• 1620
  vedat muriqi’nin lazio’ya transferindeki garabeti bütün türkiye farketmişti ama elde delil olmadığından hiç kimse yüksek sesle dillendiremiyordu.

  üç gün önce basına yansıyan ve ayrıntıları spor gecesinde haluk yürekli ve gökhan dinç tarafından açıklanan habere göre, italyan savcılığı lazio başkanı, sportif direktörü ve iki arnavut mafya lideri hakkında soruşturma başlatmış. italyan basınına yansıyan bilgilere göre, bu iki arnavut mafya lideri hakkında takibat yapılırken dinlemeye takılan konuşmalarında şunlar tesbit ediliyor:

  vedat muriqi için lazio kulübünün ödediği 17.5 m euro’nun küçük bir kısmı fenerbahçe’nin kasasına girmiş. geri kalan kısmını lazio başkanı ve sportif direktörü ile iki arnavut mafya lideri paylaşmış. (lazio başkanı ve sportif direktörü bu paraları biz kulüp kasasına iade ettik diye savunma yapmış olabilir)

  şimdi bu haberden anlaşılan nedir? özet olarak şu; lazio resmi kayıtlarında vedat muriqi için fenerbahçe’ye 17,5 m euro artı bonusları ödenmiş gözüküyor. ancak bu paranın ancak 5-6 m eurosu fenerbahçe’nin kasasına giriyor. geri kalan yaklaşık 12 m euro’nun büyük kısmı lazio başkan ve sportif direktörüne ödeniyor ve tahminen kulüp kasasına geri iade ediliyor, birer m euro’su da iki arnavut mafya liderine ödeniyor. tabi rakamlar tamamen tahmini çünkü basında rakamlar konusunda açıklık yok.

  bu iddia doğruysa, bunun neden yapıldığı, ali koç’un harcama limitlerini delmek için neler yaptığını anlamış oluyoruz. bütün kamuoyu bu transferin garip olduğunda hemfikirdi de nasılını pek bilmiyordu. işte bu konu da açıklığa kavuşmuş oldu. tabi bu iddiaları inandırıcı bulanlar için her şey net. yoksa passat medyası için değil.

  şimdi tff ali koç ve fenerbahçe hakkında herhangi bir işlem yapacak mı? daha da önemlisi uefa sessiz mi kalacak yoksa gerekli inceleme ve araştırmayı yapıp ceza mı kesecek. benim kanaatim hiçbir şey olmayacak. italya’da fiat ve yapı kredinin ortağı konumundaki banka vasıtasıyla, türkiye’de ise servet yardımcı ve kukla nihat özdemir vasıtasıyla her şey halının altına süpürülecek. tabii ki bu iki isim sahiplerinin emrini uygulayacak, yoksa tek başlarına kendilerinin gücü yetmez buna. ufak bir umudum uefa için var ama orada da servet yardımcı ve ali koç’un sponsorluğu sayesinde ceferin’in emriyle bu olay halının altına süpürülecek. geriye kala kala ilahi adalet kalıyor. işte ülkemizin içinde bulunduğu içler acısı durum bu. her şeyi allah’a bırakıyoruz, allah da müstahaklarını veriyor.

  yani futbolumuz da pis kokudan geçilmiyor maalesef. her pisliği halının altına süpürmek böyle bir sonuç veriyor.

  not: türk yazılı basınına yansıyan haberlerde fenerbahçe olayın tamamen dışında tutuluyor. tabii ki komik bir durum. olayın asıl öznesi transferi gerçekleştiren kulüp ama haberlerde adı yok.:)
 • 1621
  lazio transferinde bir seyler döndüğünü çoğumuz biliyorduk. tıpkı bu sezon oynanan beşiktaş hatay maçı gibi. fenerbahçe bu işten kolay kolay siyrılamaz. bir başka kulüp başkanı da evrakta sahtecilikten ceza alacak. ıtalya yargısında delillerle bütün bunlar ortaya dökülür ve fenerbahçe ile yapılan pazarlıklar da. bu olay tek taraflı değil, 2 taraflı.
 • 1623
  burada birçok kişi tarafından da o dönem defalarca dile getirilen, çoğumuzun malumu olan ancak ispat edebilme durumumuz olmayan ancak şifreleri yavaş yavaş netleşen bir konunun öznesi olan oyuncu.
  ben gerek alış gerekse satış olarak yaptıkları birçok transferde işin içinde iş olduğuna inanalardanım;
  josefp de souza, giuliano, jailson, eljif elmas..... o paraları edecek oyuncular olmadılar.
  keza tisserand, samatta, perrotti, o dönem max kruse, daha önceleri başka oyuncuların o bahsi geçen küçük rakamlara transfer edildiklerine olsa olsa ancak kadir inanır...
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!