• 36
  https://twitter.com/...903534196473859?s=19
  https://twitter.com/.../1379910927659720713

  yaşının getirdiği bir takım durumlar sebebiyle hala asıl tartışmanın yaşandığı noktayı kaçırıyor olabilir. sorunun (sözde sorun) çözümü 1959 yılı öncesindeki şampiyonlukların olup olmadığına belge bulmak değil, hesaplamaya dahil edilip-edilmemesi gerektiğine dair somut bir delil sunmaktır. sorunu çözmek adına bir şey önermiyorsanız yaptığınız ya da önerdiğiniz şeyin bir anlamı yok. hala oraya buraya çıkıp 'bakın belge buldum fenerbahçe x yılında şampiyon olmuş inanmazsanız ali sami yen'e sorun yauvv' demenin bir şeyi açıkladığı yok. başında her 'türkiye' bulunan şey ülke geneline yayılabilmiş midir? ali sami yen herhangi bir konuşmasında ya da notunda 'türkiye şampiyonluğu' dedi diye şampiyonluğun/turnuvanın türkiye geneline gerçekten yayılabildiğini çıkartabiliyorsa eğer bize 4. ya da 5.sınıfta sosyal bilgiler dersinde öğretilen tarih biliminin yöntemlerine aykırı hareket etmektedir.

  not: videoda belirttiği taha toros arşivine ulaştım ancak verdiği sayının neyi ifade ettiğini anlayamadım. bulabilen varsa beni de haberdar ederse mutlu olurum.
 • 37
  erhan afyoncu da, vahdettin engin de çok net biliyordur mevcut durumun içeriğini. çok yormayın kendinizi. geri zekalı olmayan herkes galatasaray'ın bu şampiyonlukları inkar etmediğini, herkesin kazandığı kupaların aynen müzesinde durduğunun farkında. o döneme ait şampiyonluklara ilgili bilgi ve belge sunarak manipülasyon dışında bir şey yapmadıklarını çok iyi biliyorlar.

  galatasaray'ın itiraz ettiği noktanın sadece bu turnuvaların farklı bir kategori olduğu ve süper lig şampiyonluğu olarak sayılamayacağı.

  ve emin olun bu işi bu şekilde sulandırıp, aleyhte taraf olan herkes de biliyor bunu. ama bu ülkede her dönem her alanda olabileceği gibi devrin adamı olmak uğruna, çıkarlar ve tarafgârlık uğruna hukuki ve doğru olan çiğnenip gelen emir neyse o uygulanıyor işte.

  bugün bu şampiyonluklar için partizanlık yapan insanlar da bu şampiyonlukların sayılmama sebebinin farklı bir kategori de olması olduğunu biliyor.

  buyurun kendi ağzından dinleyin ; https://twitter.com/...209294000836617?s=19

  (bkz: 1959 öncesi şampiyonluk yalanı)

  o yüzden bu işin hukuki çözümü falan yok. gücün yetiyorsa siyaseten çözeceksin ya da en yakın rakibine 3 şampiyonluk fark atmışken ona verilecek havadan 9 şampiyonluk karşısında ligden çekileceksin. bu kadar basit.
 • 38
  https://twitter.com/...903534196473859?s=20

  galatasaray spor kulübü kurucularından ve kulübün ilk başkanı olan ali sami yen 29 temmuz 1951 yılında hayata gözlerini yummuştur.

  sonucuna ve karara , bahse konu iki tarihi dönemin belgelerinin kıyaslanarak ulaşılabileceği tarihi bir olayda, dönemlerden birini hiç görmemiş kurucumuzun sözlerini kanıt niteliğinde sunmaya çalışmış fenerbahçeli tarihçidir.
 • 40
  https://twitter.com/...903534196473859?s=20

  çöp argümanlarını gitsin ötede satsın. tarih biliminden anlamasak yutacağız. asıl üzücü olansa, prof. dr. unvanlarına sahip bir akademisyenin sırf bu kimliğini kullanarak ve murat bardakçı gibi yancıları yoluyla kullandırtarak, vikipedi bilgisinden hallice ucuz donelerle, 1959 öncesi ve sonrasına dair net statü farklılığına yönelik birilerinin borazanlığını yapmasıdır ve önceden tüm bunların çok açıkça aksini iddia etmiş olsa bile şimdi tam tersini kendisine yakıştırmasıdır. lisede müdürlük yapa yapa bildiklerini de unutup liseli olmuş vesselam.

  ben de arşivleri taradım bakın ne buldum :(

  1951'de vefat etmiş ali sami yen'in bir mektubundan alıntı;

  "... vasiyetim şudur ki, 1959 sonrası yeni bir lig usulüne geçilecek lakin sakın ola ezeli rakibimiz ve ebedi dostumuz fenerbahçe'mizin eski şampiyonluklarının yok sayılmasına müsaade etmeyin!"

  mesela yani :(
 • 41
  kendisinin sunduğu fikirlerin tamamı doğru olsa bile hiç bir önemi yoktur. fenerbahçe ile galatasaray arasındaki bir ihtilafta, net olarak fenerbahçe tarafını seçmiş ve argümanlarını savunmuştur. en azından müdahil olmaması gerekirken, net olarak aleyhte pozisyon almıştır. galatasaray lisesi ve kulüp farklı kimliklerdir ancak bu kadar farklı olamazlar.
 • 42
  galatasaray lisesi halihazırdaki müdürü.
  gelmesinde inan kıraç'ın parmağı olduğunu düşünüyorum. nasıl ki galatasaray üniversitesi yılın iş adamını seçerken ali koç'u seçtiyse ve bu işi organize eden adam kıraçsa; üniversite önerdiği için lisenin başına atanan bu şahıs da o grubun elemanı. acaba aralarında ne pazarlıklar döndü neler düşünüldü kim bilir.
  gelelim işin başka boyutuna yarın birgün atanmış şahıs okuldan ayrılacak ve tarihe adını kara leke olarak yazdıracak, o güvendikleri yanında olacak mı elbette hayır. bu arada eski şampiyonlukların mahalli olduğunu adı gibi biliyor ama yularını tutanlara hesap vermek zorunda, diyetini ödemek zorunda.
  zannetmesin ki galatasaraylı unutur.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!