• 707
  tvlerde yorumculuktan para kazanan insanlar bile henüz var sisteminin nasıl çalıştığını kavrayamadı.

  var sistemi, topun oyunda olduğu süreyi değerlendirir. yani mesela bir taç atışı oldu, bir takım o taç atışını kullandı ve topu oyuna soktu. var o zaman çalışmaya başlar. bu taç atışı golle sonuçlanırsa, taçın gerçekten taç mı olduğunu ya da kimin kullanması gerektiğini kontrol etmez, çünkü var pozisyonu top oyuna girdikten sonra izlemekle yükümlü.

  aynı şekilde, bir duran top olursa(penaltı hariç), var bunun doğruluğunu incelemez. eğer ki duran top golle sonuçlanırsa yine de o duran topun doğruluğu incelenmez, çünkü var top oyuna girdiğinde çalışmaya başlar.

  22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında yediğimiz golde faulün yanlış olduğu neden var uyarısı gelmediği gibi yorumlar yapılıyor. yapılmasın, varın görevi değil o.

  sonra bir diğer nokta, mesela ilk örneğimdeki taç pozisyonunu açıklamak için biri var taça bakmaz şeklinde bir açıklama yaptı, kimdi hatırlamıyorum. ardından insanlar taç pozisyonu varın kapsama alanında değil gibi bir düşünceye girdi.

  eğer ki top oyun alanındaysa, taç çizgisinden çevrilmiş ve golle sonuçlandıysa, o topun çizgiyi geçtiğine dair şüphe varsa var devreye girip pozisyonun taç olup olmadığını araştırabilir. bunun nedeni de topun oyunda olması, durmamasıdır.

  özetle top oyuna sokulduğu anda, var için çalışma başlar, öncesi pozisyonlar tekrar varda değerlendirilemez.
 • 708
  var sistemi hakemin net bir şekilde görüp, karar verdiği pozisyonlarda devreye girmez. seri'nin kırmızı kartı mete kalkavan'in bir metre önünde ve tam görüş acisindaydi. mete kalkavan sarı gösterdi, bu durumda var git bir daha bak kırmızı olabilir diyemez. bu pozisyonda hakem görüş açısından ya da görmediğinden hata yapmamıştır, beceriksiz bir hakem olduğu için hata yapmıştır ve hata yapmasına rağmen ceza almamıştır. var hakemin hatasini düzeltmek için değil, hakemin arkasından iş cevirilmesini önlemek, karambol pozisyonlarda ne olduğunu görmek için yapılmıştır. el neny ve kayode pozisyonu var için derslik bir pozisyonken, denizli de bize verilen penaltı, seri'nin kırmızı kartı, fenerin gazisehir maçında verilen elle oynama penaltısı var'in türk hakemleri tarafından yanlış kullanımına derslik örnektir. var hakemlerini yabancı yapmak gerekiyor.
 • 709
  futbolda saha icindeki buyuk captaki haksizliklari ortadan kaldirmasa da, ciddi oranda azaltabilecegini dusundugum ve olumlu yaklastigim bir uygulamaydi. lakin malesef ciddi acikliklar da mevcut. belki gecis sancilaridir, ilerleyen yillarda bu acikliklar da kapatilir ama mevcut durumda en azindan ulkemiz icin pek iyi gitmiyor.

  oncelikle henuz hakemler ve oyuncular bile alismis degiller. ornegin atak sirasinda ofsayt oluyor, normal sartlarda cok bariz degilse yan hakem devam ettirmeli, pozisyon bittikten sonra bayragi kaldirmali en azindan. boylelikle pozisyon gercekten ofsayt degilse, bosuna kesip olasi bir golu yemekten kacinmis oluyor. lakin cogu pozisyonda yan hakemler hemen bayrak kaldiriyor, veya oyuncu neden bayrak kaldirmadi diye hakeme yukleniyor hatta kart yiyor. bu durumu onlar bile ogrenmis degiller.

  bir de malesef soyle bir sacmalik var. atiyorum bir pozisyonda faul oluyor ama oyun devam ediyor, o pozisyon golle sonuclaninca o faul incelenebiliyor ve gol iptal ediliyor. lakin faulden kesilmeyen pozisyon korner veya atiyorum frikik olursa, ve golle sonuclanirsa ona donup bakilamiyor. bu hakikaten bambaska bir haksizlik, yani ilk topun kalende gol olmasini tercih edersin o zaman normalde, kornere falan cikacagina. burada var haksizligi, hakemin gozunden kacanlari bulsun diye var. ama kullanmamis oluyorsun. hos, buna girince mac oynanmaz hale gelecek zira ulkemizde en acik pozisyon bile 2-3 dakika bekleniyor karar ciksin diye. avrupa'da en gec 30 saniye icinde kararin verildigini goruyoruz, yani saha icinde adamlari yakalama sansimiz zaten yok, bari surda denk olalim, onu bile beceremiyoruz. hele zaten hala daha bariz penaltilarin, kirmizi kartlarin verilmedigini, veya verildigini gormek ulkemiz adina ayri bir rezalet, soylemeye gerek yok.