• 1302
  hakkında çıkan transfer üfürmelerini görünce, nutella'mı kaşıklarken kahkahalar içinde sandalyeden düşüyorum.

  iki buçuk sezondur vedat'ı bir fiil izleyen biri olarak nasıl 30-40-50 milyon euro edeceğini bir türlü kestiremiyorum. herkes cenk tosun örneği veriyor ama cenk o transferi yapmadan önce şampiyonlar liginde çok iyi bir sezon geçiriyordu. vedat'ın olayı ne? wembley'de ingiltere'ye bir penaltı golü atıp bir asist yapması mı?

  eljif elmas ile karıştırmayın vedat'ı.

  vedat'ın yapabildiklerine bir bakalım.
  bir forvetten beklenen neyi yapıp neyi yapamıyor?

  mesela topla arası iyi değil.

  pas yüzdesi %69,6..
  burak yılmaz %75,7, falcao %87 ile pas atıyor. ama vedat %69,6...

  dedikodunun döndüğü tottenham'da henry kane gibi bir adam epl'de %68 ile oynuyor. vedat'ın %50'lerin altına düşmesi çok şaşırtıcı olmaz. türkiye liginde bu kadar kötü bir ayağa sahipken premier ligde ne yapar siz düşünün. kane'nin şampiyonlar ligi istatistiğine bakalım %75... aradaki farkın ne kadar bariz olduğunu görürsünüz diye düşünüyorum.

  maç başına 3,6 şut çekiyor. maç başına gol ortalaması ise 0,5. iki maçta bir gol atan forvet..
  dakikaya göre vereyim bilgiyi. daha iyi anlaşılır.

  30-40 milyon edeceğini iddia edilen vedat, 167 dakikada 1 gol atıyor.
  burak yılmaz 154 dakikada 1 gol, sörloth 119 dakikada 1 gol, falcao ise 105 dakikada 1 gol atıyor.
  25 maçta oynamış vedat 13 golde iken sadece 14 maçta görev yapan falcao 9 golde... biri 26 biri 34 yaşında...

  pas atamıyor, bitiriciliği öyle ahım şahım değil e bu adamın neresi 30 milyon ediyor?
  hiç bir fikrim yok.

  gelelim en büyük özelliğine.. bir target man olarak hava topu performansına bakalım.
  maç başına 8,9 hava topu mücadelesine girişiyor. bunlardan 5'ini kazanırken 3,9'unu kaybediyor. yani 9 hava topundan 5'ini alıp 4'ünü kaybediyor... herhalde o 1 tane fazla hava topu almasından kaynaklı 30 milyon etmekte.

  e bizim falcao'da 0,5 daha az hava topu kazanıyor muriqi'den..

  vedat beyciğim, 1,4 kilit pas atıyormuş. hmm... adam target man olayı bu zaten ama bakalım yinede. 1,2 kilit pas atan sörloth var. falcao ise işi bu olmamasına rağmen 0,7 kilit pas atmakta. alla alla çok ilginç bir istatistik vereyim burak yılmaz maç başına 1 kilit pas atıyor..

  yazıyorum yazıyorum adamın 30 milyon edecek bir tane üst düzey özelliğini bulamıyorum.
  yaptıklarını burak yılmaz bile yapıyor. ya bambaşka bir şey söyleyeyim...

  33 yaşındaki adis jahovic, 160 dakikada bir gol atıp, %72 ile pas atıp, yine maç başına 1 kilit pas atıyor.

  yani 33-34 yaşındaki bir adamın yapabildiklerini 26 yaşında yapıyor diye mi 30 milyon euro ediyor bu adam?
  o zaman bende şunu iddia ediyorum, vedat 30 milyon ederse crivelli'de 30 milyon eder hadi bakalım.

  onun istatistiklerini sona sakladım.
  188 dakikada bir golü var. %70 ile pas atıyor. maç başı 1 kilit pası var ve vedat gibi 1 fazla hava topu kazanıyor. e bu adam vedat'ın aynısı... hemde fransa altyapısının bir ürünü. bordeaux altyapısından çıkma. 2,5 milyon euro gibi bir fiyata alındı caen'den.

