• 8
  dialogları çok merak ediyorum açıkçası. ihtimaller bence bu şekilde:

  1)
  var: pozisyon öncesinde faul olma ihtimali var
  ali: abi ihtimal ise hiç uğraştırma beni
  var: aslında faul var gibi ama git bi bak istersen
  ali: yav emin mısın? bence yok gibi.
  var: abi ayağına basıyor
  ali: futbol bu kardeşim, ayağına da basar, göğüsene de vurur, başlatıyorum ben

  2)
  var: abi hemen oyunu başlat
  ali: çok mu kötü faul?
  var: ne kadar beklersen o kadar kötü olur senin için, biran önce oyunu başlat
  ali: tamam başlatıyorum

  3)
  var: abi net faul var
  ali: faul yok, gördüm ben pozisyonu
  var: ayağına basıyor üstelik elleri ile de müdahele ediyor
  ali: yok yok, çok eminim, faul yok, kamera bakış açısı yanıltmasın seni

  4)
  var: abi naber?
  ali: iyidir be büni, senden naber?
  var: iyi yahu. konuşur gibi mi yapıyoruz yine?
  ali: evet abi. biraz ciddi gibi konuşuyorum kusura bakma.
  var: önemli değil. iki dakka sohbet ederiz, sonra başlatırsın oyunu.
  ali: çoluk çocuk nasıl?
  var: iyiler çok şükür. evdeler onlar da maçı izliyorlar.
  ali: keşke iddaa oynasaydık, ekstralar da yetmiyor artık, malum kriz var
  var: olsun ya iki üç eyyam daha yaptınmı bak gör sene sonu araban kapının önünde olur
  ali: tamam abi başlatıyorum
  var: kolay gelsin
 • 11
  her şartta desteklenmesi gereken ama var kayıtlarının açıklanmasıyla sonuçlanmayacak olay. o var konuşmalarında neler konuşulduğunu hepimiz biliyoruz. biliyoruz çünkü hepimiz bu toprakların insanıyız ve özellikle son 20 senede toplumun yaşadığı yozlaşma ve arsızlık ortada. o konuşmalar infial yaratır. en kötü sizinkini açıklarsak her isteyeni açıklamamız gerekir bununla uğraşamayız deyip işin içinden çıkarlar. açıklansa bile gözümüze soka soka tahrip edilmiş şekilde açıklanır. bu da insanlardaki adaletsizlik duygusunu körükler.

  kısacası o maçtaki hakem ve var odası konuşmaları bu ülkenin insanını ve futbolu rayından çıkarır. kokusu bile yetiyor insanları delirtmeye.

  yine de desteklenmeli.
 • 13
  yaşananlar normal değil. başka bir ülkede olsak direkt soruşturma açılır. hak gaspıdır. büyük bir suçtur. milyon euroların döndüğü bir sektörde kurallara uymayan hakem mesleğine devam edemez.

  var kayıtlarında nelerin yer aldığı kamuyu da yakından ilgilendirir. bu kadar bariz bir hatanın yapılmış olmasından dolayı derhal açıklanmalıdır.
 • 14
  şeffaflığın olmadığı yerde yolsuzluk, adaletsizlik kaçınılmazdır.

  siyasete girmek istemiyorum fakat tunceli belediye başkanı nasıl alacak-verecek durumunu açıklayıp "68 milyon yolsuzluk yapılmış" diyorsa tüm kurumlar bu denli şeffaf olmadığı sürece hırsızlar güçlü olmaya devam edecek.

  kimsenin çekinmeden, gocunmadan her maç sonrası var kayıtlarını tff-mhk'nin sitesine yüklemesi gerek.

  sırf bu bile var hakeminin daha doğru talimat vermesine, orta hakemin de kafasına göre maç yönetememesine neden olur.

  sonuç türk futbolu kazanır.
 • 15
  açıklanmayacaktır.

  beşiktaş maçında gelen hakeme lehimize saçma hatalar yapması emri verilip, "ehi ehi bakın size de hata yapılıyor, hakem sayesinde maç aldınız" diyerek üstü embesilce kapatılmaya çalışılacaktır. önümüzdeki sene yabancı hakem uygulaması için bastırmak, olmadı başka bir ligde mücadele etmek için hazırlıklar yapmak en doğru adım olacaktır. zira artık tuz koktu. verilen hiç bir kararın güvencesi yok. iki gün önce elleriyle şampiyonluğu alıp, başka takıma veren ekipten adalet beklemek ahmakça.
 • 17
  sabaha kadar dünya genelinde tt olsun, sözlükte sola sabitlensin, hatta daha ileri gidiyorum insanlar çüküne dövme yaptırsın, arabasına sticker yaptırsın yine de açıklanmayacak olan kayıtların açıklanması için açmış olduğumuz hashtag.

  nasıl ki sosyal mecralarda yapılan yorumlar ile kulüp yönetilmez, sayın mustafa cengiz'in "iyi niyetliler" dediği, ancak iyi niyetli olmadığını bildiğimiz mhk ve tff'de twitter üzerinden hashtag ile bir şey yapmaya zorlanamaz.

  hadi bir mucize oldu diyelim, bir anda ülke değişti; kurumlar şeffaflaştı. ne bileyim kazanan başkana mazbatası verildi, mhk tamam açıkklayacağız dedi. bu durumda, galatasaray düşmanı korsan oluşum kulüpler birliği sabah 10.30 itibariyle toplanıp, 17 takımın imzasını taşıyan ancak 10 tanesinin falan içeriği okumadığı bir bildirge ile "ayrımcılık isteyen galatasaray'ı kınıyoruz, mhk kayıtları açıklamasın" diyecek ve o kayıtlar yine açıklanmayacak.

  özetle bu hashtag, boşa rüzgar yapmaktır. taraftara hoş gözükme çabasıdır. kurumlar arası talepler hayırlı olsun ziyaretinde sözlü olarak söylenmez; yazılı olarak iletilir. burayı okuduklarını bildiğim için söylüyorum; resmi sayfadan talep yazısını paylaşsınlar barkod numarası veya alındısı (kuruma iletildiğine dair verilen alındı işte alındıyı nasıl açıklayayım) ile, biz de takipçisi olalım. şimdi yarın mhk çıkıp "istemediniz ki" dese diyecek lafımız yok, biz hashtag açtık mı diyeceğiz?
 • 19
  dünyadaki emsallerine rağmen var konuşmalarını yayınlamamak, işlenen bir suçu, görevi kötüye kullanmayı, bilerek yanlış karar vermeyi itiraf niteliğindedir. bunu saçma sapan açıklamalarla geçiştirip reddetmek de halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmektir. kimden neyi saklıyorsunuz? siz futbolun sahibi misiniz? memleketi tapulu malı gören zihniyet, futboldaki pislikleri de aynı şekilde saklama peşinde. o kayıtlar buraya gelecek!
 • 20
  sadece 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçı için istemedik biz bunu. biz adalet istiyoruz kardesim. adam gibi yöneten hakemler ve adam gibi tarafsız tff istiyoruz.
  20 nisan 2019 galatasaray kayserispor maçının da var kayıtları açıklansın.
  ak ile kara ortaya çıksın.
  kulübün gecen haftaki kadar bu hafta da yogun sekilde decam ettirmesi lazim bu hashtagi.
  biz 17 gibi adi değiliz olmamalıyız. lehimize birseyler verdiler diye susarsak bizimkilere de yazıklar olsun.
  o kayıtlar bütün şüpheli pozisyonlar için açıklansın.
  her maç kime ne dönüyor biz de bilelim.
  hatta konuşmalar canlı yayınlansın kimse adilik yapamasin.