• 49
  futbolda rekabet olup oyuncuların gelişmesi için yabancı oyuncu getiriyoruz.

  yabancı teknik direktör getiriyoruz.

  hatta futbol'u geçtim.
  iç piyasada ürün fiyatlarını kafalarına göre belirlemesinler diye ithal ürünler getiriliyor.

  fakat yabancı hakem getirilmiyor.

  bütün maçları yabancı hakemler yönetsin demiyorum.
  ama getir bakalım üç beş maça yabancı hakem,
  ondan sonra bizim türk hakemleri paralarının yabancıya gideceğini anladıklarında nasıl maç yönetecekleri gör.
  adamlar diyorlar ki üç beş bağırırlar, bi kaç hafta dinleniriz, sonra yine maç alırız.
  başka adam yok çünkü.

  artı olarak hakemler de mafyalaşma durumu var.
  yoksa istediklerini yaptırmak bu kadar kolay olmaz.
  bu adamları koruyanlar var.
  yıllardır yabancı hakem muhabbeti var fakat kimse bir kere bile denemeye cesaret edemedi.

  sadece bir kere denemenin bile hakemleri hizaya sokacağına adım gibi eminim.
 • 50
  yıllardır sorunları hasır altı etmek için ısıtılıp ısıtılıp gündeme çıkartılan saçmalık.

  sorunun hakem kalitesi değil yöneticilerin bozukluğu olduğunu ne zaman anlayacak acaba türk futbol izleyicisi? premier ligde sadece 4 mart 2021 gününde, 1 gün içerisinde çıkan saçma sapan kararlar var, bakın bakalım ingiliz futbolundaki gündeme. hangi kulüp sahibi, başkanı, hocası, oyuncusu ortalığı yangın yerine çevirmiş? bunlar çok bağırıyor diye birilerinin gönlü alınıyor mu? hakemlerle alakalı açıklama yapanlara ne gibi cezalar veriliyor?

  halil umut meler başlığına girin rica ediyorum. veya internet üzerinden hakkında yapılmış geçmişteki yorumları okuyun. cüneyt çakır avrupa'nın en kıdemli 3 hakeminden biri. halil umut meler taraflı tarafsız herkesin çok beğendiği genç bir hakem, cüneyt çakır zaten dünya markası. ikisinin birlikte yönettiği maçta çıkan rezalet kararın sebebi ikisinin de rezil hakem olması mı yoksa kendilerini rahatlatma refleksleri mi? çok iyi hakem olduğu sayfalarca galatasaraylılar ve diğer tüm takımlılarca yazılan halil umut meler ve dünyada görev almadığı üst düzey maç kalmamış cüneyt çakır'ın edirne'den içeri girdiğinde yaptıklarını bana kimse kötü hakemlik diye açıklayamaz.

  kulüp yöneticileri lobiciliği, taraftara masal anlatıp hayali düşman yaratmayı, haklı haksız her kötü skoru hakeme atmayı bıraksınlar. haklıysan hakkını arama demiyorum, yine ara ama bu şekilde değil. futbolu yöneten tarafsız kişiler ve kurumlar da görevini "ne şiş yansın ne kebap" mantığıyla değil, layığıyla yönetsinler. hakem hatası yine olur. olmadığı yer varsa sabah akşam orayı izleyelim. ama adalet hissi, birileri günübirlik memnun olmasa da ve doğal olarak zaman zaman itirazlar olsa da sürekli olarak mevcut olur. bugün galatasaray mağdur, fenerbahçe mağdur, beşiktaş mağdur, trabzonspor mağdur, başakşehir mağdur... buna fanatizmden sıyrılmış insanın dışarıdan bakıp kıçıyla gülmesi lazım.

  yabancı hakem buyrun getirin. hadi diyelim ingiltere, almanya, fransa, ispanya, hollanda hepsi hakemlerini bize yolladı ve hepsi de koşa koşa burada hakemlik yapmaya geldiler. zannediyor musunuz ki bugün yabancı hakem diye konuşanlar -özellikle büyük isimler- yabancı hakemlerin işine karışmayacak, bulunduğu tarafın menfaatine göre yanlış olduğunu bilse de avaz avaz bağırmayacak? ki bu bahsettiğim senaryoda avrupa'nın en büyük beş liginin en iyi hakemlerinin buraya gelip hakemlik yapmayı kabul etmesi lazım, alt lig hakemi getirecek değilsiniz ya? alt lig hakemi olsun, türk hakemlerinden iyidir diyorsanız zaten fanatizmden gözünüz dönmüş demektir.

  yabancı hakem işinin fikrimce tek mantıklı kullanım alanı var olabilir. adalet hissini illa ki yabancı hakemler üzerinden sağlayacağız diyorsanız tepeden tırnağa yabancı hakemlere teslim edersiniz işin var kısmını. kaliteli hakem bulma zorluğu da ortadan kalkar, aktif olarak seminerlere katılan ve gerekli testleri geçen her hakem isterse 70 yaşında olsun var'da görev alabilir. bu da yönetici zihniyeti aynı kaldıkça fayda edeceğini zannettiğim bir sistem değil ama en azından olma olasılığı ve olduğunda bir iyileştirme getirme ihtimali olan bir sistem.
 • 51
  güncel olarak bir ülkede oynanan bir ligin hakemidir.

  tff, avrupa liglerinin hakemlerini kendi ülke ve liglerinden koparıp türkiye’ye getirmek adına bonservis, imza parası ve maaşlar için kesenin ağzını açmalı. bir federasyonla anlaşması olmayan free agent hakemlerin de fizik kondisyonları ve oyun okuma özellikleri iyi gözlemlenmelidir.

