• 1382
  uefanin platini ile başlayarak her aldığı kararla kalitesini ve zevkini aşağıya çektiği dünyanın en büyük futbol organizasyonu.
  aslında (bkz: futbolun eski tadının olmaması) başlığına yazacaktım ama şampiyonlar ligi özelinde alınan kararlar ve ufak tefek statü değişiklikleriyle organizasyonun nasıl içine ettiklerini burada yazmak istedim.
  önce şampiyonlar ligi heyecanını bütün avrupa yaşasın diyerek saçma sapan bir ön eleme sistemi getirdiler. bulgaristan, azerbaycan, macaristan, kazakistan gibi ülkelerin şampiyonları birbiriyle, batı avrupa'nın şampiyon olamayan takımlarını birbiriyle oynatmaya başladılar. bu yüzden her sezon porto, psv, feyenord, lyon, monaco gibi organizyonun gediklilerinden bazıları gruplara katilamazken, yerlerine astana, ludogorets, frencvaros, plzen gibi zayıf takımlar katıldı. aman efendim; macaristan, azerbaycan, bulgaristan da bu heyecana ortak olsun diyerek, 6 kıtanın izlediği, dünyanın en büyük futbol organizasyonunun kalitesini silip attılar.
  şimdi soruyorum uefaya; dünkü (bkz: 4 ekim 2022 bayern münih viktoria plzen maçı) nın sonucunu beşiktaşlilardan başka kim merak etti? bugün city- kophenag, juve- macabi haifa maçına beşiktaşlilardan başka heyecan duyan futbolsever var mı?
  yine seribasi statüsünü kulüp puanlarının sıralaması yerine ülke puanlarının sıralamasını baz alarak değiştirdiler ve gruplardaki maçların kalitesine bir darbe de oradan vurdular. her sezon istisnasız 2 tane avrupa ligi tadında grup oluşurken, 2 veya 3 grup da; 3 baba takım, 1 çiroz takım olarak şekilleniyor.
  şimdi de 2024/2025 ten itibaren 36 takımlı lig formatına benzer garip bir sisteme gececeklermis. korkuyorum yakında müziğini de değiştirip saçma sapan bişey yapacaklar diye!
  allah rızası için şu organizasyonun ön elemelerini, statüsünü, torbalarını 2000li yıllardaki haline getirin ve bir daha dokunmayın.
App Store'dan indirin Google Play'den alın