• 853
  euro 2020’de uygulanan ile türkiye’de uygulanan aynı şey olamaz.
  ne bedava penaltılar uydurduk yahu şu var yüzünden biz türkiye’de. euro 2020’de milletin umurunda değil valla... ama bizim de futbol iklimi bozuk arkadaş, görüntüyü ağır çekim oynatınca her temas zaten penaltı, böyle böyle rezil ettik uygulamayı tamam da, verilmediğinde de biz de dahil herkes kudurdu ve kuduracak da böyle durumlarda.

  ama öyle ya da böyle euro 2020’deki kesinlikle doğru uygulama, aslolan var’ın hissedilmekten çıkması, bizim anladığımızın tam tersi yani.
 • 854
  var'ın türkiye'de yanlış uygulanmasının sebebi: kuralları bilmeyen hakem eleştirmenlerinin aptalca eleştirilerine karşın insanlara uygulamayı anlatmak yerine ikide bir protokolü değiştirdikleri için.

  uygulamanın amacı hakemin her kararının doğru olması değil (doğru nedir?). hakemin kararlarını verirken olabildiğince görmediği bir hadise kalmaması uygulamanın asıl amacı. haliyle beğenilmeyen her kararda "var neden çağırmadı?" gibi bir soru tamamen yanlış bir sorudur. temas varsa vardır ve bunu hakem görmelidir. hakemin görmezse var çağırır, görürse var çağırmaz. temas faul mü, oyuncu kendini attı mı, doğru mu, yanlış mı gibi soruların var ile hiç bir alakası yok.

  bu anlattıklarıma karşın erman toroğlu çıkıp "ben var hakemi olacağım var ya..." gibi saçma sapan cümleler kuruyor. işte erman toroğlu var'ı ne zannediyorsa var o değil.

  açıkçası türk futbol taraftarlarını (galatasaray'lılar dahil) gömme konusunda gayet cömert olmama rağmen bu konuda hiç suçlamıyorum. bir yandan "protokolü anlatmak için farklı yöntemler bulun, her hafta bir iki pozisyonu açıklayan videolar yapın." gibi cümleler söylenebilirken bir yandan da berbat skandallar gözlemliyoruz. hakemler o kadar baskı altında ve kontrollerini kaybetmişler ki her hafta farklı uygulama var. bu arada nadiren de protokolün uygulandığını gördük. ee bunun sebebi de basit. iki de bir protokolü değiştiriyorlar hangi ara hangi protokolü anlatacaksınız.
 • 855
  var' ın türkiye de uygulanamamasının sebebi hakemlerin kötü olmasından kaynaklı. niyet okumadan sadece yetenek olarak kötüler. şampiyonlar linginde, avrupa kupasında şimdi izliyoruz adamları var' ın çağırmasına gerek kalmıyor çünkü sürekli pozisyon içindeler ve kuralları yalayıp yutmuşlar. bir kere adamlar mücadele nedir nasıl yapılır, şiddetin teması nasıl olur olmalıdır biliyorlar. kaç tane maç izledim bir kere bile omuz omuza mücadele edene faul çalındığına denk gelmedim. neden? çünkü futbolun iklimine aykırı. bizimkiler burada alışmış kalçayı dayayıp kendini yere salmaya (selçuk inan faulü) hakemler de çal babam çal. sonra oyun akışı da kötü olur "var" da her şeye karışır. olay "var" sistemi değil kötü hakemlik.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!