• 129
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı'nda marcao'nun ekuban'ın ayağına vurduğunu var ekranından izlediğin halde penaltı çalmıyorsan bu işi bırakmalısın. bu kararın 23 kasım 2018 galatasaray konyaspor maçı'nda serdar skubic'ten topu tertemiz çalarken penaltı verilmesinden hiçbir farkı yok. aynı şekilde hiçbir özrü olmayacak ölçüde yanlış bir karar.

  o penaltıyı verse skor 3-2 olur maçı yine kazanırdık, şimdi bütün medya ümit öztürk'ün o pozisyondaki salaklığı yüzünden "galatasaray haksız üç puan aldı" goygoyu yapıyor. ilk yarıda dilim dilim doğranan, bu yüzden 6 puan geriye düşen takım hakemle şampiyon olacak intibası doğuruluyor. bunun hangi takımın işine yarayacağını görmek zor değil.

  ümit öztürk hangi takımı tutuyor bilmiyorum ama dün gece bize ciddi şekilde zarar verdi. bunu kasıtlı mı yaptı, birilerinden "ümit sen bu akşam trabzon'u doğruyorsun, biz de bu sayede trabzon&fener&beşiktaş taraftarını aynı safa çekip galatasaray'ı kritik haftalarda daha rahat doğruyoruz" şeklinde bir emir mi aldı bilmiyorum. fakat umarım bundan sonra hakemlik yapmaya devam etmez.
 • 130
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı performansı nedeniyle topa tutulan genç hakem.

  tartışılanlar üzerinden pozisyon pozisyon gidelim bakalım...
  1- galatasaray'a yapılan penaltıda öyle iyi bir yerde durmuştur ki yayıncı kuruluşun onlarca kamerasından ancak bir açıda yakalayabildiği penaltıyı tereddütsüz verdi. pozisyona ilgili açıdan bakarsanız onyekuru'nun sol ayağına çok net müdahale olduğunu görürsünüz.

  2- nagatomo'ya ettiği küfür nedeniyle verilmesi gerektiği iddia edilen kırmızı kart'ı vermeyerek büyük bir duruş sergilemiştir. kaldı ki nagatomo, soldado gibi hakemin üstüne yürüyüp yüzüne yüzüne hakaretler savurmamış, anlık tepki verip hakemin görmediği bir zamanda küfürünü edip uzaklaşmıştır. eğer bu tarz edilen ani tepkilere ceza verilecekse hiçbir maç 11e 11 tamamlanmaz dünyada. neden büyük duruş dediğime gelecek olursak, küme düşmeye oynayan bazı vizyoner takımların her zamanki gibi yarattıkları algıdan etkilenmemesi çok önemliydi.

  3- diagne'nin 2. sarıdan atılması olayında kesinlikle hatalı olduğunu düşünüyorum fakat ani atağa çıktığımız benzer pozisyonlarda da rakibe kart vermemiştir. kart ve faul konusunda biraz cimri bir hakem.

  4- trabzon'a penaltı olduğu iddia edilen pozisyonun penaltı ile uzaktan yakından alakası yoktur. iki futbolcunun ayağı yerin üzerindeyken hafifçe çarpışmış ve ayaklar yere temas ettiği anda ayrı ayrı yere düşmüştür, marcao'nun trabzonlunun ayağına basma gibi bir durumu yok. zaten trabzonlu futbolcunun kendini temas edilen değil aksine diğer ayağından başlayarak yere bıraktığını rahatça görüyoruz.