  hemde 25 yaşında.
  0,30 maç başına gole etkisi var crivelli'nin 125 maç fransa birinci liginde oynamış üstelik.
  diğer tarafta ise hayatı alt liglerde geçmiş vedat 0,42 gole direkt etkisi var maç başına.

  fenerbahçe medyasının haberlerini falan görünce gülüyorum da burada bu kadar övülmesine anlam veremiyorum... vedat gibi onlarcası balkanlarda beni al başkanım diye bekliyor. birazcık gözü açsak yeter... crivelli bile olurdu çünkü önemli olan isim değil mevkinin yapabildikleri.

  edit : erman41 beyciğim falcao'nun target man olduğuna dair muzeci'nin daha önce yazı yazdığını söyledi ve bu entry'nin, muzeci'nin entry'sini onayladığına dair bir mesaj attı. bu entry'nin falcao'nun target man oynayabilir demek olduğunu düşünmek ancak mor şeytanın aklına gelebilecek bir şeydir.
 • 1303
  malum kulübe 30-40-50 milyon euro kazandıracağı düşüncesi rasyonel bir düşünce değil, malum kulüp taraftarlarının bir temennisi olabilir en fazla. vedat muriç ve epl sözcüklerinin aynı tümce içinde kullanılması komik oluyor. futbolu her ülkede buradaki gibi zannedenler var. vedat yanlış bir tercih yaptı ve piyasasını düşürdü. olay bu kadar basit.
 • 1305
  abartıldığı kadar iyi futbolcu değildir. bugün bizde olsaydı daha faydalı oynardı bu yadsınamaz bir gerçek fakat yine de abartıldığı kadar iyi futbolcu değildir. bunun gibi oyuncuların foyası avrupa liglerinde çıkar ortaya, hoş türkiye ligini de iyi geçirdi diyemeyiz ama çok da yerin dibine sokmak istemiyorum. bahsedilen fiyatların fenerbahçe'ye verilmesi için tarihi bir operasyon yapılması şart fakat bu sefer çıkıp da kumpas diyemezler bak adımlarını dikkatli atsınlar bence :)
 • 1306
  kendisi hakkında transfer üfürmelerinin sebebinin finansal fair play ve beşiktaş'ın 5 milyona satsa kimsenin şaşırmayacağı cenk tosun'u 25 milyon euro yaza yaza 25 milyon euroya göndermesi olduğunu düşündüğüm fubolcu. biz de yükseltelim, böyle bir piyasası var zannedilsin, olur da biri talip olursa 5-6 milyona kampımızı çalmasınlar düşüncesi var bence.

  diğer bir husus bence kesinlikle kötü bir futbolcu değil. fenerbahçe'deki sorunun sebebi vedat da değil. fenerbahçe stoperi olmayan, kanatları olmayan bir takım. sol stopere jailson yerine defansif meziyetleri ve bilgisi çok daha iyi olan luiz gostavo'yu çekseydi bence fenerbahçe'nin en az 7-8 puan fazlası vardı. jailson istatistiksel olarak ligin açık ara en çok bireysel hata yapan stoperiydi. aslında stoperiydi yazmak bile ilginç geliyor çünkü adam stoper değil.

  diğer bir husus kanatlar. elinde pivot forvet ile çalışkan forvet karışımı, ikili mücadeleye girmekten sakınmayan, stoperleri fiziğiyle döven bununla birlikte teknik kapasitesi sınırlı olan vedat muriqi var. sen kanatlarda tolga ciğerci, mehmet ekici, ozan tufan gibi merkez orta saha orijinli oyuncuları oynatıyorsun. haliyle ceza sahasına ortalar gönderip beslemen gereken adamı besleyemiyorsun. orta saha orijinli adamları kanatta görevlendiriyorsan santraforunun yeri geldiğinde 3-4 oyuncuyu çalımlayıp gol atabilen, yeri geldiğinde 18 metreden falan vurup gol atabilen bir oyuncu olması lazım. topla arası çok iyi olması lazım.

