• 36
  2021; https://gss.gs/xzA.png
  2022; https://gss.gs/zvG.png

  2021; 2022-23 avrupa kupaları için sıralama, 2021-22 avrupa ligleri sayesinde belirlenecek.
  2022; 2023-24 avrupa kupaları için sıralama, 2022-23 avrupa ligleri sayesinde belirlenecek.

  burada sıkıntı şu; avusturya, hollanda, iskoçya, ukrayna sorunsuz ilerliyor. biz bu sezon en az puan toplayan ülkelerden biriyiz.

  ancak daha büyük sıkıntı 2022 tablosunda. ilk 15'in de resmen dışına çıktık.
  sonumuz hayrolsun, olacak gibi durmuyor ya neyse.
 • 39
  şampiyonlar liginde son deplasman galibiyetimiz 8 sene evvel, umut bulut’un schalke’ye attığı golle geldi, avrupa liginde rangers’a, östersunds’a elendik, fenerbahçe son şampiyonlar ligi grup maçına 10 sene evvel çıktı, krosnodar’a , vardar’a elendi, beşiktaş son 3 senedir avrupa’da boş geçiyor zarar veriyor, trabzonspor geçtiğimiz sezon türkiye kupası kadrosuyla mücadele etti, başakşehir geçen sezon grup aşamasında güzel sonuçlar alsa da kopenhag’a elendi, bu sene çok zor bir gruba düştü iyi mücadele ediyor ama puan alabileceğini pek sanmıyorum. sivasspor için de alabileceği maximum puan 7-8 çıkabileceğini zannetmiyorum, hal buyken şampiyonlar ligine 5 takım göndersek başarılı olamadıktan sonra bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. en son zevk aldığımız atağa girdiğimiz avrupa maçı 2-1 kazandığımız benfica maçı olabilir, üstünden kaç sene geçmiş. kendimizi hep büyük görüyoruz fakat kendimizden küçük takımlara eleniyoruz, astana’yı yenemiyoruz, anderlecht’i yenemiyoruz, club brugge’u yenemiyoruz, lask linz’i, wolfsberger’i, rangers’ı yenemiyoruz bu takımları yenemezken bu ülkelerin bizi geçmesine kızıyoruz.
 • 40
  ligimiz git gide kalitesizleştiği için normal olan durum. örneğin ligde fırtınalar estiren sörloth ve onyekuru'nun şuan durumu ne ?. ikisi de gittiği takımlarda ilk 11'e dahi giremiyor. bunda teknik direktörlerin etkisi büyük. kadro planlaması diye bir şey yok. yeni teknik direktörler alttan gelmiyor çünkü bizde ki spor camiası kapalı bir camia. yorumcusundan,hakemine,teknik direktöründen,kondisyonerine hepsi tanıdıklar vasıtasıyla kendine yer buluyor. örneğin tudor gibi kötü bir teknik direktör bile fatih terim'den çok daha sistemli taktik futbol oynatıyordu.
  bugün türkiyenin en büyük hocasını dediğimiz insan ne oynatıyor?. ne planı var?. böyle bir ortamda başarı yakalanması imkansız.