  (bkz: yabancı hakem sınırı)
  (bkz: 40’ını geçmiş hakem transfer etmek)
  (bkz: yabancı hakem hayranlığı)

  sıkıntı hakemin memleketi değil. mesele hakemin cüneyt, fırat, ali, halil olması da değil. lubos, pierluigi de gelse sistemi yönetenler aynı olacak. yabancı cumhurbaşkanı getirilemeyeceğine göre yabancı tff başkanı ve yabancı mhk başkanı getirmek daha mantıklı olabilir.*
 • 52
  hakemler federasyonun güdümünde olduktan sonra yabancı veya yerli olmasının hiçbir manası yok.
  federasyon gider paraya tapan yabancı hakem getirir, istediğini yaptırır sonra isyan edince eli de kuvvetli olur, yabancı getirdik daha ne yapalım diye. siz herkesi collina mi zannediyorsunuz? bizim hakemlerin yurt içi ile yurt dışı performans farkları zaten gözle görülüyor.
  kök sebep analii denilen şeyi doğru yapmak ve doğru çözümler üretmek gerekiyor türk futbolu adına. o çözümler de türk futbolu başlığında irdelenmeli.
 • 53
  evet bence yabancı hakemler görev almalı ülkemizde. ama kaliteli olmaları şartıyla. neden yabancı hakem denirse de dört nedenle diye cevap vermek isterim.

  1-hakem yorumlarını, kuralları ve de hakem psikolojisini daha yakından görüp öğrenme imkanı doğar. bundan en çok da yerli hakemler faydalanır. avrupa kupalarındaki maçlarda bu hakemler izleniyor da ne oluyor denilebilir ama aynı şey değil. çünkü avrupa kupalarında oynanan futbol ile bizim ülkemizde oynanan futbol aynı değil. bizde futbol-kick box karışımı bir oyun oynanıyor. o nedenle yabancı hakemler kararlarıyla, belki oyuncuları ve onları eğiten sahtekar teknik direktörleri yola getirirler.

  ben şöyle düşünüyorum. kaliteli avrupalı hakemler bizim lig maçlarımızı yönetsinler, her maç en az üç kırmızı kart, üç penaltı olur. çünkü bizde verilmeyen, topa müdahale ihtimali yokken rakibe yapılan her müdahalede sarı kartların tamamını verecekler. bu da her maç en az yirmi sarı kartlık pozisyon demektir. e bir de bunun bileğe, ayağa basmaları var, yüze dirsek ve kollarla vurmaları var, var oğlu var. dediğim gibi sahtekar teknik direktörler, bu konularda oyuncularını bizzat eğittiklerinden kartlık hareketler ve dolayısıyla kartlar çok olacak.

  2-yabancı oldukları için insanlar taraflı olmadıklarını kabul edip, verilen yanlış kararları hata olarak görecek ve gerilmeyecek.

  3-anlı-şanlı yöneticilerimiz hakemleri ayartamayacak ya da çok zor ayartacak.

  4-yabancı hakemler, amigo yorumculardan fazla etkilenmeyecek.

  bence bu nedenlerle büyük maçlardan başlamak üzere yabancı avrupalı hakem fikrine katılıyor ve destekliyorum.
 • 54
  çok gerçekçi ve uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. cumartesi günü liverpol veya inter’in maçını yöneten hakem çıkıp hemen uçağa atlayıp pazar bizim maçı mı yönetecek? o kadar elit hakemin pasif bizi bekliyor olması pek ihtimal dahilinde değil. yine arkadaşlar yazmış. bu federasyon, bu mhk, bu pfdk ile gelen hakem de sistemin oyuncağı, aklama aracı olur. ben çözümün buradaki kaşarların bitirilmesi, ortak kamuoyu tepkisiyle silinmesinden geçtiğini düşünüyorum. geriden gelenlere ibret olacak şekilde. olur mu? zor. türkiye’de herşey oluyorsunuz ama rezil olmuyorsunuz. cüneyt çakır gibi bir hakem yıllardır türkiye’nin en iyi hakemi diye anılıyor mesela.
 • 56
  mesele yabancı yada yerli hakemler değil, bakıldığında bizim hakemlerimiz de avrupa'da maç yönetiyor, bugün en çok tartıştığımız cüneyt çakır bu konuda açık ara önde, gel gelelim bu hakemler ligimizde adeta çözülüyor, asıl mesele sistem ve yönetenler, bu sisteme hangi hakemi koysanız öğütürler.

  tff'nin mhk'nin hangi koltuğu bize objektif tarafsız geliyor ki ? onların oluşturduğu sistem tarafsız ve objektif olsun ?

  yerli hakemlerin sıkıntısı maddi kaygılar, mesleğinden koparılmaksa bunun farklı versiyonunu yabancı hakemler içinde yaparlar, bu sistemin başındaki şahısların, adil olmak gibi kaygıları olsaydı bunu "var" olmadan da yaparlar.

  o yüzden çözüm tarafsızlığına, adaletine güvenilecek kişilerin kurumların başına geçmesi gerekiyor.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!