  bugün fenerbahçe'den 2 oyuncu seç galatasaray'a deseler ilk tercihim vedat olur. evet fenerbahçe taraftarı ve fenerbahçeli basın kendisini çok fazla şişirdi, ancak kesinlikle sözlükte gibi kötü bir oyuncu da değil. mevzu tamamen yanlış bir kadro mühendisliğinin içinde kalması ile alakalı. sol stoperde jailson yerine luiz gustavo olsa ve bir kanatta çizgiye inen rodrigues varken diğer kanatta kavisli ortalar kesebilen deniz türüç ile istikrarlı bir şekilde oynayabilse bence çok daha iyi istatistiklerle oynayabilirdi. ancak savunma hattındaki eksiklik orta saha kurgusunu da daha defansif, daha disiplinli bir şekilde oluşturmaya zorladı fenerbahçe'yi ve bunun sonucund ortaya çıkan dizilim vedat'ı performans olarak ciddi anlamda olumsuz etkiledi.
 • 1307
  30 milyon eder mi etmez mi bilmiyorum futbol piyasasındaki rakamlara aklım ermiyor ama vedat'ın oyunculuğuna dair transfer savaşları sürerken de, şimdi de düşüncem değişmedi: bana göre hala iyi ve gelişime açık bir oyuncu. maalesef.

  müthiş bir teknik kapasiteye ve hıza sahip olmadığı doğru ama bunları rakamlara asla yansımayacak mental kriterlerin çoğunda iyi olmasıyla tamamlıyor. ikili mücadeleden çekinmeme, oyununu bırakmama, ekibe hırs katma konusunda ligin en iyilerinden. pasları yüzdeli olmasa da doğru pas tercihini görmediğine çok az rast geldim. bazen tekniği yetmese de büyük çoğunlukla doğru pası görüyor. takım oyunu oynamaya, arkadaşlarını da oyuna dahil etmeye yatkın. bunlar zaten bu oyuncuda vardı ama teknik özellikleri çok düşük olduğu için düşük seviyede oynuyordu. hatta 30 maçta 3 gol atabilmiş olmasına rağmen gençlerbirliği'nde hala kadroda olmasını sağlayan da mentalitesi ve fiziğiydi.

  bunların üzerine bir forvette muteber olan özellikleri bir tık artırınca rize ve üzerinden fener yaptı. biraz daha artırırsa uluslararası bir oyuncu da olabilir gayet. bize gelse o gelişimi göstermesini beklerdim. fener'de olunca da haliyle sönmesini ve çaptan düşmesini bekliyorum. ikisi için de potansiyel var. ama açıkçası rakibime gidene kadar ligde en keyifle izlediğim oyunculardan biri olan adamı sırf rakibimde olduğu için yermek de istemiyorum.
 • 1309
  giresunspor'da oynarken zaman zaman stopere çekilen futbolcu. bu durum kendisi hakkında birçok veri vermekte. defansif meziyetleri olan rakibi hırpalayan ve hava topu üstünlüğü olan biri lakin gol vuruşları umut bulut ayarında bile değil. umut bulut zirve yaptığı yıllarda vedat'ın yaptıklarının hava topu hariç hepsini yapıyor ve goller de atıyordu ama avrupa'da gidebildiği en büyük kulüp fransa ekibi toulouse olmuştu ve bonservisine beş milyon euro civarı para verilmişti. vedat da avrupa yapabilir. kendisine on beş milyon eurodan fazla veren kulübü ya özbek biraderler yönetiyordur ya da işin içinde bir iş vardır. son olarak hakikaten vedat gibi futbolculardan balkanlarda ve iskandinavyada çokça var.
 • 1310
  iyi bir sisten oyuncusu olmasindisinda fiyatının abartilgini düşündüğüm suyun öte yani taraftarlarının hayranlık duyduğu ve yine suyun öte yanının medya kalemsorlerinin abarttığı kosovalı oyuncu.

  eger gol ile ilgili bir değerse bu gomis daha fazla para mi eder ?

  gomis' in yaşı var derseniz karşımızda cristano ronaldo var. yaşi fazla ise vedat'dan daha az değeri olmalı.

