• 13
  scouting konusunda doğru profilin kendisi, hatta bir adım öncesi olduğunu düşünüyorum.

  günümüzde bütün takımlar genç oyuncuya yatırım yapmak istediği için azıcık parlayan oyuncuların fiyatları çok yükseliyot. oyuncular tuttu ama mesela küme düşme hattındaki takımın stoperine 4 milyon euro bonservis verdik. keza 8 milyon verdiğimiz luyindama 22-23 yaşına kadar afrikadaydı. bugün listemizde olan be daha hiç bir şey yapmamış muhammed kudüs için 10 milyon euro teklif olduğu söyleniyor. yani azıcık kafasını kaldıran topçuya kulüpler üşüşüyor.bonservisler çok şişti. bugün tutturduk ama erken hamle yapmak zorunda olduğumuz için risk her zaman var.

  öte yandan bu piyasada rekabet edemeyeceğini anlayan bazı kulüpler şunu yapıyor. city, arsenal. madrid, barcelona, juventus vs. altyapısında oynayıp a takıma çıkamayan yetenekli topçuları kadrolarına katıyorlar. dani olmo, seko fofana, ismael bennacer aklıma ilk gelenler. sadece yetiştirme bedeli ile alınan bu adamlar genelde ikinci şansı iyi kullanıyorlar ve yükseltiyorlar. yukarıda saydığım üç ismi de takımları inanılmaz düşük bedellerle transfer etti, şimdi 20 milyonun üzerinde bonservisleri var.

  biz de bu yöntemi kullanmalıyız. büyük kulüplerde a takıma çıkamayan ve potansiyeli yüksek olan topçulara bakmalı ve onları transfer etmeliyiz.

  buna son bir örnek de dortmund. dembele’yi 100 milyon euro’nun üzerimde fiyatla satıp yerine sancho’yu monte ettiler. isteseler city altyapısından bir topçu yerine 30-40 milyon verip, daha tecrübeli bir topçu, örneğin bellerabi’yi alabilirlerdi. ama yaptıkları yaptırımın karşılığını aldılar. bugün sancho da 100 milyonun üzerini görebilir.

  bizim bu konuda tek denememiz olan jose rodriguez’den bile kar ettik. bir futbolcu için empoli’den de, udinese’den de, zagreb’den de iyi takımız. tek ihtiyaç olan doğru scouting ve karar verme.