• 16833
    galatasarayımızda iz bırakmış, bizleri çok sevindirmiş hollandalı futbolcu. ekran başında izlerken bazı paslarını anlayamıyorsunuz, büyüsü kaçıyor. fakat tribünden izlediğinizde içinizden geçen “ ulan şuraya atsa ya “ dediğiniz pasları atıyordu adam. bende de bir anısı var. en çok onu görmek için stadımızda izlediğim ilk maç.

    istanbulda yaşamadığımız için, maçlara gidip gelmek o zamanlar zor bizim için. bir yandan üniversite, bir yandan çalışma durumu, maddiyat falan derken, bir arkadaşın kale arkası kombinesiyle maça gitme fırsatı doğdu. içimde stadyumu görme, o ambiyansı hissetme isteğinden daha çok, sneijderi görme isteği vardı. sırf sneijder var diye pes oynarken interi alan adamım ben, hayalimdeki futbolcu galatasarayıma gelmiş ötesi var mı. neyse gittik maça. benim de gözler 2 numara, heyecandan ben gözlüklerimi almamışım yanıma, unutmuşum. sahada bir şeyler oluyor ama ben sadece renkleri ve insanları görüyorum ama suratları falan seçemiyorum tabi haliyle. karşı kaleyi falan hak getire, orta sahaya kadar falan hakimim konuya. allahtan kale arkasının altlarındayım da korner falan olduğu zaman seçiyorum bir şeyler. neyse efendim, sneijderin de gol atıp geri geri dönüşün fitilini yaktığı maçta bulunmak, o ambiyans, o kaos, sahamızda izlediğim ilk maç için oldukça efsane anılardı. ama işin kötüsü 6 gol de karşı kaleye oldu. benim de gözlük olmayınca ben hep hayal ettim golleri, bu böyle olmuştur diye varyasyonlar yaptım içimden. eve dönünce özete baktım, o neler olmuş öyle ya.

    (bkz: 25 şubat 2013 galatasaray orduspor maçı)
  • 16835
    günümüz futbolunda artık olmayan bir mevkinin benim hatırladığım son müthiş temsilcisi. artık bizim ligimizdekiler başta olmak üzere birçok takım oynamaya değil oynatmamaya çıkıyor. sneijder’i unutulmaz yapan şey bence önlem alınamaz oluşuydu. 89 dakika önlem alsan 90. dakika bir pozisyon yakalar bir pas atar, bir şut çeker işini yapardı. hagi için söylenen söz sneijder için de geçerliydi. o unutulmaz sözü de paylaşalım. "hagi sana 40 metreden bir çakar; nereye koyacağını bilemezsin o istatistikleri" (metin türel)