  elimizde epl görmüş seri var. fiyatı 30 milyon euro değil.

  arda turan. bizim yetiştirdiğimiz bir sporcu. transfer doneminde suyun öte yanı taraftarına göre 8/10 milyon euro ederi vardır en fazla.

  neden ? çünkü taraflarlar.

  bize göre 25 milyon euro.

  neden biz de taraftariz.

  kendi takımımız yarine başka süper lig takımlarının sözde analizlerini yapmak, oyuncularını olmayan değerlerde göstermeye çalışmak bize ne katacak ? tabi bizden kasıt galatasaray ise.

  herkesin düşüncesine de saygı duymalıyız. ancak bu uygun platformlarda olmalıdır.

  bunu da zamanla herkes görecek.
 • 1311
  değeri en az 10 kağıt eder ama bu adam fener'e uymadı. daha doğrusu uydurulamadı. (zaten fener'e gelen hangi genç oyuncu gelişmiş ki)

  kendisi pivot santrafordur ve fenerbahçe bu tip santraforla kulüp geleneği gereği oynamaya alışık değil. arkasında oynayan üçlü rodrigues, kruse ve tolga. vedat bu üçlüyü gerçekten çok iyi oynatıyordu ama bu üçlü totalde skorer ve becerikli değil. vedat'ın üstüne oyun kuracaksanız adamın sağına soluna becerikli, son vuruşu iyi olan adamlar serpiştireceksiniz lakin fenerbahçe bunu yapmadı. tolga ile rodrigues'i bize özenip kanatlara iyi serpiştirdiler ama bu ikisi top getirici adamlar ve gomis'e (ceza alanı golcüsü yani) 29 gol attırdılar. vedat ise yeteri kadar atmayan ama sağına soluna harika şekilde attırabilen tipte bir santrafor. hatta kendisine santrafor yerine forvet demek daha doğru olur gibime geliyor. tam bir target man'di bu adam. bu sebeple önceki yaz gelmesini çok istemiştim. falcao ile beraber mükemmel bir ikili olacaklardı. bize yâr olmadı ama ama fener'e de yâr olmadı. neden mi? tehditle, siyasi bağlantılarınla, zoraki şekilde adamı takımına katarsan sana yâr olmaz tabii.
 • 1312
  yeteneklerinden ve kariyerinden bağımsız olarak vedat'ın mensubu olduğu kulüp, sözleşmesinin bitmesine bir sene kalmış sow'u 17 m euroya satmış, sözleşmesi sene sonu biten ertuğrul adlı kaleciyi, tarihinin en büyük bonservis bedeli 50 bin euro olan (bundan tam emin değilim ama öyle yazılmıştı.) boluspor'a 1 m euroya kiralamış, potansiyeli olan ama kendi takımında bile düzenli oynayamayan eljif elmas'ı ise bilmem kaç milyon euroya okutabildiği düzende yine benzer işlerle 30-40 milyon euroya dahi satılsa şaşırmayacağım tranfere konu ihtimali olan futbolcudur.

