• 854
  2020-21 sezonunda kulübümüzün en az 1, en fazla 5 maç oynayacağı turnuva.

  5 maça kupa.

  ayrıca uefa avrupa ligi'ne gitmenin tek yolu artık bu kupayı kazanmak. yani lig 3.lüğünden daha değerli bir kupa artık türkiye kupaı

  şöyle ki:

  ligi 1 ve 2. bitiren takımlar şampiyonlar ligi'ne, 3. ve 4. bitiren takımlar ise uefa'nın yeni turnuvası olan avrupa konferans ligi'ne katılacak.
 • 855
  büyük avrupa ülkeleri'nde çoğunlukla tek maç eleme usulü ve 5 maç biçiminde oynanması esas olan ulusal organizasyon türü. bizde de ne idüğü belirsiz grup sistemi gelmeden önce bu şekilde oynanırdı. sonrasında yanılmıyorsam 2005-06 sezonundan itibaren grup aşamalı ve çift maç eleme usulü prensibi benimsenerek küçük takımların önünü kestiler ve bu şekilde, bu kupanın ruhunu öldürmüş oldular.

  2011-12 sezonunda da play-off'un fenerbahçe hatrına (ki ben buna hatır maçları diyorum, terim de hatır kupası diyordu o son 6 maç için) getirilmesiyle mecburen 5 maç türkiye kupası uygulamak zorunda kalmıştı federasyon.

  şimdi yine 5 maç olacak türkiye kupası, nedeni anlaşılmayan şekilde 3 takım kümede tutulduğu için. umarım çifte kupa kazandığımız ve avrupa ligi'nde başarılı olduğumuz bir yıl olur bu sezon.
 • 857
  2020-21 sezonunda tek maç usulüne zorunluluktan dönülmüş olan turnuva. açıkçası tek maç usulündense gruplu ve çift maçlı elemeli statüyü 2 sebepten bizim açımızdan daha güzel buluyorum.

  1- galatasaray'ımızı daha çok izliyoruz. özellikle gruplar varken çok güzel oluyordu. minimum 6 maç daha oynuyorduk ve maçların zorluk düzeyi yüksek değildi.

  2- rotasyonda az süre bulan oyuncularımız, bu kupanın grup maçlarında bol bol süre alabiliyorlardı. bu sene için örnek vermek gerekirse jesse, ali yavuz, kerem, emin hatta atalay, süleyman luş ve bartuğ gibi oyuncularımız rotasyonda pek süre bulabilecek gibi durmuyor. eğer grup maçlarımız olsa bu oyuncularımız en az 3-4 maç ilk 11 çıkabilecekti.

  umarım gelecek seneden itibaren grup+eleme statüsüne geri dönülür. ancak gelecek sene ligin 20 takım ile oynanacağını düşünecek olursak zor görünüyor.
 • 859
  şampiyonu avrupa'ya giden, süper lig gibi türkiye geneli düzenlenen büyük turnuva.
  fenerbahçe 3-4 takımlı liglerde aldığı şampiyonlukları türkiye genelinde oynanan ligin şampiyonluklarına ve yıldız sayısı hesabına dahil ettirme gibi komik bir çabaya giriyor. bu turnuva; o şampiyonluklardan çok daha kapsamlı, türkiye'deki tüm takımların katılma imkanının olduğu ve şampiyonunun ülkeyi temsilen avrupa arenasına gönderildiği, süper lig gibi bir organizasyon.