• 9801
  https://www.milliyet.com.tr/...li-bombaladi-2075956

  --- alıntı ---

  "o günlerde vizyoner biriyle; galatasaray başkanı ünal aysal ile tanıştım. 'siz benim projem için doğru insansınız' dedi. ben de 'projelere inanmam' dedim. 'benim projeme inanacaksınız çünkü, bir italyan, bir alman, bir ingiliz, bir de belçika'dan kulüp alıyorum. içinde bin 600 gencin bulunduğu 4 kulüp. siz bir yıl antrenörlük yapacaksınız, sonrasında bu dördünden sorumlu olacaksınız' dedi. buna inanamayacağımı söyledim.

  --- alıntı ---

  vizyoner fikirleri kadar tuhaf fikirleri de vardı başkanın*. ne olursa olsun hayalleri dünyadan büyük bir adamdı. fatih terim ile saçmasapan bir savaşa girmese şimdi kendi topumuzu tankımızı üretiyorduk. sonrası maalesef hem kendisi için hem takımımız için yokuş aşağı oldu.
 • 9806
  galatasarayımıza çok yakışan, çok başka bir başkandı çok.
  bir bakmışın cnbc e ye ekonomi programına davet ediliyor, bir bakmışın cnn international da karşına çıkıyor.
  tr deki bu kokuşmuş düzenden bıkıp gitti, baktı ki birşeyleri değiştiremiyecek. final maçında takımı çekerim dedi ve hakikaten çekti. baktılar ki biz juve, bayern olucaz yabancı sayısını indirmekte buldular çareyi. çünkü ölü toprağımızı üzerimizden atıp bizi tekrar seksi klüp haline getirdi. bugün de vizyonu ve ne kadar ileri görüşlü olduğu tekerrür etti. hataları illaki oldu ama büyük resme bakınca ondan sonra galatasaray başkanı ünvanının içi doğru düzgün dolmadı.
  heh denecek ki fatih terim le kapışmayacaktı. terim ilk önce futbolcular gibi galatasarayın maaşlı elemanı olmayı, başkanlardan sonra gelmeyi hazmetmeli. fatih terim in kapışmadığı başkan var mı bir de ona bakmak lazım bu arada. italya da bile kovulma sebepleri hep başkanlarla kapışmasıdır.
 • 9807
  galatasaray tarihinin faruk süren de dahil en büyük başkanı. hatta buna türkiye'deki herhangi bir takımı da katabiliriz. galatasaray bu adama sahip çıkmayarak çok büyük bir fırsat tepti. şimdi mustafa cengiz'e falan razı olan taraftarlarımız var. seviye bu. kulübün borcu 2 katına çıkmış ama ekonomiyi iyi yönettiklerini düşünüyorlar. çok üzücü.
 • 9810
  kendisini çok severdim. röportajlarını ve katıldığı programları dikkatle dinler ve izlerdim. ağzından çıkan hemen her söz kaliteydi. galatasaray'da gördüğüm en karizmatik ve potansiyelli başkan diyebilirim.

  terimle ego çatışmasına girerek gönderip 1 yıl sonra da kendisi gitti. kaybeden biz olduk.

  ancak avrupa süper ligi ile kendisi arasında bağ kurmak nasıl bir düşünce anlamadım gitti. çünkü ta 2000'li yılların başında faruk süren başkan iken bile böyle projeler konuşuluyor (bkz: g 14) ve bizim medyada da yer alıyordu.

  bu proje vesilesiyle kendisini övmek, hele bunu dünyada ilk düşünen oymuş avrupa kulüplerinin kafasına o sokmuş gibi yaklaşımlarda bulunmak anlamsız.

