• 340
  türkiye adına tehlike canları çalmaya devam ediyor.

  --- alıntı ---

  ukrayna, uefa ülke puanı sıralamasında bizi geçti.
  türkiye, 12. sıraya geriledi.
  sezon sonunda 12. sırada kalmamız durumunda 2022-2023 sezonunda şampiyonlar ligi'ne direkt giden takımımız olmayacak.
  uefa ülke puanı sıralamasında 13. sıraya gerilememiz durumunda uefa avrupa ligi'ne direkt giden takımımız da olmayacak.
  --- alıntı ---
 • 341
  https://twitter.com/...042764046585857?s=21

  ukrayna, uefa ülke puanı sıralamasında bizi geçti. türkiye, 12. sıraya geriledi. sezon sonunda 12. sırada kalmamız durumunda 2022-2023 sezonunda şampiyonlar ligi'ne direkt giden takımımız olmayacak. uefa ülke puanı sıralamasında 13. sıraya gerilememiz durumunda uefa avrupa ligi'ne direkt giden takımımız da olmayacak. (via: buzz spor)

  1 ekim'deki rangers maçı ülkedeki takımların avrupa'ya katılım durumu için hayati bir önem taşıyor. eğer ki elenirsek geçmiş olsun herkese. 2022-23'te şampiyon takım ön eleme oynar, hatta 3. olan takımımız bile uefa avrupa ligi için ön eleme oynar.

  güncel uefa ülke puanları:

  10. avusturya - 30.125
  11. ukrayna - 29.100
  12. türkiye - 28.800
  13. iskoçya - 28.125

  yoluna devam eden takım sayısı:

  avusturya: 4/5
  ukrayna: 3/5
  türkiye: 3/5
  iskoçya: 2/4
 • 343
  anlık ülke puanımız çok önemliymiş gibi geliyor, neticede şampiyonlar ligi'ne direkt katılımımızı, avrupa'ya kaç takım göndereceğimizi etkiliyor ancak esas bakmamız gerekenin büyük resim olduğu düşüncesindeyim. 1984'te derwall galatasaray'a geldiğinde olduğumuz konumdan hem takım olarak hem de ülke olarak çok daha iyiyiz. ancak tekrar avrupa'nın zirvelerine tırmanmak ve orada kalıcı olmak istiyorsak yapmamız gereken şey başladığımız ama yavaş ilerlediğimiz yeni yapılanmamızı tamamına erdirmektir. 1984'te türk futbolu rezil durumdayken derwall'in gelişiyle başladığımız yapılanmanın bize ve milli takımımıza meyveleri şu şekilde;

  galatasaray
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1988-89 şampiyon kulüpler kupası yarı finali
  1991-92 kupa galipleri kupası çeyrek finali (şampiyon werder bremen'e 2-1 ve 0-0'lık skorlarla elenmiştik.)
  1993-94 şampiyonlar ligi çeyrek finali
  1998-99 şampiyonlar ligi grup 2.liği (statüye göre 6 grup 2.sinden sadece 2'si çeyrek final oynayabilmişti, biz maalesef en iyi 3. grup 2.si olabilmiştik.)
  1999-00 uefa kupası şampiyonluğu
  2000 süper kupa şampiyonluğu
  2000-01 şampiyonlar ligi çeyrek finali
  2001-02 şampiyonlar ligi son 16 turu

  milli takım
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  1991 akdeniz oyunları 2.liği
  1993 akdeniz oyunları şampiyonluğu
  1996 avrupa şampiyonası katılım (tarihte ilk)
  2000 avrupa şampiyonası çeyrek finali
  2002 dünya kupasına katılım (1954 dünya kupası sonrası ilk ve tek)
  2002 dünya kupası 3.lüğü

  milli takım başarılarını da dahil etme sebebim bu başarıların çoğunlukla bizim yapılanmamız sayesinde gelmesidir. görüldüğü gibi 1984'te başlayan yapılanmamız 18 sene içinde muazzam sonuç vermiş. not olarak eklemek gerekirse galatasaray, 1984-2002 arası bahsi geçmeyen birçok senede de kura şanssızlıkları ve maç içindeki kritik kırılma anlarının aleyhine işlemesi sonucu üst turlara çıkamadı. örnek vermek gerekirse;

  1987-88 şampiyon kulüpler kupası ilk turunda 3-0'ın rövanşında 2-0'lık galibiyete rağmen eleyemediğimiz psv, o sene bize yenildiği maç dışında namağlup şampiyon oldu.

