• 2202
  ligin başlamasına altmışbeş gün kala yabancı sınırı kuralını değişteren, plan program, organizasyondan bihaber kurum.

  siz hiç mi usul erkan bilmiyorsunuz, hiç mi pazarda ağız görmediniz. kuralın değişmesi saçmalık, bunlara değinmeye gerek bile yok. illa değiştireceksen de şöyle yaparsın, ligde en son sözleşmesi bitecek yabancıdan sonraki sene başlarsın uygulamaya, kimsenin hakkını yememiş olursun, planlama yapmasına izin vermiş olursun. neyse bunlar için yorduğum parmaklara değmez, en büyük zevklerimizden birini elimizden alacaklar.
 • 2203
  yabancı oyuncu sayısında yine değişikliğe gitmiş olan kurum. her şey bir yana kafalarda bir soru işareti daha doğurdular. mevcut 14 yabancı oyunculu kuralda yerli oyuncu sayılabilmenin kuralı türkiye a milli takımı için uygunluk olarak gözetiliyordu. baz alınan tarih ise aşağı yukarı tam tarihi hatırlamasam da 2015 yılıydı. demem o ki mevcut düzende tercihini almanya milli takımı'ndan yana kullanan oyuncuların bir kısmı yerli bir kısmı yabancı sayılıyordu.

  örnek vermek gerekirse mesut özil yerli oyuncu sayılıyor. zira milli takım tercihini 2015'ten önce yapmıştı. ancak ilk milli maçına 2017 yılında çıkan kerem demirbay yabancı oyuncu statüsünde sayılıyordu. ancak yeni gelecek kuralla birlikte kerem demirbay'ın statüsü ne olacak? yine yabancı mı sayılacak? o zaman koskoca almanya veritabanından vazgeçmek gerekir ki bu da apayrı bir sorun olarak önümüze gelecek yine. ya da kerem demirbay gibilere tekrardan yerli oyuncu statüsü tanınacak ki bu da yine bir başka sorun. ortalık çok karışacak.

  tff tarafından açıklanan metinde türk milli takımı uygunluğu şartı ibaresi geçiyor ancak bu ibare maç kadrosunda altyapıdan yetişmiş oyuncu bulundurma zorunluluğunu açıklarken kullanılmış.
 • 2204
  tarihin gördüğü en basiretsiz federasyondur. iradeleri yoktur çünkü o makama gelirken başka bir iradeye kayıtsız şartsız teslim olmuşlardır. kulüplerin karşı çıkmasına rağmen yabancı kısıtı getirerek türk futbolunu tekrar o eski kötü günlerine götürecekler. herkes milyon defa söyledi zaten tekrar etmenin anlamı yok bazı menajerler köşeyi dönecek, türk futbolcuları yine astronomik paralar kazanıp kendini geliştirmeyecekler.

  keşke önümüzdeki 5 sene 1’i altyapıdan olmak üzere 2 türk oynatma zorunluluğu getirselerdi bak o zaman türk futbolu nasıl toparlardı.

  plansızlar programsızlar vizyonsuzlar maalesef. bu yabancı kuralına itiraz etmeyen bütün kulüplere ve başkanlara da yazıklar olsun.
 • 2205
  8 temmuzda açıkladıkları yeni yabancı kuralı rezalet ötesi olan federasyon. açıkçası yabancı sınırına zaten karşıyım ama artık lanet olsun gelsin de sussunlar kafasındayım bu yabancı sınırlamasının. fakat madem böyle bir işe girişiliyor, ligin başlamasına 2 ay kala mı açıklanır yani bu karar? böyle bir rezalet olabilir mi?

  dünkü açıklama 2020-21 sezonu değil de 2021-22 sezonu ile başlıyor olsaydı, yabancı sınırını istemeyip de lanet olsun getirsinler diyen biri olarak, bence daha doğru olacaktı. şimdi hem sınırlama var hem de ligin başlamasına 2 ay kala alınmış rezalet bir karar var. allah akıl fikir versin. türk futbolunun, türk takımlarının selametlerini düşünmedikleri sonucu çıkıyor bu karardan ve açıklanma şeklinden.