  övmek için çok daha iyi ve klas özellikleri var. ben de severim kendisini. terim'i gönderince çok sinirlenmiştim zaten ondan sonra da 1 yıl kalabildi ama gerçekten farklı adamdı.
 • 9811
  gerçek bir vizyoner olduğu doğru ancak sneijder ve drogba geldikten sonra takımdaki diğer oyuncuların da maaşlarına yüklü miktarda zam yapması galatasaray'ı olumsuz etkiledi. yüksek ihtimalle birileri takım içi denge saçmalıklarından bahsedip aklına girdi ve bu zamlar yapıldı. selçuk inan 3 milyon euro üzeri maaş alıyordu. o andan sonra çoğu futbolcuya da gereğinden fazla maaş verilmek zorunda kaldı galatasaray çünkü selçuk inan 3 milyon euro alıyorsa diğerleri de kapıyı minimum 2-2.5 milyon euro arasından açıyordu. az palazlanan hani bana para diyebilir konumdaydı.

  keşke galatasaray'ın kendi çapına göre bir vizyon edinebilseydi çünkü sahip olduğu vizyonun sonuç verebilmesi için çok paraya ihtiyaç olduğu kesindi. kaynağın sınırsız olduğu şartlarda iyi bir vizyonerdir ama ayağını da yorganına göre uzatacak bir vizyon yaratma konusunda da başarısızdır.
 • 9812
  kesinlikle büyük vizyonerdir, sırf bugünkü avrupa süper ligi muhabbetini daha ortada hiçbir şey yokken dile getirmesi bile bunu kanıtlıyor. gel gelelim futbolda vizyon her şey değildir, başarı için vizyon dahil bir sürü bileşenin bir araya gelmesi gerekmektedir.

  apar topar yaptığı yönetim değişikliği ve ardından fatih terim'i kovmasının akabinde yaşadığımız süreç bunu kanıtlamıştır.

  kendisinin de defalarca dile getirdiği gibi futboldan anlamayan eski başkandır. ama kalkıp da bu adamın vizyonunu eleştirmek komik olur.
 • 9815
  kör ölür badem gözlü olur demiş atalarımız. kendisi mükemmel olsaydı, ben herşeyi yapabilirim dedikten 1 yıl sonra arkasına bile bakmadan kacmazdi. galatasaray kendisinin başkanlığa ilk gedliginde bir kadro yapılmasına gitti ve takımın başına terim geldi. iyi oyuncular alındı, takım 2 sen şampiyon olup, şampiyonlar ligi'nde çeyrek final yaptı. terim'i yetersiz bulup gönderdi, yerine getirdiklerinin sonuçları da ortada. mancini dönemi devre arası yaptığı transferlerde ortada. buna benzer bir yapılanmayı da dursun özbek yaptı, takımın bir çok oyuncusu değiştirildi, büyük paralar ödendi, takım sezon ortasında terim'e verildi ve yine iki şampiyonluk geldi. tabi bu arada ffp saçmalığı ile de uğraşıyoruz. o seçimi mustafa cengiz değil, dursun özbek kazansa o da iki şampiyonluk daha kazanmış başkan olacaktı. benimde çok vizyoner hayallerim var. başa geldiğimde bunları anlatabilirim. aldığınız her karar kelebek etkisi gibidir. terim'i gönderip mancini'yi getirmek bambaşka bir vizyonerlik örneğidir zaten.
 • 9816
  terim'i gönderip mancini'yi getirmedi. terim gittiği için mancini'yi getirdi. yeni hoca arayışına terim takımdayken başladı çünkü fatih terim çoktan milli takıma katılma kararı almıştı. ünal aysal, terim'in milli takıma danışmanlık yapmasını kabul ediyordu zaten. fatih hocanın ansızın sözleşme imzalaması olayların seyrini değiştirdi. sonra diyorlar ki, ''terim gitmeden mancini geldi.'' tabii canım. mancini gelmese ''hocayı gönderdi takım sahipsiz kaldı'' diyeceklerdi. *

