• 820
  19.07.2019 tarihli bursaspor hazırlık karşılaşmasında 2 gol atmış. golleri görmedim. bursaspor da biraz bitik durumda. pek de bir şey ifade etmeyebilir bu performans. ama ne yalan söyliyim galatasaray'a transferi iyi olacaktı. bize transferi daha yüksek ihtimal olduğu tarihte de yazmıştım, bence büyük takımlarda, rize'de olduğundan daha başarılı olacak bir oyun karakteri var. tempolu top oynayan, önde baskı yapan sistemlerde her daim iş yapacak bir isim. üstelik hava toplarında etkisi fatih terim'in oyun planında önemli bir artı. çünkü fatih terim, oyunu degajla başlatıp gerekiyorsa dönen topları kapıp rakibi hazırlıksız yakalamayı seviyor. gerçi ersun yanal da bu oyun tarzını çok seven bir teknik adam. moses, rodrigues ve vedat ileri üçlüsü oldukça dirençli bir hat. bu bakımdan ersun yanal da oldukça mutludur sanıyorum. sadece biraz üretkenlik sıkıntıları var. onu da bence rodrigues'i sağ kanada çekerlerse minimum'a indirirler.

  transferi konusunda yönetimin tutumunu eleştirmiyorum, zira oyuncu galatasaray'ı çok istese süper bir takım içerisine ve müthiş bir ortama katılabilirdi. kadromuz fenerbahçe'nin kadrosunun iki gömlek üstü. galatasaray'ı tercih etmeyeni biz de tercih etmemeliyiz. ayrıca o rize başkanına milyonları bayılıp söğüşlenmediğimiz iyi oldu. aslında defansif orta saha oyuncusunu da kiralama yoluyla halledersek bence diagne-kostas ikilisi de oldukça yeterli. ben açık söyliyim sözlükte hakim havanın aksine diagne'yi baya beğeniyorum. hücumda o da takımı çok rahatlatıyor. ayrıca afrika kupası oyuncuyu hazırlık kampından ciddi şekilde uzak tutsada 15-20 gün sezon öncesi kamp yapma imkanına sahip olacaktır ki bu da geçen sezonki performansının üzerine koymasına yardımcı olur.

  bir şey de demeye çalışmıyorum aslnda. aklımdaki düşünceleri dağınık dağınık karaladım.
 • 822
  (bkz: 19 temmuz 2019 fenerbahçe bursaspor maçı)

  attığı gollerle beni kıskançlıktan çatlatan oyuncu, ah be nasıl yedik bu çalımı. bakın fenere vedat, kruse, rodrigues gibi yıldızları topluyor, bir de üstüne tolga'yla sözleşme uzatmışlar. şuan kıskançlıktan ağlıyorum, biz de ancak gidip küme düsen takımdan seri, babel gibi çöpleri alalım. yeter yönetim istifa, bizim de ali koç gibi bir başkan hakkımız var. hemen yarın fenerli oluyorum.

  commandante alex ulan
  hedef 29 ulan
 • 825
  kosovalı fenerbahçeye transfer olmuş forvet.

  yazacaklarımın hazırlık maçı performansı vs ile alakası yok. kendisi ile ilgili görüşüm sabitti. bir transferde en önemli dinamik, oyuncuya biçtiğin rol ve ondan beklentilerdir.

  vedat transferinde oyuncuyu apaçık rotasyona düşündüğümüz belliydi. fatih hocanın sevdiği forvet familyasına bağlı, pres gücü ve top saklama yeteneği oldukça iyi bir isimdi. dolayısıyla sistemimize uyacağını düşünüyordum. açıkçası bu arkadaşı alsaydık yedek santrfor kısmını oldukça uygun maliyetle çözüp, falcao gibi bir planla forvet maliyetini bonservis anlamında minimize edip parayı orta saha transferine basacağımızı düşünüyordum. kaldı ki orta saha kanatlarımız babel ve feghouli skor yatkınlığı yüksek isimler olduğu için 15 gol bandında olacak bir vedat bile yeterliydi, tıpkı elmander gibi. rotasyon için iş ahlakında da tıpkı linnes gibi.

  vedatı alamamamız demek, kulübün kasasından samatta vb. ayarda birisini alacaksak kulübe her halükarda minimum ekstra 4-5 milyon euro'ya mal olacak demek.

  vedat gelmiş olsa tek oynar, falcao gibi canavar bir bitirici ile çift forvet oynar. dolasıyla 4-4-1-1, 4-1-4-1 ya da 4-4-2, 4-2-3-1 gibi çeşitli taktik esnekliklerine de çözüm oluştururdu.

  bu süreçte iş bence scout ekibine düşüyor artık. 6/8 artık nasıl oynanacaksa ya o bölgeye 3-4 milyon'a bonservisiyle bir orta saha ya da forvete böyle bir hamle yapmak lazım. kiralama ve opsiyon güzel yöntem ama sattığın kadar al devam ederken ana çarklar kiralık olursa gelir elde edeceğin oyuncu sayısı oldukça düşecek demektir. bu yüzden parayı minimum transfer ettiğimiz tutarı koruyacak isimlere vermeliyiz.
 • 826
  kendisinin başarılı olup takımının başarısız olmasını dilediğim oyuncu. adam kosovalı. çocukluğunda kendisini savaşın ortasında bulmuş, muhtemelen çocukluğunu yaşayamamış. röportajında o dönemde bir odada 50 kişi kaldıklarını, yiyecek birşey bulamadığı günler olduğunu söyledi. herkes şanslı doğmuyor maalesef.

  o formayı giyene bir haller oluyor, inşallah kendisi de çubuklulara ayak uydurmaz. başarılı olmasını canı gönülden istiyorum.