• 250
  ajax yarı final maçlarını ve finali kazansa dahi 10.luktaki yerimizin değişme ihtimali yok. bu arada değişseydi bile bu sıralamaların etkisinin bir sene gecikmeli yansıdığını da hatırlatayım. yani bu sezonki sıralama 2020/2021 yılındaki katılımı etkiliyor. her sezon için tehlike gittikçe büyüyor. arkamızdaki rakipler bize çok yaklaşmaya başladı. bu sezon 2 takımımızın (başakşehir ve akhisar) toplamda yalnızca 2 beraberlik katkısı verebilmiş olması bu sezonun en büyük sıkıntısı oldu.

  önümüzdeki sezon bu seneye göre çok daha fazla galibiyet almamız gerek. bizim de tek şansımız üstümüzdeki ukrayna'nın kötü gidişi. önümüzdeki sezona onlarla kafa kafaya puanlarla başlayacağız. grup aşamalarında onlardan bir galibiyet fazla alsak bile onları geçiyoruz.

  özellikle şampiyonlar ligi gruplarına 2 takımla katılabilirsek muhtemelen en azından 2 sene daha kafamız rahat olur. şöyle örnek vermek lazım başakşehir + akhisar'ın bu sezonki katkısı toplam 0,2 puanken şampiyonlar ligi'ne bir fazladan takım sokmanın değeri 0,8 puan. (tabii ki bu çok zor)

  birçok kişi bu durumu pek önemsemiyor fakat şunu söylemek lazım 10.sıranın altına düşmek tam anlamıyla dipsiz kuyu. çünkü katılan takım sayısı düşmüyor ama çok kritik bir şampiyonlar ligi'ne katılım puanından mahrum kalınıyor. yani düştükten sonra tekrar yükselmek çok daha zor.
 • 251
  football manager oyunundaki tecrübelerimde yabancı sayısının arttırılmasına paralel artış gördüğüm puandır. anadolu takımları çok dişli hale gelmiş, bir çok takımımız avrupada aynı anda turlar atlamaya başlamıştır. bu bile bir somut kanıttır yabancı sınırı saçmalığına. umarım gerçek hayatta da sınır bir daha gelmez de etkilerini ülke puanına da görürüz.