  büyük başkandı.
 • 9817
  1,5 ay sonra 80 yaşına basacak eski galatasaray başkanı. keşke 10 yaş genç olsan ve kulübü ikinci kez düzlüğe çıkarmak için aday oluyorum deseydin. ama başkanken bile "2016'da tekrar aday olmam artık 75 oluyorum" tarzı açıklamalar yapıyordun. artık o topa girmezsin. zaten euro kuru olmuş 9 küsür... bu saatten sonra 2011'deki gibi olması zor bazı şeylerin.
 • 9818
  sevdiğim başkanlardan. karizmatik adamdır. efelik yapmadan liderlik yapanlardandır. vehbi koç'un torunu gibi dede mirasıyla yiğitlik yapanlardan değildir. bileğinin hakkıyla çalışarak, sıfırdan zirveye çıkmıştır. maalesef galatasaray'daki görevi artık yaşının ilerlediği bir döneme denk geldi. yaşamayı seven bir adam olarak kalan günlerini aziz yıldırım gibi tiplerin terörize ettiği, yapanın yanına kar kaldığı bu rezil futbol aleminin stresiyle geçirmek istememesi gayet doğaldı. ayrıca fatih terim'i göndermemiştir. fatih terim, yıldırım demirören'le iş tutup kendini maho ağa'ya kovdurmaya çalışan kibar feyzo misali sistematik bir şekilde gönderilişine yol yapmıştır.
 • 9819
  kusursuz, efsane bir başkan değildir. sneijder ve drogba'yı da alan da kendisidir; ontivero, endoğan, salih, veysel, tarık, hajrovic, burdisso'yu da. galatasaray'a level atlatan ama sonrasında doğru yönetemediği için felakete götüren isimdir. güzelim takımı bozduğu gibi yönetimi de dağıtıp birbirinden silik adamlarla doldurmuştur. o yüzden, benim gözümde ortalama bir başkandır.
 • 9821
  kendisinin başkanlığı döneminde galatasaray, süper ligde her sezon şampiyon olan veya olamasa bile şampiyonlar ligine direkt katılan ve teknik direktörü* de her şampiyonlar ligi karşılaşmaları öncesi düzenlenen elit teknik direktörler forumu'na katılan bir takımdı. üstüne ilk 11'inde muslera, eboue, riera, selçuk, melo, hamit, sneijder, drogba, burak gibi uluslararası alanda tanınırlığa sahip oyunculara sahipti.

  eğer o zamanki şartlar şimdi olsaydı yani; cnn international'a röportaj verebilen bir başkana, elit teknik direktör ve oyunculara sahip, oyunundan ve mücadelesinden söz ettiren bir kulüp olabilseydik, muhtemelen avrupa süper ligi'nin kurucu üyelerinden biri olacaktık. hatta belki ünal aysal, organizasyonun yönetim kurulunda yer alacaktı.

  ancak, galatasaray'ın hızla yükselmesine yaptığı katkı gibi benzer hızla düşmesine de en büyük katkıyı verdiği kararlar ile kendisi yaptı diyebiliriz sanıyorum.
 • 9822
  14-15 li yaşlarda çok etkilenirdim insanların diksiyonlarından, karizma davranışlarından fakat bu huyum çok uzun sürmedi. zamanla bir bina örneğinden değerlendirirsem dış cephesinin görsel estetiğinden çok taşıyıcı sistem, işlevsellik, sürdürülebilirlik gibi özelliklerinin de çok önemli olduğunu anladım.

  ünal başkan'a gelince 50 kişilik şişik kadrolar kurma konusunda çok vizyonerdir. ama gerçekten çok vizyonermiş 2013'lü yıllarda geleceği görmüş hem ligde hem de europeansuperleague de mücadele edecek geniş kadroyu o dönemlerde inşa etmeye başlamış.

  akabinde dursun başkan 2 sene ünal başkanın çöplerini temizlemekle uğraşmıştı.
 • 9823
  kendisini severdim. adam yürüyen galatasaray'dı. galatasaray'a yakışıyordu yani. çok iyi transferler yapmış olduğu gibi, hatalı transferlere de onay vermişti. özellikle selçuk inan ve burak yılmaza verdiği kontrat için çok kızmıştım. ama hey kimin hatası yoktu ki? bir dönem daha kalsaydı hatalarından da ders çıkaracak yetkinlikte bir başkandı. ayrılmasına üzülmüştüm. terim konusunda keşke anlaşabilselerdi.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!