  bugüne kadar hakemliğini gayet başarılı buluyorum. umarım kendisini geliştirir.
 • 131
  10 şubat 2019 tarihinde oynanan galatasaray trabzon maçında, diagne için ikinci sarı kartı gosterebilirdi, fakat hakemin kart kararlarını maç içinde ki davranışları ile yorumlamak daha doğru olur. hem o dakikaya kadar hemde o dakikadan sonra benzer kararlarda sarı kart vermemiştir. demek ki o pozosyonlar için kartini kullanmayı düşünmüyor. maç sırasında pozisyona penaltı dedim ama daha sonra izlediğimde penaltı olmadığını düşündüm. pozisyonlara var odaklı bakılınca yapılan her müdahale faul gibi bir durum ortaya çıkarıyor. futbol temasın çok fazla olduğu bir oyun ve oyun akışından bağımsız değerlendirirmemeli. iranlı futbolcunun diagne'yi kolundan çekerek indirdiği pozisyonu da gidip varda izlersen penaltı verebilirsin ama futbol bu kadar basit bir oyun değil. dun aksam herkes galatasaray'in o maçı çok rahat alacağını gördü. bütün problem ordan kaynaklanıyor.
 • 132
  diagne için elle müdahalesine sarı kart veren ümit öztürk aynı ceza sahası içinde topa elle müdahale eden rodellegaya hiç bir kart göstermedi....
  arkadan faule sarı kart beklenen pozisyonun maç boyunca trabzonlular tarafından 5 kez yapılıp hiç birinde trabzonlu oyunculara kart vermemiştir. hele ki ndiayenin yayın etrafına 3 metre kala arkadan düşürülmesi bunun bariz örneğidir.

  ilk yarının 33. dakikasında diagneyi arkadan çeken hüseyini bir penaltıya sebebiyet vermiş ama gel gör ki yayıncı kuruluş tarafından ; ya müdahale var ama diagne o cüsseyle düşecek adam değil deyip konuyu geçiştirmiştir. her şeyin kuralına göre oynayacaksak net kuraldır ceza sahası içinde yapılan her temas müdahale penaltıdır..

  dün ki maçı güzel yönetmemiştir hoca ama bu bizim harika futbolumuza gölge düşüremez..
 • 134
  21 nisan 2018 alanyaspor galatasaray maçı'ndan sonra fatih terim ile fotoğraf çektirmemiş olup, hocayla fotoğraf çektirenlerin olduğu bölümde bulunmuştur. gizli saklı değil, mesut bakkal'ın bile olduğu ortamdadır kendisi. fırat aydınus'un kızını fenerbahçe formasıyla tribüne oturtması bu kadar konuşulmadı ne hikmetse.(konuşulmaması da normal.)
  he fotoğraf çektirebilir mi? çektirebilir. zira futbolu sevmeden hakem olamazsınız. bu adamlar illa ki bir takımı tutuyor. 2000 yılında çocuktu bu adam. fatih terim hayranlığı olabilir. gayet güzel yönettiği bir maçtan sonra gidip sohbet edebilir, tanışabilir.
  bahsi geçen alanya maçında aleyhimize tereddütsüz penaltı çalmış ve maç 2-2'ye gelmiştir. o pozisyonda serdar'a sarı gösterip bir sonraki hafta cezalı duruma düşmesini sağlamıştır. yardımcı hakemin ofsayt verdiği bir pozisyondan dolayı kötü yönetti, maçı alanyaspor'dan aldı galatasaray'a verdi gibi bir algı oluşturuluyor ancak yardımcının ofsayt verdiği pozisyonu devam ettiremez. hatalı varsa bu yardımcı hakemdir.

  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçıözelinde ise ortalama bir maç yönetti.
  -bana göre diagne'yi atmalıydı. her ne kadar benzer pozisyonlarda rakibe de kart vermese arkadan şuursuzca, topu kapma niyet olmayan hareketlere sarı verilmesi gerekiyor.
  -bize verilen penaltıyı konuşmaya gerek yok. aynısı muslera yapınca burada yerin dibine sokuyoruz. hatalı çıkış yaptı arda.
  -diagne'ye ceza sahası içinde yapılan hareket griydi. verse neden verdin diyemezdi kimse.
  -marcao'nun hareketi penaltıydı. izleyip vermemesi çok kötü bir durum tabii. rakibin sağ ayağı havadayken marcao'nun teması oluyor. yere indiğindeki durum penaltı değil gibi gösterse de havada temas bence penaltı.
  -nagatomo olayını geçiyorum. her tepkiye sarı, kırmızı verilse sahada adam kalmaz. soldado'nun kırmızısıyla karıştırılıyor ancak soldado'nun "puta madre" dediği iddia ediliyor.

  kısacası alanya maçı da bu maç da öyle rakipten alınıp bize verilen bir maç değil. dün maçın belli anlarını iyi oynayan diri bir galatasaray vardı ve bu insanları korkuttu.
 • 136
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı performansı benden geçer not aldı. tartışmalı birkaç pozisyonunu kendimce değerlendirecek olursam:
  1- onyekuru' ya çalınan penaltı doğru karar. ayağına doğru çok net bir müdahale var. bu müdahale oyuncuyu düşürmeye yönelik.

