• 1085
  bence adı üzerinde şampiyonların oynadığı bir lig olması gereken lig.

  diğer takımlar içinse yeni bir lig oluşturulsun mesela.

  - şampiyonların ligi
  - devlerin ligi
  - avrupa ligi
  - kupa galipleri ligi

  hatta intertoto geri gelsin. yerel liglerin de son ana kadar hedefi olmasını sağlar.

  bu ligler ise yerel ligler gibi olsun. elemeler falan olmasın. normal lig gibi ligi lider bitiren şampiyonlar ligi şampiyonu olsun.

  şu an ki şampiyonlar ligi şeklinde ise devler ligi oynatılsın.

  bu saydığım liglerin şampiyonu da bir üst ligde oynamaya hak kazansın.

  uefa'ya bağlı her ligin şampiyonu dahil olsun lige tabii ki.

  bence şimdikine göre çok daha heyecanlı geçer bu ligler.

  şampiyonlar liginin mevcut durumunda ingiltere italya fransa ispanyadan 4 takım falan olunca cılkı çıktı bence ligin.
 • 1086
  adıyla alakası olmayan organizasyon.

  adı şampiyonlar ligi ama ispanya 4.sü gidiyor mesela o sene hiçbir kupa kazanmasa da. kıçımın ligi afedersin.

  bence bunun formatı şöyle olmalı: en tepedeki altı ülke liginin şampiyonunu ve kupasının şampiyonunu gönderir. diğer ülkelerden de liglerin şampiyonları gelir.

  böylece ne oldu? tepedeki altı ülkeyi ödüllendirdin. ingiltere'de hem federasyon kupası, hem lig kupası var. federasyon kupası çok daha prestijli olsa da öbürü de kupa. ya federasyon kupası galibi gider, ya da iki kupanın galipleri şampiyonlar ligi bileti için oynar.

  yani ben şampiyonlar ligi'nde şampiyon olmamış takım görünce, sürekli aynı takımları görünce üzülüyorum. sıkılıyorum da. adam en son 20 sene önce şampiyon olmuş ama şampiyonlar liginde. nerenin şampiyonu? cevap yok.

  ya adını değiştirin, ya adına göre format yapın.
 • 1087
  izafiyet teorisi doğrultusunda yorumlanabilecek bir formatı vardır. buna göre şampiyonluk kavramı izafidir, zira futbol farklı ülkelerde farklı seviyelerde oynanmaktadır.

  örneğin, 2019-2020 la liga sezonunu beşinci bitirerek şampiyonlar ligi bileti almanın kıyısından dönen getafe, spor toto süper lig ortalama kalitesindeki bir kümede rahatlıkla şampiyonluğa oynayabilecektir. öte yandan, norveç ligi şampiyonu ise spor toto süper ligi'nde dahi büyük ihtimalle şampiyonluk mücadelesi veremeyeceğinden dolayı bu formata göre grup aşamasından önce bir play off oynaması gayet mantıklı geliyor. kısacası bir ligin şampiyonu diğer ligin standartlarında şampiyon olamıyor. bu bakımdan belli bir kalitede kalabilmek adına eşitlikçi yaklaşımlar vasatı aşağıya çekmekten başka bir işe yaramıyor.

  daha "eşitlikçi" bir formata ulaşma fantezisini de michel platini son olarak uygulamaya çalışmıştı, ancak kendi sistemi dört büyük ligin özgül ağırlığının altında kalmıştı. bu ligler finansal açıdan o kadar büyük özgül ağırlığa sahipler ki futbol pazarına aynı büyük yıldızların uzayı daha fazla bükmesi gibi daha büyük bir gravitasyonel kuvvet uyguluyorlar. örneğin, premier lig o kadar kuvvetli bir oluşum ki buranın düşme hattındaki takımı türkiye süper ligi şampiyonundan futbol kalitesi bakımından geri olsa dahi bir sonraki sezon aradaki farkı rahatlıkla kapatabilecek kadroyu kurabilir.

  özetle dört büyük lig hem zamanının ötesinde bir futbol kalitesi olmasıyla diğer liglere göre daha hızlı hareket ediyor; hem de kütle olarak daha büyük! şampiyonları izlemek isteyen insanlara şampiyonları izletmek lazım. bir takım kendini ve kendi kümesini aşkınsa zaten şampiyonlar ligi'nde hak ettiği yere gelir. büyük galatasaray taraftarı'nın takımından beklentisi de bu doğrultudadır.

  edit: etimolojik analizlere bazen çok takılan bir renktaşınız olarak; "şampiyon" sözcüğünün aynı zamanda "çok üstün, meziyetli" sıfatları olarak karşılanabildiğini belirtmek isterim (en azından ingilizce'de bu böyle; fransızca kökenli olduğundan mütevellit oradaki karşılığına bakmak daha yararlı olacaktır). dolayısıyla illa ki her kümenin yeganesi akıllara gelirse kapsamlı bir düşünme yapılmış olduğu iddia edilemez, keza 2019-2020 premier lig sezonu ikincisi liverpool örneği taze şekilde önümüzde duruyor.