• 80
  64. sıradayız, çok üzücü.

  bizim için günlük başarılar, türkiye sınırları içindeki başarı vb. kıstas olmayacağına göre orta vadedeki önemli başarı göstergesidir. (son 5 yıl avrupa kupalarında toplanan puana göre yapılan sıralama)

  üzerimizdeki bazı takımlar young boys, lodogorets, bate, slavia prag, apoel, brugge, genk, astana, marsilya, olympiakos, dinamo zagreb, lokomotiv, plzen, gent, kopenhag, kiev... bayern olalım, barca olalım hayali uzak. peki olympiakos, marsilya kadar da mı olamıyoruz?

  başarısızlık tek kişinin sebep olduğu bir şey değil.

  burada ve çeşitli ortamlarda sanki tek sorumlu terim yahut tek sorumlu mustafa cengiz yönetimi gibi davranan insanlar var. böylesine bir başarısızlık zincirleme hatalar sebebiyle meydana gelmiştir. dolayısıyla hem terim'in hem de cengiz ve yönetiminin hataları vardır diye düşünüyorum.

  aslında bunu basit şekilde analiz etmenin formülü örnek üzerinden bence şöyle:

  fc rangers'a uel ön elemesinde elenmenin sorumlusu terim'dir ancak turu geçip uel'ye kalsak ve terim optimum şekilde kadroyu kullansa dahi yarı final-final gibi noktalara ulaşmak pek olası değildi. bunun sorumlusu da yönetimdir. eğer takım ucl'de oynayamıyor, sağlam transferler yapamıyor, satmadan oyuncu alamıyor, elindeki imkanlar kısıtlı ise hem terim, hem cengiz ve yönetimi, hem de önceki yönetimlerin ve dolayısıyla galatasaray genel kurulunun hatası vardır. sorumluyu sadece tek kişi göstermek doğru değil.

  çözüm nedir? bence yapılanmak. muslera, luyindama, taylan gibi bir takım omurgası belirleyip, bu omurganın etrafına taş gibi gençlerle mücadeleci bir takım kurmak. başarısızlıkta sabredecek mi taraftar deniliyor. böyle bir takım acaba gerçekten başarısız olur mu? bizim emin'lere, saracchi'lere ihtiyacımız var. feghouli, arda'lara değil. şimdiki takımdan daha mı kötü oluruz? fatih öztürk yerine berk balaban izlemek kötü mü olurdu? ozan kabak defalarca penaltıya sebep olduğunda kendisini bağrımıza basmadık mı?
 • 82
  --- alıntı ---

  https://kassiesa.net/...thod5/trank2023.html

  --- alıntı ---

  son 3 sene uefa sıralamasına bakınca durum inanılmaz feci gözüküyor. beşiktaş’ın 2016-2018 arası arası topladığı puanlar bizi buraya kadar getirdi ama onlar silinince resmen balkan ülkelerinin takımlarına dönüyoruz. son 3 sezon türk kulüplerinin topladığı puanlar.

  başakşehir-17.000
  galatasaray-16.500
  beşiktaş-10.000
  fenerbahçe-8.000
  trabzonspor-2.000
  malatyaspor-2.000
  alanyaspor-2.000

  toplam-57.500

  son 3 yılda 7 takımımız 57.500 puan toplamış. 2012-2013 sezonunda sadece galatasaray ve fenerbahçe ikilisi 48.000 puan toplayıp o sezon ilk 10’a girmişlerdi.
  durumun ne kadar vahim olduğunu ülke sıralamasını da atarak göstermek istiyorum.

  https://kassiesa.net/...thod5/crank2023.html

  son 3 sezon toplanan puanlarla türkiye 19. sırada.
  güney kıbrıs, norveç, danimarka gibi ülkeler önümüzde yer alıyor. beşiktaşın topladığı puanlar 2 sene sonra silinince şampiyonlar ligine 1 takım, uefanın yeni organizasyonu konferans ligine 2 takım olmak üzere sadece 3 takım gönderebileceğiz :)

  bu konuyla ilgili bir gazetecinin haberini bile görmedim. biz kendi ligimizde birbirimizle kanlı bıçaklı kavgalar etmeye uydurultan bir lig için kendimizi parçalamaya devam edelim. ülke olarak avrupadan yavaş tavaş siliniyoruz. ve en üzücü olanı bu olayı kimsenin umursamaması.
 • 84
  79-80. sıraları avusturya takımı lask ile paylaşıyoruz. bunun hiçbir özrü yok. tamamen başarısızlığı işaret ediyor ve asla kabul edilemez. başakşehir, beşiktaş ve fenerbahçe'nin gerisindeyiz. bu bile başlı başına rezillik. yetmez gibi; astana, karabağ, partizan, malmö, s. bükreş, kızılyıldız, apoel, s. prag ludogorets, dinomo zagreb vs pek çok takımın gerisindeyiz. makasla terziyle ilgisi yok bunun. şapkayı öne koyup düşünmek gerekiyor. muhtemelen bu sene daha da gerilere gideriz. arkamızdaki takımlardan pek çoğu avrupa kupalarına devam ediyor. önemsiz değil. hatta en önemli verilerden biri bu. yapacağınız transferi de insanların gözündeki prestijinizi de buradaki sıralama etkiliyor. her şey bir yana bu takımın kuruluş amacı belli.

  1982 yılından bu yana ilk defa ligimizden 3 takım birden sıralamada üstümüzde yer alıyor. 38 sene!

  kaynak:https://kassiesa.net/...thod5/trank2021.html