  2- marcao ve ecuba arasında geçen, trabzonspor'un penaltı beklediği pozisyonda verdiği devam kararı da doğru. marcao tarafından rakibinin ayağına ufak bir temas var fakat futbolda bu kadar sürtüşme normal. hani bu kadar ucuz penaltı mı olur diye bir tabir vardır. işte çalınsaydı bu penaltı o ucuz penaltı olacaktı.

  3- diagne' nin rakibine arkadan yaptığı müdahalede ikinci sarı kartı göstermemesi bana göre tek hatasıdır.

  4- bir pozitif yön olarak da futbolculara bakış açısı benim dikkatimi çekti. diğer hakemler gibi nefret dolu bakışları yok, ağzından salyalar saça saça bağırmıyor. eğer dudaklarını doğru okuyabildiysem de futbolcuları yanına çağırırken emir kipi kullanmak yerine ricada bulunuyor.
 • 137
  türkiye'de beğendiğim ve kötü niyetli olmadığını düşündüğüm nadir hakemlerden. 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında sanki fazla yükleniliyor. penaltımız kesinlikle penaltı. trabzon'un tartışmalı pozisyonu bana da penaltı değil gibi geldi ama verseydi de olurmuş gibiydi. en büyük hatası -ki bizim işimize geldi- diagne'ye ikinci sarı kartı göstermemesiydi. malum pozisyonda direkt "aha kırmızı oldu" dedim ben. verseydi bizden kimse "böyle kart mı olur?" demezdi. nagatomo'nun pozisyonunda ekrandan ben de şüphelendim "ne diyor bu" diye. yanlış hatırlamıyorsam pozisyona görece uzaktı, duymadı.

  hatalardan bağımsız, iki ay içinde o kulüpler birliği açıklamasını diğer kulüplere yedirdiği için ayrıca teşekkür ediyorum kendisine. daha genç ve bana göre de geleceği olan bir hakem, umarım bu maçtaki kadar tartışmalı kararların içinde kalmaz bir daha.
 • 140
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçını yöneten ligin iyilerinden olduğunu düşündüğüm hakem. ancak bir galatasaraylı olarak ligde sevdiğim bir hakem yok. maçımıza atandığında rahatladığım bir hakem yok. kim atansa onunla ilgili bize karşı kasıt uygulayacakmış gibi geliyor. kaldı ki çoğunlukla da bu şekilde gerçekleşiyor. bjk veya fb gibi takımların kadrolu hakemleri varken bizde böyle bir durum yok sonuç olarak.

  tartışılan maça gelirsek; maç içerisinde oyunu oynatmaya yönelik, oyunun hızını düşürmemeye çalışması artı puan olarak hanesine yazılabilir. tabi bazı durumlarda özellikle ilk yarı bize çalmayıp trabzon'a daha kolay çaldığı faul pozisyonları gözümüze çarptı. evinde baskılı oynayan bir takımın ritmini bozan, ince ince önünü kesen en etkin hamledir bu tarz kararlar.

  penaltı pozisyonu yüzde yüz penaltı, tartışmaya bile kapalıdır. yayıncı kuruluş kale arkası kamerasıyla verdiği açıyla, kaleci arda yerde kalan ayağıyla onyekuru'nun adım ayağına net bir şekilde darbede bulunuyor. bu kararı sorgulayan sözde yorumcular, aynısını muslera rakibe yapsa ve penaltı çalınmasaydı ayrı bir kıyamet koparırdı.

  nagatomo'nun sözlü tepkisi, hakeme tamamen uzakta ve birebir diyalogdan çok her futbolcunun her karar sonrası isyanını içeriyor. hakem belki o anda nagatomo'ya bakmıyor bile olabilir. bunu hakem nasıl görmez nasıl atmaz demek çok yersiz. eğer ki hakeme her söylenen atılsaydı, cenk tosun'un 2016 ve 2017 yıllarında bjk maçlarını bir izlemelerini öneririm. soldado'nun atılışı ise kimse kusura bakmasın hakemle birebir diyalogda ve hakemin kendisine baktığını bile bile söylediği bir sözdür. hakemden daha sarıyı görmeden aksiyon bitmeden tepkisini dile getirdi. kendisi de maç sonu özür dilemiştir.

