• 792
  kazanana kadar hiç kimse yüzüne bakmıyor. işin garip tarafı kazanan bizsek yine yüzüne bakan olmuyor. bizim camia dahil. kazanan geyiğini yapıyor. sonrasında unutulup gidiyor. acilen imaj yenilemesi lazım. geçen yıl kupayı kim kazandı diye sorsak bizim taraftarın bile yarısı biraz düşünür öyle cevap verir. bazı spesifik karakteristik özellikler eklenmeli. örnek olsun diye söylüyorum; yabancı oyuncu sayısını 3'e sınırlamak gibi. böyle olsun demiyorum. sadece aklıma gelen ilk örneği yazdım.
 • 794
  yapılması gereken, amatör takımlar dahil herkesin kupaya ilk turdan katılması ve seri başı uygulamasının ilk turlar hariç olmaması. süper lig takimlari son on altıya kadar deplasman maçı yapması. ve buralara giderken en az 4 as fitbolcu götürme şartı. böylece küçük şehir takımlarının da bir amacı olur.
 • 796
  prestij yönünden oldukça eksik, ilgi görmeyen turnuva. bir miktar format değişikliği ve yayıncılığının geliştirilmesiyle daha çekici hale getirilebilir. üstelik bu ilgisizlikten dolayı radikal denemeler fazla tepki çekmeyecektir. illa şu olsun diye söylemiyorum, bir çırpıda aklıma gelen fikirler şunlar:

  -yeniden grup sistemine dönülüp, mini bir şampiyonlar ligi formatı getirilebilir.
  -kadro kurallarında genç oyuncu oynatma zorunluluğu konabilir.
  -final (yarı final) 4 takımlı lig şeklinde oynatılabilir.
  -final turu çok eskiden olduğu gibi 2 maçlık olabilir. deplasmanda final faktörü heyecan verici olacaktır.
  -veya tam tersine bütün turlar tek maç olur ve belli bir aşamadan sonra turlar belli başlı büyük stadyumlarda oynatılarak kaliteli bir yayın verilebilir. nba'de falan gördüğümüz gibi maç günü özel programları yapılabilir.
  -katılacak takımlara bölgesel kısıt getirilip, tüm coğrafi bölgelerin temsil edilmesiyle tam anlamıyla bir türkiye kupası organizasyonuna dönüştürülebilir.
  -bazı takımların genç takımlarına da katılım hakkı verilebilir. (aslında bunun lig sistemleri içinde düzenlenmesi gerekiyor. almanya, ispanya, hollanda, portekiz gibi ülkelerde başarıyla uygulanıyor. dikkat ederseniz bütün bu ülkelerde altyapılar cevher gibi. lig sistemi için yapamıyorsak en azından genç takımlar kupaya dahil edilebilsin)

  beş dakika düşününce aklıma bunlar geldi. zorlasak daha bir sürü ilginç fikir çıkar. kesinlikle bir şey yapılması gerekiyor çünkü bu haliyle bir işe yaramıyor.
 • 798
  şampiyonuna 5 milyon euro kazandıracak kadar sponsorunun olmadığına inanamadığım bir organizasyon. bu tamamen federasyon kabahatidir, sen o koltukta oturuyorsan eğer bu organizasyona rağbeti arttırmak zorundasın, senin işin bu. bu kadar zor olmasa gerek, gerçi federasyon fenere hamilik yapmaktan başka amacı olmayan bir kurum haline geldiği için fazla bir şey beklememek lazım.
  kupadaki ilk 3 takıma toplamda 7.5 milyon euro ödül dağıtılsa eminim hem maçlar kıran kırana geçer hem de kulüpler daha fazla önem verir buna. şampiyona 18 milyon türk lirası verildiğine dair bir haber okudum ama 3 milyon euro etmeyecek bir para için kimse ciddi olarak hazırlanmıyor şu organizasyona.
  şampiyona 4.5 milyon euro
  finaliste 2 milyon euro
  3.'lük maçının galibine ise 1 milyon euro
  gibi bir sistem getirilse fena olmaz sanki.