• 72
    2000 yılında verileni için konuşmak gerekirse, dünyanın o yıllardaki en iyi takımını, şampiyonlar şampiyonu olarak geldiği monaco'da yenerek kazandığımız kupadır. hakikaten o günler için daha üst bir nokta yok. çünkü real madrid 2010'daki inter ya da 2004'deki porto değildi. sürekli kazanan, los galacticos'tu, dünyanın en iyi takımıydı. demek ki şampiyonlar ligi gruplarından çıkabilsek 1999-2000'de şampiyonlar ligi'ni de alabilirmişiz.
  • 74
    tamamen kimin kazandığına göre avrupa’nın en büyük kupası ya da avrupa’nın en büyük ikinci kupasıdır. şöyle ki:
    1- bizim kazanmış olduğumuz gibi uefa şampiyonu kazanmış olursa avrupa’nın o sezonki en büyük kupasıdır, uefa şampiyonlar ligi şampiyonluğu pratikte en zor şampiyonluk olduğu için onun şampiyonunu yenerek kazanmak bu kupayı ondan yukarıda bir yere konumlandırır. kazanan takım taraftarına biz bunları yendiysek, diğer finalisti de yenermiştik zaten vs gibi varsayımlara gebe olur. dolayısıyla bu kupa ile haklı olarak biz en büyüğüz iddiasında bulunabilir ki bu da en büyük kupa olduğuna işaret eder.
    2- ancak eğer şampiyonlar ligi şampiyonu bu kupayı kazanırsa açıkçası bir kupadam fazlası değildir, zaten şampiyonlar ligini kazandığındaki beklenti uefa şampiyonunu yenmesidir çünkü pratikte şampiyonlar ligi’nin kazanılması uefa’dan daha zor olup, finalistini bırakın çoğu zaman yrı finalistlerinin bile oynadığı futbolun uefa’yı kazanmaya yeteceği kanaatidir ki bu kanaatin en temel sebebi gruptan çıkamayıp uefa’ya gidem takımım genellikle uefa’yı kazanıyor olmasıdır. dolayısıyla zaten şampiyonlar liginde elenmiş bir takım ile tekrar oynayıp ondan kupa almak, şampiyonlar liginden elenmeden finale kadar gelen bir takımdan kupa almaktan daha kolay olacağından bu kupayı kazanan şampiyonlar ligi şampiyonu için kupa ikinci önemde olacaktır.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!