• 104
  türkiye'ye gazi paşasından armağan olan en nadide emanet laiklik için söylenmiş slogan.
  eurocup finalinde galatasaray taraftarları tarafından da haykırılmıştı bu slogan, bereket versin ki ben de oradaydım o gün. her ne kadar karşı yakaya geçmiş olsa da sinan güler'in galatasaray basketbol takımı kaptanı olarak bu slogana eşlik etmesi beni epey mutlu etmişti, tam da galatasaraylılık budur demiştim kendi kendime.
 • 105
  maalesef su an ulkenin en az yarisi tarafindan benimsenmeyen degerli soylem.

  cumhruiyet'in yetistirdigi ogretmenler tarafindan egitilen insanlar medeniyete isik tutan ulu onder'ine nasil bu kadar ihanet eder sekle burundu gercekten anlamasi cok guc. bugun gerici ve dinci birisine laik kelimesini soyleyince yuzleri eksiyor. istemiyorlar. tiksiniyorlar.

  mustafa kemal ataturk gericilere ve dincilere karsi elinden geldigince karsi durdu ve onlarin zarar veremeyecegi bir gelecek icin laik bir cumhuriyet kurdu.

  bu gerici ve dinci kesim sinif siralarinda ataturk'un fotografina bakarken, inkilap tarihini okurken, andimizi okurken nasil boyle gerici kaldilar ve bugun ulkenin yarisi bunlarla doldu tasti anlamak mumkun degil.

  bu hiyanet icinde bulunanlar bir yana, bu insanlari egitemeyen ogretmenler de en az bu insanlar kadar sorumludur ve ataturk'un yuzune bakacak halleri de yoktur, olamaz.
 • 106
  vaktinde laiklikle dalga geçen, kemalist devrimle hesaplaşmak için gericilerle bir olan liboşların şimdilerde 'yandım allah!' dercesine tempo tutacağı sloganlardan biri. laiklik bu topraklarda ekmek gibi su gibi vazgeçilmez bir unsurdur. neyse onlar da akıllanacaklar.

  bu sloganı 27 nisan 2016 galatasaray strasbourg basketbol maçı'nda ve nice organizasyonlarda son ses haykıran galatasaray taraftarı'na bu vesileyle bir kez daha teşekkürler.
 • 107
  ülkenin yarısını geçtim, ezici çoğunluğunun kabul ettiği söylem. kimse boşuna bunun üzerinden goygoy yapmasın çünkü şu an yaşanan durum, korkulan durumun kalbine esas kazığı saplayan durum.

  yarın bir gün laikliğe dair ciddi tehlike içeren bir adım atılırsa, esas o suçlanan kesimler buna karşı çıkmak zorunda kalacak. bir kere medeniyetin ucunu gören geri dönmez. 100 kişide sesi çıkan 5 kişiyi çoğunluk sanmak tam bir "sen benualı melis" olma durumudur.

  kaldı ki laiklik denen ilke, cumhuriyet devrimlerindeki amaçlardan değil, araçlardan biridir. bir ilke araç olmaktan çıkarılıp amaç yapılırsa kısır döngü kendi kendini beslemeye devam eder.
 • 108
  ülkeyi kuranların, ülkemizin esas sahiplerinin ilkesinin ilelebet süreceğini belirten; eski zamanlarda galatasaray tribünlerinde de duyduğumuz slogandır.

  umut kaybetmeme ışığıdır. bu ülkenin temel taşları herkesin malumudur. bu ülkenin kuruluş gayesini benimsemiş kimse bu cennet vatandan ümidini kesmemeli. büyük düşünür vakti zamanında ne demiş:

  "bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
  hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr-u-zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir."

  şayet böyle bir durum olsa bile devranın döneceği, hatta ve hatta dönmeye başlamış olabileceği aşikardır.

  türkiye arabistan değildir, olmayacaktır.

  türkiye laiktir laik kalacaktır.

  bu güzel vatanı canından çok seven herkesin 29 ekim cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

  gazi mareşal başbuğ mustafa kemal atatürk'ün ve silah arkadaşlarının ruhu şad olsun.