  var ile birlikte 'penaltı, penaltı gibi olacak' sözü tarihe karıştı maalesef. var genel anlamda -türkiye hariç- futbola katkıda bulunuyor. ancak penaltı pozisyonları oyuncak gibi oldu. marcao'nun ekuban'a yaptığı hareket akan oyunda temiz bir müdahaledir. ancak var ile incelediğimizde penaltı verilmesi gerekiyordu. ancak rodallega'nın golünde vuruştan önce marcao'ya yaptığı müdahale nasıl devam ettiyse bu penaltı pozisyonu da öyle devam etti. diagne'nin ceza sahasında indirilmesi pozisyonu da bana göre ekuban'ın pozisyonu ile benzer; penaltı gibi penaltı değil.

  eleştirilebilecek bir pozisyon diagne'ye vermediği ikinci sarı kart pozisyonu. burada ben izlerken daha diagne'nin geliş şeklinden, arkadan müdahale etmeden eyvah dedim. saçma sapan, amatörce elle görülen sarı kart ve daha ilk yarı bitmeden ikinci sarı kart diye. burada ikinci sarıdan atılmalıydı.

  bu ülkede ne maçlar yönetildi, bu kadar yangın çıkarılmadı. konu galatasaray olunca herkes daha bir cesur, daha bir yürekli kesiliyor. bu kadar yaygara koparılacak bir yönetim sergilemedi ümit öztürk. yapılan hataların daha pahalıya mal olduğu, daha skandal kararlar ile biten maçlar oldu. tek üzüntüm yüz kere de oynasak hepsini kazanacağımız bir maça medyada şaibe düşürülmeye çalışılması.
 • 141
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında -bana göre- kötü maç yöneten hakemdir.

  böyle düşünmemin ilk sebebi maç içindeki faul kararlarında istikrarsız bir yol izlemesiydi. hakemlerimizin en büyük sorunu lig genelinde her şeye faul çalıp oyunu sık durdurması ve durağan bir oyuna bizi mahkum etmeleridir. ümit öztürk ise tam tersini yaparak çoğu faul olan pozisyona devam dedi (özellikle ilk yarının ilk 20 dakikası), faul olan pozisyonlarda da sarı kartını çok savruk kullandı. standardı olmadığı için de kontrolünü kaybetmesi kaçınılmazdı. bizim lehimize de aleyhimize de yanlış kararları oldu.

  diğer eksik bulduğum yönü baskıyı kaldıramamış olması. özellikle marcao - ekuban arasındaki pozisyonda bize karşı pozitif bir kanaat kullandı. muhtemelen ekuban'ın düşme şekline bakarak inandırıcı değil diyerek müdahaleyi es geçti. bence kesinlikle penaltı olan bir pozisyondu. bize böyle bir pozisyonda verilmese ortalığı ayağa kaldırırdık, dürüst olmak lazım. keşke verseydi. 23 aralık 2018 galatasaray sivasspor maçında gayet iyi oynarken iki gol yemiştik. 2-2 olduktan sonra ikinci yarı çıkıp iyi oyunumuzu devam ettirip 4-2 aldık. muhtemelen o pozisyon penaltı olsaydı yine bastırıp golü bulurduk.

  ben futbol içindeki komplo teorilerinden uzak durmayı tercih ediyorum. onlara hak verdiğim zaman gerçekten zevk almıyorum çünkü. ama artık inanmaya başladığım bir teori var. hakemler arasındaki gruplaşma, özellikle mhk ile arası açık olan hakemler tarafından asimetrik olarak takım göz etmeksizin maçları sabote etmelerine sebep oluyor gibi bir hisse kapılıyorum. ilk yarı net şekilde doğrandık, şimdi ilk defa lehimize bir hakem hatası yapıldı. fenerbahçe net şekilde kollandı, şimdi hakem hataları yaşıyorlar. esas başakşehir pusuda bekliyor kendileri aleyhine bir hata yapılsın da her gün basına açıklama yapalım diye, bildirileri bile hazırdır şimdiden. böyle bir puslu hava yaratılıp, bak her maçta hata yapılıyor diyerek, herkesin canını belli oranda yakarak esas yaptıkları pislikleri kamufle ettiklerini düşünüyorum. ülke genelindeki fetö davalarının sulandırılıp, bu mücadelede at izinin it izine karıştırılması gibi.

