• 337
  https://hudoc.echr.coe.int/...%20be%20reformed.pdf

  bugün aihm tarafından tarafsız ve bağımsız olmadığı yönünde oybirliğiyle karar verilen tff yargı kurulu.

  eski trabzonsporlu futbolcu ömer rıza, hakem serkan akal ve amatör futbolcular fatih arslan, şaban serin ve mehmet erhan berber tarafından türkiye aleyhine yapılan başvurulara ilişkin olarak toplanan aihm, tahkim kurulu kararlarının kesin olması ve bu kararlara karşı karşı hiçbir yargı makamına başvurulamaması nedeniyle avrupa insan hakları sözleşmesi m. 6‘da düzenlenen adil yargılanma hakkına bu kurul nezdinde yürütülen yargılamalarda da uyulmasının gerekli olduğuna ve fakat bu kurulun yapısı itibariyle adil bir yargılama yapamayacağına hükmetti. bu duruma gerekçe olarak, tahkim kurulu üyelerinin tff yönetim kurulu tarafından atanmaları, yönetim kurulu’nun neredeyse tamamiyle spor kulüplerinin eski yöneticilerinden oluşmaları itibariyle futbolcuların haklarının yeterli ölçüde korunacağı konusunda güven duyamamaları, tahkim kurulu üyelerinin herhangi bir tarafsızlık ve bağımsızlık yemini etmemeleri ve kurul üyelerinin kendilerini tff yönetim kurulu başta olmak üzere dış etkilerden koruyacak gerekli mekanizmaların bulunmaması gösterilmiş.

  sonuç olarak ise türkiye’deki futbol yargısının sistematik olarak sorunlu olduğuna hükmeden mahkeme, türkiye’nin tahkim kurulu’nun tarafsız ve bağımsızlığını sağlayacak şekilde bir reform yapması gerektiğine hükmetti.

  bir süredir spor hukuku ile ilgilenen çevrelerce sıklıkla dile getirilen bu konunun doğrudan aihm tarafından teyit edilmesini kendi adıma oldukça olumlu ve önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum. bakalım bu gelişme sonrası türkiye spor tahkim mahkemesi benzeri, en azından şeklen tff bünyesinden ayrılmış bir yapı kurulması yönünde adımlar görecek miyiz?
 • 339
  başkan vekilliğini yapan prof. emine yazıcıoğlu fb kongre üyesi ve de galatasaray ve galatasaraylılardan nefret ettiği iddia edilen bir kişi.

  şimdi bunlardan tarafsızlık beklemek de hayalcilik olur. yeni türkiye gibi hukuka bağlı ve saygılı, tarafsız ve bağımsız, eşitlik ilkesi ile hareket eden bir kurul.