• 252
  ajax'ın bu sezonki performansı üzerine muhtemelen ilgi konusu oldu, ancak yalnızca ajax üzerinde değil, hollanda ekipleri üzerinden değerlendirme yapmak daha doğru ve mantıklı sonucu verecektir. şampiyonlar ligi'nde iki takımla temsil edilen hollanda, ajax ve psv'yi grup aşamasına gönderdi. yani bu demek oluyor ki, yalnızca ajax'ın puanı değil; psv'nin de topladığı puanlar etkili oldu, her ne kadar psv 2 puanla grup sonuncusu olsa da. zaten gruplara katılan takımlar ülke puanına 4 puan ekliyor. galatasaray'dan gelen 4 puan, 1 galibiyet ve 1 beraberlikle toplamda 7 puana (galibiyet 2, beraberlik 1 puan) ulaştı. ancak sadece psv ve ajax'ın 8 puan aldığını farzedersek, başlı başına tehdit unsuru olmuş oldu.

  belki uefa avrupa ligi'nde hollanda takımları grup aşamasından itibaren yoktular, oradan bir şey getirmediler, ancak beşiktaş, fenerbahçe ve akhisar da pek bir şey yapamadılar. beşiktaş ve akhisar gruptan çıkamadı, fenerbahçe ise gruptan çıkmasına rağmen son 32'de zenit'e elendi.

  işte buradan sonra sadece gruplarda 3 galibiyet 3 beraberlik alan, gruptan çıktan sonra ise hem son 16, hem de çeyrek finalde yalnızca bir kez mağlup olan ajax'ın başarısı hollandalılar'ı üzerimize atmasına yetti. kaldı ki tottenham ile en az iki avrupa maçına daha çıkacaklar. bu eşleşmeden gelecek bir beraberlik bile bu farkı daha da artıracak.

  ilk 10'a giremezsek ne oluyor?

  türkiye şampiyonu, uefa şampiyonlar ligi'ne katılabilme adına bir ön eleme oynayacak. şampiyonlar ligi'nde son elemelerde gruplara kalmak için iki ayrı kura sistemi var. şampiyon olanlar ve şampiyon olamayanlar. bildiğiniz gibi celtic her sene şampiyon olmasına rağmen, karabağ, videoton, bate borisov gibi diğer ilk 10 dışındaki şampiyonlarla oynuyor. bir de şampiyon olamayanların eşleştiği kura sistemi var. işte fenerbahçe'nin senelerce benfica, monaco, shakhtar ile oynayıp gruplara kalamadığı eşleşmelerin olduğu kura ise şampiyon olamayanlarınkiydi.

  tabi ilk 10 dışında kalmamızla lig ikincisinin şampiyonlar ligi'ne kalma adına oynayacağı eleme sayısı da 3'e çıkmış olacak (şu an 2'ydi).

  bilmediğim, yanlış anlattığım bir şey varsa mesaj atabilirsiniz arkadaşlar, yanlış bilgi vermeyelim.
 • 254
  ülke puanı ile ilgili mini mini bir not:

  bir önceki senenin şampiyonlar ligi şampiyonu, o senenin şampiyonlar ligine katılım hakkı kazanıyor. tabii tahmin edebileceğiniz gibi şampiyonlar ligi şampiyonu genellikle kendi liginden doğrudan grup aşamasına katılım hakkı kazandığı için ekstra 1 slot kalıyor. ülke puanındaki 11. sıradaki ülkenin şampiyonu böylece şampiyonlar ligine doğrudan katılım hakkına erişiyor.

  yani teoride 11. sıraya düşmek büyük bir risk olsa da pratikte 12. sıraya düşmek gerekiyor. ha ülke olarak 12. sıraya düşer miyiz? düşeriz tabii! biz yıllardır avrupa'da yokları oynuyoruz. başakçiti uefa'yı gram umursamıyor. fenerbahçe avrupa'ya gidemediği (gitse de rezil olduğu) için bir anadolu takımı avrupa'ya gidiyor. giden anadolu takımı bir iki beraberlik alıp eleniyor. ülkeye puan getiren bir tek beşiktaş var. onlarınki de hep saman alevi usulü. gruptan namağlup çıkan da kendileri, 8-0 mağlup olarak rekor kıran da kendileri.