  1989-90 uefa kupası ilk turunda elendiğimiz kızılyıldız, 1 sene sonra şampiyon kulüpler kupasını kazandı.

  1996-97 kupa galipleri kupası 2. turunda elendiğimiz psg, turnuvada final oynadı ve ronaldo'lu barcelona'ya elenip 2. oldu.

  1998-2002 arasında da tam 3 kere şampiyonlar ligi'nde yarı final fırsatını kaçırdık (bkz: #2962445)

  entry biraz ekseninden kaydı*. iyice kaydırmadan sonuca bağlamak gerekirse, doğru yapılanma, şans faktöründen de çok etkilenmeden çok kısa süre içinde muazzam sonuçlar verebiliyor. kanımca galatasaray için de gereken, şu anki takım puanımız veya ülke puanı hakkında endişelenmek değil, doğru yapılanmayı kurma konusunda gerekli adımları atmaktır. fatih hoca'nın gelişi bu yolda atılmış dev bir adım oldu ama bu ffp'li, yüksek kurlu, yaşlı takımlı dönemde tek başına yeterli değil. fatih hoca'nın 3. döneminde yaptığı scout ve altyapı hamleleri, sezon başında scott piri, albert riera gibi isimleri getirmesi, mevki antrenörlüğü uygulaması gibi doneler hocanın doğru yolda olduğunu gösteriyor. bu saatten sonra yapmamız gereken bu sezonu bir şekilde şampiyon tamamlayıp ffp bitince direkt scout transferleri ve altyapıya yönelmemiz. yöneticilerimiz, 1984'teki selefleri gibi gereken vizyona sahip olursa fatih hoca ile birlikte 5-10 sene içinde avrupa'nın başaltı kulüplerinden biri olacağımıza inancım tam. bu dediklerim gerçekleşirse ne milli takımın herhangi bir şampiyonaya katılamamak gibi bir derdi kalır, ne de bizim ülke puanı hakkında endişemiz. ama öncelikle günü kurtaran değil geleceği düşünen mentaliteye geçmemiz gerekiyor.
 • 344
  https://twitter.com/...042764046585857?s=21

  ukrayna'ya geçilip 12. sıraya düşmek benim şahsen beklediğim bir durumdu. dahası ben sezon sonunda da ukrayna'nın üstüne çıkabileceğimize inanmıyorum. shaktar cl'de, zorya ise uel'de ukrayna'nın kesinleşmiş ekipleri. bu ikilinin başakşehir ve sivasspor ikilisinden daha fazla puan toplamasının önündeki tek engel ikisinin de ölüm grubuna düşmesi olur.

  2019 yazında 10. sıradaydık. 2020 yazına 11. girdik, 12. çıkıyoruz. aslında bizim için ne yazık ki olması gereken konum buralar zaten. son 5 yılın verileriyle hazırlanan bir listede, ara ara tek bir takımın elde ettiği ortalama başarılarla ilk 10'a girip kalıcı olmak hayalcilik olur.

