• 21
  geçmişinde 1 lig, 4 de doğu konferansı şampiyonluğu bulunan başkent temsilcisi. hani denir ya bazı durumlarda* "çok da folloş", "şu da pek bi' folofoş" falan diye, bunlar isim ve şehir değiştirme konusunda nba'in en folofoş takımlarından işte. wizards dışında bu kadar çok isim ve şehir değiştiren başka bir franchise yok gibi. ayrıca şu şampiyonluk yılları da taa 1979'da kalmış en yakın tarih olarak.

  dalıyorum mevzuya.

  1. chicago packers (1961-1962)
  2. chicago zephyrs (1962-1963)
  3. baltimore bullets (1963-1973)
  4. capital bullets (1973-1974)
  5. washington bullets (1974-1997)
  6. washington wizards (1997-...)

  aslında wizards'ın bu isim döngüsünün altında çokça hikaye var, biri hariç; wizards. adamlar tüm köklü isimlerden vazgeçip sonunda en manasız ismi seçmişler (daha doğrusu seçtirmişler) organizasyon için.

  görüldüğü üzere wizards, chicago doğumlu bir franchise. iki gün önce bulls'un et muhabbetinden bahsetmiş idim, (bkz: chicago bulls/#2626150). "packers" da temelde yine etle ilintili bir seçim (packers eşittir ambalajcılar). organizasyon kurulduğu dönem takımı kuran ortaklar chicago'da et işiyle uğraşan tiplermiş. yalnız bunların işi, etin mutfağından ziyade daha çok etin distribütörlüğüyle alakalıymış. yaptıkları iş kendileri için bir gurur ve onur rozeti olsa gerek ki ambalajcı olduklarını dünya aleme duyurmak istemişler (öyledir herhalde yani).

  bir yıl sonra bu ortaklar takımın adının kulağa hoş gelmediğini, pazarlama konusunda sıkıntı yaşayacaklarını, insanların böyle bir isme sempati besle(ye)meyeceğini düşünmüşler ve ismi şehirle daha bütünleşik bir şey yapmak istemişler. chicago şehri birleşik devletler'de rüzgarlarıyla bilinen bir şehir (detroit'e motown city denmesi gibi chicago'ya da windy city deniyor), özellikle batı yönünden esen rüzgarıyla nam salmış zamanında. işte, "zephyr" demek batı rüzgarı demek (bence çok cool ve nedense kafamda arwen evenstar figürü canlandı?). buradan yola çıkan ortaklar zephyr'i chicago'ya uygun görmüşler.

  bu noktada daha ayrıntılı bilgi isterseniz şuraya bir link bırakıyorum: https://www.history.com/...alled-the-windy-city

  geldik 1963'e, takımın baltimore'a taşındığı seneye. başta belirteyim; takımın neden baltimore'a taşındığıyla alakalı sağlam bir bilgi, kaynak bulamadım. dolayısıyla bu kısmı pas geçeceğim. direkt isim mevzuna değineyim; franchise baltimore'a taşınırken isimden önce maçların oynanacağı salon belirleniyor. ad konusu da tam olarak bu noktada fluluğunu yitirip berraklaşıyor zira salon eskiden baltimore'un cephane deposu olarak kullanılmış. bolca mermiye ve silaha ev sahipliği yapmış. lokasyonun bu geçmişinden etkilenen ortaklar da "bullets" ismini takıma yakıştırıyorlar ve olayı netliyorlar.

  1973 yılına gelindiğinde nba daha büyük bir pazar haline dönüşüyor ki ortaklar bunu fırsat bilip franchise'ı maryland eyaletinden (baltimore'un bağlı olduğu eyalet) alıp washington dc'ye (district of columbia) götürüyorlar. takıma önce capitol bullets diyen ortaklar ismi daha sonra washington bullets'a eviriyorlar.

  1995'e gelindiğinde organizasyon için sıkıntılı bir olay vuku buluyor. o dönem takımın patronu olan abe pollin isimli abimiz, dostum dediği çok yakın arkadaşı yitzhak rabin'i silahlı bir saldırı sonucu kaybediyor. bunun yanında 90'lı yıllar washington için bireysel silahlanmanın tepe pik yaptığı ve buna bağlı olarak da silahlı adam yaralama, öldürme suçunun tavan yaptığı bir dönem. abe bey bu olaylar neticesinde bir karar alıyor ve takımın kurşunu, silahı çağrıştıran ismini değiştirmek istiyor. mevzuyu halka taşıyor ve bir yarışma başlatıyor. dragons, express, sea dogs ve stallions gibi seçenekleri geride bırakan wizards takımın son ve güncel ismi oluveriyor.

  hikaye budur ahali.

  o zaman size şöyle bir nostalji yaşatayım: https://youtu.be/Jh-szbNsmHw liseliler pek bilmez ama evet, mj de bir zamanlar wizard idi. :(

  ayrıca: https://youtu.be/N4I7myAG_mY hafta sonu bir yüzüklerin efendisi maratonu patlatmak farz oldu.

  görüşürüz.