• 53
  almamızın neredeyse imkansız olduğu kupa neden olduğunu söyleyim, sahada hagi gibi bir liderimiz yok forvette hakan gibi bir forvetimiz yok, sol bekte ergün penbe gibi bir kadife bilek yok orta sahada suat gibi pis işleri yapan emre ve okan gibi teknik oyuncuların yok. galatasaray 2000’de bu kupayı alırken o kadro avrupanın devleriyle kora kor mücadele eden çok iyi oynayan ve yetenekli bir takımdı. karşısındaki takımlar örneğin mallorca, bologna gibilerine göre cidden seviye farkı vardı. dortmund ve leeds maçları bizim seviyemize yakın takımlardı. o maçlarda da muhteşem oynayıp finalde arsenal’ı yenerek bu kupayı kazanmıştık. bu galatasaray’ın o seviyeye gelmesine daha çok var. beklentiyi arşa çıkartmak futbolcularda gereksiz baskı oluşturacaktır. türkiye milli takımının euro 2020’de üstündeki baskı gibi. grup aşamasında ortada bir başarı olduğu aşikar, zorlu bir grupta son maçlar öncesi lideriz. fakat daha rakiplerimizi görmeden şampiyon olacağız algısına girişmek bence yersiz. iki gün sonra gidip lazio bizi yense herkeste bu sefer endişe olacak koca sezon çöpe atıldı denmeye başlayacak. ortaya bir beklenti koyarken buna da dikkat etmek lazım. şampiyonlar liginden gelecek takımlar cidden zorlu takımlar. gücümüz iki maç sonunda yenmeye yetmeyebilir.
 • 54
  2022 global futbolunda türkiye gibi ülkelerin kuluplerinin çeyrek final görmesi bile başarıdır.

  2000 kadrosu başka bir seviye idi. yediden yetmişe inanmış bir türkiye ve full konsantre başariya aç bir teknik direktör önderliğinde alınmış bir kupayı şimdinin şartlarında malesef göremiyoruz. zaten kazanılırsa bu ülkede dolar 50 lira bile olsa kimse ekonomi konuşmaz. öylesine bir olaydır.
 • 55
  son yıllarda genellikle avrupa'da erkenden havlu atar, teselli olarak kendi ligimizde başarılı olmayı kovalardık. ancak hepimiz biliyoruz ki bizi asıl mutlu eden şey avrupa zaferleridir. arsenal'den dört yedikten sonra gelip burada konya'ya beş atmak kimseyi sevince boğmuyordu. işte tam da bu sezon asıl kimliğimize bürünüp tersini yapıyoruz.

  fenerbahçe'ye yenildikten sonra marsilya'ya dört atınca kimsede fenerbahçe maçının f'si kalmadı. hiç üzülmeyelim, bizim amacımız türk olmayan takımları yenmek. olsun bu sezon da lige erkenden havlu atmış olalım yeter ki avrupa'da kazanalım, gidebildiğimiz yere kadar gidelim.

  iddia ediyorum, hangi galatasaray taraftarına sorarsak soralım; "avrupa liginde yarı final mi süper ligde şampiyonluk mu?" sorusuna istisnasız herkes "yarı final" cevabını verir. gönül ister ki iki kulvarda da başarılı olalım ancak bu sezon için çok da enseyi karartmadan asıl hedefe kitlenmemiz gerekiyor. hedef uzak gibi gözükse de çok değil avrupa'da önümüzdeki beş maçı kaybetmediğimiz takdirde hoop yarı finaldesin. yeter ki inanalım ve destekleyelim.
 • 59
  fenerbahçe'nin kura balıyla finalinin kapısından döndüğü turnuvada gs kupayı aynı baldan yerse kaldırır.

  alırsın lazio'dan 1 puanını iki tur birden atlayıp kalırsın direkt son 16'na, yaparsın ocak transferlerini, son 16'da ucl takımlarından kaçarsan oynarsın başabaş rakibinle, geçersen gerisi artık başka bir alem.

  ligde doğrana doğrana ilk 10'a sokmadıklar gs uel kazanıp ucl gruplarına direkt gitse ya... swh...