  ayrıca... çok değerli medyamıza göre neymiş avrupa maçlarında diğer türk takımlarını tutacakmışım. çünkü ülke puanı gerekiyormuş. beni gram alakadar etmez. ben kendi takımıma bakarım. zaten 10 sıradayız. ajax kupayı kaldırsa bile hollanda 10. sıraya çıkamıyor (ortalama hesabından ötürü) ki 12. sıraya düşmediğimiz müddetçe de gram umrumda olmaz.

  meraklısı için (muhtemelen daha önce de paylaşılmıştır)

  https://kassiesa.home.xs4all.nl/...thod5/crank2019.html
 • 255
  galatasaray'ın son dönemlerde hiçbir faydasının olmadığı spor tanımı:

  ülke puanı denilen kavram son 5 sene baz alınarak hesaplandığı için mazimizdeki başarılarımızın bir faydası yok bu duruma. ülke puanına bir faydamız olmadığı gibi takım puanımız da bir o kadar kötü. nasıl mı hemen şöyle bir göz atalım son 5 seneye;

  2018-2019------> galatasaray cl grup aşamasına direkt katılım gösterip grubu 3. sırada tamamlıyor. ardından katılım sağladığı uefa son 32 turunda benfica'ya eleniyor. sonuç: 1 g ; 2 b ; 5 m

  2017-2018-------> takımımız bir önceki seneyi 5. bitirdiği için uefa 2. ön eleme turundan avrupa serüvenine başlıyor ancak
  2-0 ve 1-1 lik sonuçlar ile östersunds'a eleniyor. sonuç: 1 b ; 1 m

  2016-2017--------> bir önceki sene türkiye kupasını kazanan takımımız uefa'nın verdiği mali fair play cezasından dolayı .
  avrupa'da bu sezonda yer almıyor.

  2015-2016--------> şampiyon olup 4. yıldızı taktığımız sezon sonrası cl gruplarında boy gösteren takımımız son maçta kıl payı 3. lüğü kurtarıyor ve uefa son 32 turuna katılmaya hak kazanıyorancak bu sezonda da 1-1 ve 3-1'lik skorlar ile lazio'ya eleniyor. sonuç: 1 g ; 3 b ; 4 m

  2014-2015--------> bir sezon önce fenerbahçe'nin uefa'dan aldığı ceza nedeniyle cl grup aşamalarına direkt katılım gösteren takımımız tarihinin en kötü cl grup performansını sergiliyor, gurubu sonuncu ve -15 averajla bitiriyor. sonuç:1 b ; 5 m *

  önümüzdeki sene cl veya avrupa ligine katılım gösterdiğimiz takdirde torbamızı veya seri başı olup olamayacağımızı belirleyecek sezonlar bunlar. bundan sonraki sezonlarda ise lig sıralamasına göre avrupa'ya nereden katılım göstereceğimizi ise ülke puanı belirliyor. hani "ülke puanından banane yeaaaa" diyen taraftarlarımız için aslında "banane"lik bir durum söz konusu değil. son 2-3 senedeki genel başarısızlığımızı da ele alırsak türkiye'nin değil rusya, portekiz, ukrayna düzeyine çıkmak 13-14 gibi sıralamalara düşmesi söz konusu. bu da haliyle cl'e direkt katılım, avrupa ligi'nde geç veya erken turdan katılım gibi durumları etkiliyor.

  yine de bu karamsar tabloya bakıp yüz düşürmek yerine önümüzdeki 2-3 senede, en azından 3,4 takımımız mart ayını görecek şekilde, avrupa'ya gereken önem verilmeli.