• 724
  insana türkiye sınırları içerisinde futbol bilgisini sorgulatan sistem.

  avrupa ligi maçlarında ya da şampiyonlar ligi maçlarında pozisyon için bir tahmin yürütünce %99 doğru çıkıyor. asgari düzeyde objektif olduğunu düşünen herkes için geçeri bu önerme. a heryerde a harfidir, b heryerde b harfidir. kişiye, kuruma göre değişmez.

  gel gelelim, türkiye sınırları içerisinde pozisyonu yorumlamam mümkün değil, ne kadar objektif olursam olayım. hakemin daha önce yönettiği maçları, maçta eyyam yapma gereksinimi olup olmadığını, türkiye'deki genel atmosferi, maçın gerginlik derecesini, medyada hakem için yazılanları falan önce kafada bütün denklemleri birleştirip sonra da o pozisyona göre yorumlamak gerekiyor, ki bunu yapabilmem mümkün değil. neticede pozisyonu bir iki kez farklı açıdan seyredince yaptığım yorum anlamsız oluyor, çünkü karar mekanizma denklemleri farklı. bunu kimsenin yapabilmesi de mümkün değil, çünkü bu kadar inanılmaz bir denklemi sadece o hakem kendi kafasında birleştirebilir, o kararların da ne derece absürt olduğunu görüyoruz.

  bu durumun iyi futbol izleyicileri tarafından olumsuz olarak algılandığını düşünüyorum.

  mesela 5 ekim 2019 gençlerbirliği galatasaray maçı nda belhanda'nın son dakikada omzundan çekilmesi var sisteminde bir kere izlense dahi penaltı kararı için yeterli olabilecek bir pozisyon iken bu sisteme başvurulmadı bile.

  aynı şekilde 18 ekim 2019 galatasaray sivasspor maçı nda rakip takım oyuncunun topa vurduktan sonra ayağıyla yere düşerken bizim futbolcunun ayağına basması ikinci sarıdan kırmızı kart ile cezalandırıldı. benim futbol bilgime göre bu sarı kart değil.

  bu örnekleri 10larca 100lerce verebilirim.

  var sisteminin adilane yönetim açısından pek bir katkı sağladığını düşünmüyorum. bası pozisyonlar için -ki genelde bunlar yoruma kapalı ofsayt pozisyonları oluyor- avantaj sağlarken, yanlış değerlendirme sonucu bazı pozisyonlar için de dezavantaj yaratıyor. biz var yokken göremedi de vermedi zannediyormuşuz, halbuki verirse sıkıntı olabileceği için vermiyormuş.

  sonuç da benim için sıfıra sıfır, elde var sıfır.
 • 726
  2018-19 sezonu şampiyonluğumzda payı büyük. ilk başlarda aleyhimize yapılan net hatalar sebebiyle lehimize oluşan kamuoyu sayesinde son düzlükte bizim maçlarda hatasız kullanıldı. var olmasa son haftalarda işimiz çok zordu.

  2019-20 sezonunda bu sistem işlemiyor. ancak bu nereye kadar gider bilemiyorum. avrupadan bu sefer de niye siz var'ı kullanmıyorsunuz diye uyarı gelmeden düzelmez.
 • 727
  var sistemi gri pozisyonlar için değil, siyah ve beyaz kadar net ayrımı olan durumlar için getirildi. bizde son üç haftaya kadar her pozisyona çağırılırken artık pek cagrılmaz oldu. var hakemin net görüş açısında olan pozisyona çağırmaz. net görüş açısındakine de var karısacaksa orta hakeme ne gerek var. var hakemi normal maç yönetmemeli ya da yabancı hakem gelmeli.
 • 728
  16 eylül 2019 alanyaspor fenerbahçe maçı fenerbahçe'nin mağlubiyet ile ayrıldığı ve hakem kararlarının konuşulduğu bir maçtı. bu maçtan kısa bir süre sonra da maçın var hakemi suat arslanboğa'nın hakemliğine son verildi.

  bağımsız olması gereken türkiye futbol federasyonu, fenerbahçe kulübü ile doğrudan bağı olan kişiler tarafından yönetilmektedir. futbol adına herhangi bir konuyu tartışırken bu durumu gözardı etmemek gerekir. var hakemi olarak görev yapan kişiler de verdikleri kararlarda bunun farkındalar, eğer fenerbahçe'nin aleyhinde bir karar için hakemi çağırdıkları takdirde ilk fırsatta mesleklerinden olacaklarını biliyorlar.

  bu ortam sezon başlangıcında kasıtlı olarak oluşturuldu, galatasaray aleyhinde çok daha kötü hatalar yapan hakemler maç almaya devam ederken, galatasaray lehine hata yapan hakemlerin düdükleri asıldı.

  türkiye futbol federasyonu mevcut yönetim ile yönetilmeye devam ettiği takdirde bu böyle gidecektir. galatasaray kulübü türkiye'nin en fazla taraftarı olan kulübüdür, gücünü bilmesi ve artık buna göre hareket etmesi gerekir.