  ülke puanındaki bu başarısız tablo bütün takımlara yazar. şu an "en çok katkıyı biz yaptık" edalarıyla gezen ancak son yıllarda köy takımlarıyla dolu avrupa ligi gruplarından çıkamayan beşiktaş'a da yazar, en son adam akıllı başarı avrupa başarısı yakaladığımız yıllar bu listenin hesaplanmasında dikkate dahi alınmayacak kadar uzak olan bize de yazar, yıllar yılı avrupa'da boy gösterememiş fenerbahçe'ye de yazar. avrupa maçlarına rotasyon yaparak çıkmayı kendisine misyon sayan başakşehir'i ve stadında oynayabilmek için türkiye'de ikamet etmek zorunda olduğunuz trabzonspor'u dile getirmiyorum bile. eleme turlarını hiçbir zaman dikkate almayan kulüplere ve yöneticilere sahip olduğumuz, şampiyonlar ligi'ne gitmek için değil, gidersek transfer yaparız diyip elemelerde şapkadan tavşan çıkmasını bekleyen yöneticilerle çevrili olduğumuz için bugün bu haldeyiz türk futbolu olarak.

  1 ekim 2020'de, bu listede altımızda bulunan iskoçya'dan bir ekiple* eleme maçına çıkacağız. bu maçı kazanıp onları turnuvanın dışına itmek en azından iskoçya'yı altımızda tutabilmek adına önemli olacak. sivas'tan ve başakşehir'den herhangi bir beklentim olmadığı için bütün iş yine bize düşüyor diye düşünüyorum. bizim gruplara kalmamız tek başına bizi rahatlatmıyor. playoff maçlarında ülke puanı sıralamasında amiyane tabirle hemen götümüzde olan güney kıbrıs ekibi apoel'in çek ekibi liberec'e ve çok zor ihtimal ama celtic'in de sarajevo'ya elenmesi gerekiyor. gruplara kaldıktan sonra da 4. torbadan ukrayna ekibi zorya'yı veya güney kıbrıs'tan omonia'yı çekmemiz ve onlardan da daha yüksek puanla grubu tamamlamamız lazım. hatta mümkünse ve lütfen ileri aşamalarda da sonuna kadar gitmemiz en hayırlısı. shaktar da bir zahmet şampiyonlar ligi'nde ölüm grubuna düşüversin, daha önce yapmadıkları şey değil.
 • 345
  cok uzun zamandır avrupa maçı yapıp sonucunda doyasiya sevinemedik. rakipler de ayni. su beşiktaş'ın aradaki 2 seneyi çıkarsan 2013'e kadar gidiyorsun ulke adına ciddi bir başarının kutlanıyor olmasini animsayabilmek icin.
  7 sene. cok uzun zaman gerçekten. hal böyle olunca ülke puanı kan ağlıyor.

  bu sene başaksehir ve sivas'i hic saymayalim. biz ne kadar gideceğiz ülkenin avrupadaki lokomotifi olarak bu gidişe son vermesi gereken bizim takımımız. ülke puanına katkımız yok son zamanlarda ve artık kabul edilemez derecede uzadı.

  rangers'ı elersek su simulator kura çekiminden baktım. arsenalli milanli bi grup gelebiliyor. leicester falan 3
  torbada lille mille var yani. transferleri halledip su işe iyi bi odaklanmamız lazim.*
 • 351
  2016/17 puanlarının silinmesi ve seneye gerçekleşecek sıralamayla birlikte şu anki görünüme göre 15.liğe düşüyoruz. yani açıkçası biz bu sene ne yaparsak yapalım seneye gerçekleşecek düşüşün önüne geçemeyiz. (şampiyonlar ligi'ne direkt katılım sıralamasını kastediyorum)

  eğer bu sezon avrupa ligi'nde gruplara kalamazsak bu düşüş kesin olarak 1 sene önce gerçekleşecek. bu sebeple en azından düşüşü yavaşlatmak ve nispeten tekrar toparlanabilir kılmak adına ülke futbolu adına son yıllardaki en kritik maçlarından birine çıkacağız rangers karşısında.

  (bkz: 1 ekim 2020 rangers fc galatasaray maçı)

  kazanan taraf biz olursak hem altımızdaki iskoçya'nın bu sene bizi geçme ihtimalini büyük ölçüde engelleyeceğiz. (bu arada ne olursa olsun iskoçya seneye kendini ilk 10 ülke arasına atacak. yani onlar için durum bence daha az kritik) hem de ukrayna'yı geçme şansımız doğacak.