• 607
  türkiye’de var’ın başındaki hakemler kritik pozisyonları tespit etmek yerine sanki sahada maçı yönetiyormuş gibi davranıp karar veriyorlar dolayısıyla var’a gerek duymuyorlar. var hakemlerinin yeterince eğitim almadığı çok açık. maçın hakemiyle var hakeminin pozisyonlara bakış açısı bu yüzden aynı oluyor.

  var sistemi futbolu robotikleştirmenin bi adımıdır. var hakemlerinin histerik davranıp içgüdüsel bi şekilde tepki vermeleri tam da bu yüzden.. arap ülkelerinden daha gelişmiş olmasına rağmen cehaletin daha ileri olduğu bi ülke burası.. dolayısıyla hakemlerimizin muhakeme yetenekleri ne kadar iyi olursa olsun yeterli olmuyor.

  öncelikle hakemlerin ileride işlerini elinden alacak olan bu sistemle barışıp maçlara kafaları rahat bi şekilde çıkmaları gerekir. eğer bi sistemi sevmiyorsan, içinde onunla savaşacak gücü bulamıyorsan kendinde; varolan yapıyı kabul edip, kurallarına uyup, dürüst bi şekilde davranmak çok büyük bi erdemdir.

  türk hakemlerinin ilk aşması gereken sorun budur; yani kendileri.
 • 608
  türkiye'de yeterince işlememektedir. sebebi de hakem camiasının içerisinde bulunduğu iğrenç ahlak zaafiyetidir. televizyon başındaki taraftarın anında yorumunu yapıp teşhisi koyduğu pozisyonlarda var hakemlerinin doğruyu bulamaması eğitim eksikliği ile açıklanamaz.

  sorunu doğru tespit etmek lazım.
  var hakemleri doğruyu yapacak ahlaki alt yapıya sahip değiller.
  sahadaki hakemler de bu sisteme ayak uyduracak ahlaki değerleri yitireli çok olmuş.

  eğitim eksikliği, cart curt diye ortadaki ahlaksızlığın adını değiştirmeye gerek yok.
  ne zaman futbol camiası, kamuoyu, taraftar topluca hakemlerin ahlaksız olduğu tespitini yapar, o zaman var düzelir. adama 2+2 kaç eder diyosun, başakşehir'e yarayan, galatasaray'a zarar veren neyse o eder diyor. oysa 2+2'nin cevabı bellidir. herkes de bilir. 4 eder. ama hakem camiası 4 eder diyemiyor.
 • 610
  türkiye’de hakem camiasının direndiği sistemdir. evet kesinlikle buna inanıyorum ki hakem camiası “var” sistemine karşı direnişe geçmiştir. “siz misiniz bizim istediğimiz gibi düdük çalmamızı engelleyen, işte görün var’ınızı yokunuzu” demek istiyorlar.

  bazıları yanılıp, “efendim eskiden hakemler yanlış gördü veya göremedi diyor geçiyorduk, şimdi var’a bakıp yanlış kararlar veriyorlar. kaldırılsın var” diyorlar. işte var’a direnen hakemlerin istediği de tam bu. var’ı değersizleştirip yeniden “astığım astık, çaldığım düdük” moduna geçmek istiyorlar. ama yemezler.

  var ile en azından “ofsayt” adaletsizliğinin önüne geçildi. çünkü orada teknoloji tam hakim. artık yardımcı hakemler istedikleri takımları “ofsayt” kılıcı ile doğrayamıyorlar. ellerinde kala kala kırmızı kartlar ile penaltı pozisyonları kaldı ama onların da ancak yarısını istismar edebiliyorlar tamamını değil. yani hakemler boşuna direniyorlar var’a. eninde sonunda var galip gelecek. hatta belki ilerde hakemlik bile yapay zekalı robotlara devredilecek.

  var, var olsun her şeye rağmen.
 • 613
  geldiği günden beri yaşanan sorunlar hiç bir şekilde bu konuda son derece masum olan hakemlere yüklenmemesi gereken sistem.

  ingilizce kısaltması "var" yani "video assistant referee"dir. ancak türkçe açılımı "video yardımcı hakem" olduğu için kime yardımcı olacağı konusunda kafa karışıklığı yaratmıştır. yaşanan problemler bu yüzden oluşmaktadır. halbuse "hakeme videolu yardım" olarak çevrilse bu hataların hiç biri yaşanmayacaktır.

  bir an önce bu sistemin hakemlere yardımcı olmak için getirildiği türk hakem camiasına açıkça anlatılmalıdır. adamlar da haklı kime yardım edecekleri açıkça belirtilmemiş.!!!
 • 616
  var konuşmalarının yayınlanması hataları en aza indirecektir. şu an bile bariz bir pozisyon atlandığında kimin sorumlu olduğunu bilmyoruz.

  sahadaki hakem görmemiş olabilir, bununla beraber var hakemi çağırmamış olabilir.
  hakem görmüş devam ettirmiş olabilir, var hakemi çağırmasına rağmen orta hakem gitmemiş olabilir.

  1.sinde ihaleler direkt var hakemine kalır. 2.sinde ise direkt orta hakeme.

  işte bundan korkuyorlar. bu belirsizlik ile hakem katliamları faili meçhul cinayetlere dönüyor. ama bu diyaloglar yayınlansa ne orta hakemin ne de var hakeminin göz göre göre hata yapma şansı kalmaz. ama bunu istemiyorlar.
 • 618
  hollanda'daki örnekler üzerinden türkiye'deki uygulanma şekline atışın serbest olduğu sistemdir... o zaman bunu ne yapacağız?

  https://www.youtube.com/watch?v=UK7Un-W4pJk&

  aynı lig hem de. şimdi ajax lobisi psv'ye oyunlar oynuyor mu diyeceğiz? feyenoord'un önünü mü tıkıyorlar? aldılar alkmaar'ın ahını çıkıyor mu aheste aheste?

  var tüm dünyada daha emekleme dönemine bile girmedi. ilk "agu"larını çıkarıyor. türkiye de dahil olmak üzere bütün uygulamalarda çeşitli sorunlar var. sorun sistemde değil. zamanla oturacak. eğer biz de hep beraber var'a saydırmaya başlarsak bu sefer yabancı sınırlaması konusunda taraftarları ayrıştırdıkları gibi var'da da ayrıştıracaklar.