  olayı rockefeller'lara bağlamadan işbu entry'yi sonlandırmak gerek. işte bu yüzden uzak duruyorum komplo teorilerinden. *
 • 144
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçını kötü yönetmiştir.
  ben hakemleri degerlendirirken takımım lehine verilen hareketleri aleyhime verilss ne düşünürdüm veya aleyhime verilen lehime verilse ne düşünürdüm diye yorumlarım.
  1. onyekuru'nun pozisyonu net penaltı.
  2. diagne ilk yarının sonunda atılmalıydı.
  3. ekuban'in pozisyonu net penaltı.
  4. hakem faullerde cok kararsizdi. verdiği faul kararları hatali kararlardi çoğu da bizim aleyhimize idi.

  millet zaten tutuştu. galatasaray'ın şampiyonluk ateşini yaktığının farkındalar ve ciddi olarak korku sardı.
  işin komiği yorumcuların tamamı galatasaray'ın bu kararlar olmasa da maçı kazanacağından eminler.
  bu kararlar sayesinde işleri kolayladı. sallama şansı doğdu kendilerine. bugün övmek zorunda kalacaklardı ki imdatlarina hakem yetisti.
  bundan sonraki haftalarda takımın cok daha dikkatli olması lazım. zira bu herifler bu algı operasyonunu boşuna yapmıyorlar önümüzü kesmek icin ellerinden geleni yapacaklar.
  hele de fenerbahçeliler kendileri bu haldeyken bizim sampiyon olmamızı sindiremezler.
  topla tüfekle gelecekler üstümüze tıpkı canakkalede düşmanın geldiği gibi ve biz direneceğiz tıpkı vatan ugruna mezun vermemis mektebi sultani gibi.
  şunu yazarken bile utandım şehitlere saygısızlık etmişim gibi hissettim. oysa başkaları utanmıyor sehitlerin adını futbol alemine sokarken.
 • 145
  10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçındaki yönetimiyle sınıfta kalan hakem.

