuşuluyor. demirören de dün açıklamasında bundan bahsetmişti.

  ben zaten yabancıya bir müdahale olacağını biliyordum ama, açıkça söyleyeyim 6+5 gibi daha boktan bir sistem üzerinde duruyordum. bu kadar zelzeleye göre bence iyi sayılır.

  yabancı oyuncuya hiçbir sınırlama getirilmemesini, aksine altyapıdan oyuncu çıkartmanın teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum, bunu belirteyim. yoksa 8 yabancı falan da saçma. fakat bunların tıynetini düşününce yine ucuz yırtmışız diyebiliyoruz.

  bu sezon (2017-18) ideal kadroda 2 türk oynattığımızı düşünürsek, ilk 11'e bir türk daha koymamız gerekecek demek oluyor bu.
 • 1446
  allah kahretsin ki sınırlama gelecek olan uygulama.

  derhal;
  -harun tekin
  -kaan ayhan
  -merih demiral
  -çağlar söyüncü
  -güray vural
  -okay yokuşlu
  -emre çolak
  -emre akbaba
  -bilal başaçıkoğlu
  -alper potuk(sözleşmesi bitiyor)
  -cengiz ünder ve
  enes ünal'dan en az 7-8 tanesini transfer etmeliyiz. u17 dünya kupasında görüldü ki 2000 jenerasyonu tırt.

  edit: elimizde 11 oynayacak kapasitede sadece serdat ve tolga olduğu için yerli rotasyonumuzu olabildiğince genişletmemiz gerekiyor. muhtemelen 11'de 3 veya 4 tane yerli mecburiyeti gelecek. zaten tolga'ya da güven olmuyor 2 senedir görüldüğü üzere.
 • 1448
  2018-2019 sezonu için,

  -muslera
  -maicon
  -mariano
  -fernando
  -ndiaye
  -asamoah
  -feghouli
  -belhanda
  -gomis

  9 etti. bunlar ilk on birde banko oynayacak, oynamadığında sıkıntı çıkacak isimler. sahada 8 yabancı bulundurabileceksek hangisini çıkarıp yerine türk oyuncu koyacağız? yine girdik hesap kitap işine :(
 • 1451
  galatasaray'ın transfer edeceği türk futbolcular yüzünden gelmeyecekse bence gelsin.
  ben kadromu sırf bu sebeple türklerden oluşturuyosam bu demektir ki ligde sadece galatasaray'a karşı yabancı sınırı var. mevcut haliyle bile varlığı saçmadır bu işin. doğrusu yabancı sınırı diye bir hadisenin olmaması.

  taraftarın iradesi önemli. eğer taraftar yabancı sınırı geldiğinde lig tv aboneliğini iptal ettirirse mecburen bu sınırı kaldırırlar. öyle kolay değil yarısı futbol aşığı memlekette insanları mutsuz etmek. hem rant zarar görür hem de ülkenin ruh sağlığı.
 • 1452
  federasyon başkanı yıldırım demirören yaptığı açıklamada "saha içerisindeki yabancıyı kısıtlayabilir, 8 yabancı oyuncuya düşürebiliriz" demiştir.
  https://twitter.com/...s/918793444486676480

  yani 8+6 olarak düşünmekteler galiba.
  daha öncesinde böyle formüller yüzünden bu ülke futbolunda sürekli problem yaşanmadı mı? yani benim elimde 14 kaliteli yabancı oyuncu olabilecek, ancak ben bu 6 yabancı kaliteli futbolcuya gereksiz yere para verip bu insanları kulübede yada tribünde oturtacağım öyle mi? ne anladım ben bu sistemden? 5+0+3'den farkı daha fazla yabancıya sahip olmak, oynamadıktan sonra ne anlamı var?
  yanlış. ülke futbolunu bu gibi projelerle kurtarmaya çalışmak yanlış. kaliteli yerli oyuncu her kulüpte bir şekilde forma bulur çaba gösterirse, kalitesizse yada çaba göstermiyorsa zaten oynamasının ne gibi bir faydası olacak kulüplere?
  gelişme olacaksa şu andaki sistemde olacak, olmayacaksa da şu andaki sistemde olmasın. en azından ligimizin kalitesi iyi, tribüne taraftar geliyor, yabancı takımlara karşı mücadele verebileceğimiz bir sistemin içerisindeyiz. diğer türlü aynı kadro alışkın olduğu için gereksiz 3 yerli oyuncuyla sahaya çıkıp o 3 oyuncu yüzünden madara oluyoruz, ne gereği var?
 • 1453
  sınırlama kararı galatasaray'a karşı alınıyor demek, diğer grupları/taraftarları "öteki" konumuna sokmak demektir. burada yabancı sınırına galatasaray boyutunda bakıyor isek, tekrar gözden geçirmemiz gereken etik sorunlarımız var demektir. bu türk futboluna vurulan bir darbedir. dahası, bizi vasatlığa mahkum etmektir. burada galatasaraylının değil bütün takım taraftarlarının ortak bir paydası var. futbol.

  futbolu sırf milliyetçi duygulara yem etmek, biz türk insanını vasatlığa mahkum etmek, ötesini hayal bile edemeyecek noktalara getirmek, önümüze ne verirlerse onu yeriz düşüncesini aşılamak bütün halkımızın sorunudur.

  zaten istenen de budur. futbol severler olarak herkesin kendi cephesinden bakmasını sağlamak tek amaçlarıdır. eğer konsensus sağlanmaz ise, bu bizim işimize gelmez. yapılanlar hep aynı. önümüze bir şey koymak ve herkesin kendi cephesinden bakmasını ve kulüplerin duruma göre pozisyon almasını sağlamak.

  bakıyorum da; işte yabancı sınırı 10 olursa iyi, yok yabancı sınırı gelirse mesut'u alalım. duruma göre pozisyon almaktansa, durumu ortadan kaldıracak formülleri aramalıyız. sınırlar konularak elde edilmiş vasat şampiyonluklar beni tatmin etmeyecektir. umarım tüm futbol severler bunun ayırdına varırlar.

  kalın sağlıcakla...