• 66
  --- alıntı ---

  herhangi bir spora artan ilgi beraberinde sadece olumlu gelişmeleri getirmiyor. elbette artan ilgi o spora yapılan yatırımları, basın ilgisini, oyuncuların hak ettikleri övgüyü alma yoğunluğunu, tesislerin kalitesini, yayın çeşitliliğini, rekabeti ve nihayetinde de sporun kalitesini artırıyor, buna şüphe yok. fakat artan ilgi beraberinde o sporun daha fazla konuşulmasının, etrafında dönen haber sayısının, günümüzde artık ilgi gören hiçbir sporun uzak kalamayacağı sosyal medya ve o meşhur “sade vatandaş” ilgisinin artışını da beraberinde getiriyor.

  2000’li yılların başında, ulusal takımın başarısı ve etrafında dönen ilginin etkisiyle, basketbol büyük bir sıçrama yapmıştı. o yıllarda sosyal medya ve diğer iletişim araçlarının bu kadar gelişmemesi, basketbolun büyük bir ivme kazanmasının biraz daha dengeli biçimde gerçekleşmesini sağladı. voleybol ise 2020 ve özellikle de 2021 yazında düzenlenen turnuvaların ardından, bahsettiğim ivmeyi, kadın voleybolu özelinde, çok daha kısa sürede çok büyük kalabalıkları içine dahil ederek kazandı, ivme son 1 yıl içinde erkek voleybolunu da içine almaya başladı.

  bu pasta henüz çok büyük değil, ancak herkes bir pay kapmaya çalışıyor ve bunun sonucunda da ortaya asılsız haberler, transfer asparagasları, spekülatif ifadeler de atılabiliyor. dediğim gibi bu bir seçim. ya, bundan 10-15 yıl öncesindeki gibi bu sporun kısıtlı bir kitle tarafından takip edildiği, büyük maçlar dışında salonların çok fazla dolmadığı, çok değerli oyuncuların hak ettikleri değeri görmediği ortamda, çok fazla çatlak sesle uğraşmayacağız, ya da bugünkü gibi bu pastanın giderek büyümesi sırasında bazı taraflarının lezzetini kaybetmesine razı olacağız.

  voleybola ilgi duyan ve içine yeni üyelerini alarak giderek büyüyen kitle, ülkede, çok daha uzun bir kültür geçmişi olmasına rağmen oldukça problemli bir halde olan futbol kültürünün (tayfasının) voleybola kaymasından rahatsız. bununla beraber bizzat bundan şikayet edenlerin oynadığı rol dahil voleybol ortamı giderek futbola benzemeye başladı. sürekli yetenekleri tartışılan oyuncular, transfer söylentileri, “tıkla” haberciliği, yöneticilerin rakip kulüplerin ismini vererek onlara çatmaları, kızgın menajer çıkışlarıyla giderek daha fazla karşılaşmaya başlamışken, futbolda zaman zaman gündeme gelen, büyük bir takımın bir sonraki maçta karşılaşılacağı takımın yıldız oyuncusuna teklif götürmesi hadisesini de yaşadık (daha önce de yaşıyor muyduk bilinmez).

  --- alıntı ---

  fırat topal

  yazının tamamı: https://www.birgun.net/...anin-son-hali-485085
App Store'dan indirin Google Play'den alın