  şahsi görüşüm ise covid 19 sonrası piyasanında aşağı çekileceğini öngörerek 6-7 m eurodur.
 • 1313
  zamanında eljif elmas için ne düşünüyorsam, aynısı vedat için de geçerli.
  ikisi de kötü oyuncu değil, iyi ve potansiyelli oyuncular ancak ne eljif transfer olduğu dönem itibarıyla 6-7 mil.€'dan ne de vedat bu sezonki form durumu itibarıyla 8-10 mil.€ bandından yukarı eder benim nazarımda.
  ha, satışları bu rakamların üzerinde olduysa/olacaksa bu da fener'in ffp'in arka bahçesinden dolandığı kayıt dışı girdisidir, net...
  bugün katarlı, bae'li para babası sahipleri olan psg, man.city....gibi kulüpler bile kılı kırk yarıyor artık sokağa para atmamak için. sen kalk bu ortamda eljif'i 16-17 mil€'ya napoli'ye sat.
  şimdi de aynı yöntemle vedat'ın yolunu yapıyorlar tahminimce.
 • 1314
  ligin üzerinde mi? ptt 1. lig’de felan belki ligin üzerindedir de arkadaşlar saçmalamayın. vedat 30-40 ediyorsa sörloth en az 100 milyon eder. açın bakın trabzon maçını tekrar izleyin. iki takım da berbat oynuyordu herkes topu şişiriyordu. vedat hiçbir varlık gösteremezken resmen sörloth tek başına maçı kazandı. fenerbahçenin berbat defans hattıyla dalga geçti adam. trabzon’un defans hattında da ramos felan yok onlarınki de berbattı fakat vedat bir halt yapamadı. vedat’ ı çok abartıyorsunuz. 3-4 milyon eder fakat fazlası değil. o boyda herhangi bir oyuncu zaten vedat ile aynı teknik kapasiteye sahip. ayıran ne afedersiniz it gibi koşması ve mücadele etmesi mi? mücadele para ediyor mu? epl’de herkes vedat kadar koşuyor fakat 20 kat daha teknik bu adamlar. mücadelesi ve hırsıyla ön plana çıkan oyunculara örnek johan elmander. fakat kendisi vedat’tan 10 kat daha sağlam bir altyapıya ve tekniğe sahipti. 30-40 milyon vedat ediyorsa ben yıllarca bu sporu boşa izlemişim. türkiye’de ayı gibi boğuşmak yeterli olabilir ama diğer liglerde güreş oynanmıyor futbol oynanıyor. hele ki epl’ye transferi söz konusuysa gülerim sadece. zira vedat’tan 3-4 gömlek üstün sörloth epl’den kiralandı. yıllarca esamesi okunmayan, galatasaray dışında uluslarası bilinen bir takımı olmayan kalitesiz bir ligde alt düzey takımlarda oynamış 1 sene fenerbahçe’de sıradan top oynamış biri 40 milyon ediyorsa bizim ozanın ilk taksidiydi sadece sanırım 11 milyon. şunu da belirtmeden edemeyeceğim ben hala eljif elmas transferine inanmıyorum. bir oyuncu milli takımda iki maç oynadı diye o kadar paraya gider mi yahu? 2020 yılındayız o zamanlar geride kaldı. bizim ozan da altyapıda milli maçlarda öne çıkan isimlerden biriydi ve izleniyordu. daha birçok kişi ozan adını duymamışken ben zaten takip ediyordum ozan’ı çünkü ilk izlediğimde dikkatimi çekmişti. normal bir izleyici bile bu adamın özel olduğunu anlamıştı ve radarındaydı avrupa klüplerinin zaten. tek istedikleri geçerliliği olan referans olacak bir performanstı. onu da şampiyonlar ligi’nde vitrine çıkınca gösterdi. ozan bu şekilde transfer oldu. peki elmas kime karşı oynadı? vedat kime karşı oynadı? 30-40 milyon hayali rakamlar ordaki sıfırları silin işte gerçek rakam budur.
 • 1315
  ligin ilk yarısında çok iyi performans gösteren forvet. fenerbahçe bir süre şampiyonluk yarışının içinde yer aldıysa bu vedat muriqi sayesinde gerçekleşti. evet ikinci yarı performansı düştü haklısınız ama şöyle de bir gercek var bu adam sakatlandı ve lifleri falan yapistirildi yara bandı falan tutturuldu birşeyler yapıldı ve fenerbahçe 'li kasaplar tarafından sahaya sürüldü. bu mutlaka etkili oldu. ayrıca bir forvet olarak sağa bakıyor nabil dirar deniz türüç falan sola bakıyor garry rodriguez tolga ciğerci görüyor sağ/sol bek zaten yok. max krause yatmaya gelmiş. bu yüzden kendi bolgelesini de terk edip sürekli sağa/sola deplase olmaya başlamış, ekmeğini taştan çıkarmaya uğraşan bir emekciye dönüşmüştür. tabi bahsedilen rakamlara kendisi için cikilsin istemem ve değeri de bu değil zaten fakat alt lig topçusu fda hiç değildir. keşke bize gelseydi diyorum hala kendisi için.