  verdiği ve vermediği kararlar yüzünden dünkü maçtaki* galibiyetimize ciddi bir şekilde -haksızca- gölge düşürmüştür. bu maç sabaha kadar oynansa galip gelecek olan taraf yine bizdik. belki diagne'yi atsa, trabzonun penaltısını vermiş olsa biz karşılık olarak 3-4 tane daha gol atacaktık.
 • 146
  masallah bakiyorum galatasaray taraftari hemen medya gaziyla hakemi elestirmis, yok sinifta kalmista yok golge dusurmuste. beyler kendinize gelin. galatasaray kadar baska katledilen baska takim varmi allah askina? sayarsam sene basindan beri aleyhimize olanlari sayfalar yetmez. diger takimlarin, medyanin gazina gelmeyin. oyle abartildigi kadar kotu mac yonetmemistir. onyekuru'ya verdigi penalti dogru. trabzon aleyhine vermedigi penalti da dogru. marcao'nun ayaginin altina vuran trabzonspor lu futbolcu. ayaklar yere geldiginde ustune falan da bastigi yok. nagatomo 20 metre uzaktan fuck off demis, o seste onu mu duyacak allah askina? soldado nerde bu nerde? tek elestirilicek yani diagne'ye ikinci sari karti vermemesi. biz neler gorduk, bero'nun karate hareketine fernando'ya duduk calmayacakti az kalsin. ya da rodallega'nin emre akbaba'nin ayagina basmasina kart cikmadi bu ulkede. birakin gecin..
 • 150
  (bkz: 10 şubat galatasaray trabzonspor maçı)
  gereksiz konuşulan hakem..
  4 pozisyon öne çıkarılıyor. biz de yorumlayalım.
  1-) onyekuru'nun pozisyonu temas olduğu için kesin penaltı. ama hakem olsam vermezdim, çünkü onyekuru golü atmaktan çok genç kalecinin tecrübesizliğinden yararlanıp penaltı alma derdinde.. kale boş, adam gibi plase yapsana ayağını taktırmaya çalışacağına.. oyunun ruhuna aykırı hareketleri sevmiyorum. bizim jenerasyon arsada top oynamaktan geliyoruz, taraftarız ama futbolu da seviyoruz. böyle istismarlara dayanamıyorum.
  2-)onların penaltı pozisyonu istediği pozisyon penaltı değil.iki oyuncu, biri sağ öbürü sol ayağını topun geleceğini umdukları noktaya doğru hareketlendirirken top başka noktaya gidince ayaklar çarpışmış, sağlam olan ayakta kalmış. rakip oyuncunun da aynı noktaya doğru ayağını hareketlendirmesine dikkat etmek lazım.
  3-) yutonun çizgideki ağız hareketine sarı vereceksen eğer var odasında bir de ağız okuyucu bulundurmak lazım. o mesafeden o stadda , hakem , ta çizgideki sırtı dönük oyuncunun ne dediğini duymaz. bundan sonra görüntüden ceza verecekseniz, akbilspor ve fb 11 kişi hiçbir maçı tamamlayamaz. çubuklu tosun bunu hiç sevmez.
  4-) diagnenin olası ikinci sarı kartına gelince.. ilk önce niyete bakmak lazım. top rodelganın solunda iken, diagne topa doğru hamle yapıyor, rodelga topu dürtüp kaçırınca , diagnede ona vuruyor. niyet topa, adama değil, faul doğru, sarı kart olmaz. hakemin maç boyunca trabzonlu futbolcuların yaptığı faullerdeki kararına bak, ardarda koy, sarı kart yok. adamın maç boyunca belirlediği standart o.
 • 151
  10 şubat galatasaray trabzonspor maçında bence trabzonspor'un penaltısını vermemiştir ama neye göre penaltı? var ile pozisyonu durdurunca, temas görünüyor evet ve var ile geldiğimiz noktada ceza sahasında topa temas olmayıp da rakibe varsa penaltıdır. ancak futbol böyle bir şey mi? bir düşünün şimdi; geri geri yürüyen defans oyuncusunun ayağının altına sokarsınız ayağınızı, rakip basar ve kendinizi yere atarsınız. al sana penaltı. zira düştüğün anda var'dan nasıl olsa bakılacak ve bakıldığında da ayağına net temas görünecek. işte var'ın böyle ciddi bir sorunu var; oyuncular ceza sahasında teması hissettikleri al nasıl olsa var'da görülür diyerek bırakıyorlar kendilerini yere.

  bunları trabzsonspor'un verilmeyen penaltısını aklamak için yazmıyorum, bana göre o pozisyon penaltıydı ama bahsettiğim şekilde çok fazla şey oluyor artık futbolda ve ben var'ın oyunun ruhunu öldürdüğünün düşünüyorum. oyuncuları mücadeleden alıkoyuyor. en ufak bir darbede herkes penaltı istiyor çünkü darbenin görüleceği biliniyor. 14.09.2018 galatasaray kasımpaşa maçında diagne'nin takımına kazandırdığı penaltı tam olarak böyleydi. dizine darbe bile denemeyecek kadar hafif bir temas aldı ve bıraktı kendisini. e var'dan bakıyorsun temas var, dolayısıyla mecburen penaltı.

  (2.58)
  https://www.hdmacozeti.co/...pasa/2018/09/14.html
 • 152
  kötü hakemdir. atandığı herhangi bir maçımızda verdiği yanlış kararların bizim lehimize ya da aleyhimize olmasından çok, o kararların yanlış kararlar olduğu ilgilendirmeli bizi. galatasaray budur, vizyondur, demokrasidir, çağdaşlıktır, atatürkçülüktür. doğrunun yanında olmak, batıla ve ortaçağ zihniyetine karşı durmaktır. karanlığa ve karanlık zihniyetlere geçit vermemektir.

  kısaca göte göt diyebilmektir galatasaraylılık, her durumda.

  kötü hakemdir, 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçı'nı verdiği ve veremediği kararlarla katletmiştir.