• 1983
  11 aralık 2019 paris saint germain galatasaray maçı bitti, anamızın ligine dönüyoruz.

  şimdi sıra geldi bu ahlaksız oluşum ile mücadele etmeye.
  finansal fair play aşımının limitlerini henüz lig bitmeden değiştirdiği için mevzuata aykırı hareket etmiştir.

  ahmet ağaoğlu tahkim kuruluna başvuru yapmış, mustafa cengiz başkanım da dönünce gerekeni yapacağını söylemişti.

  bu işin uefa'ya kadar yolu var, seve seve ya da diğer türlü o kuralı geri çekeceksiniz.
 • 1984
  harcama limiti ile ilgili açıklama yapmışlar.

  https://www.tff.org/...285&ftxtID=32669

  --- alıntı ---

  tff yönetim kurulu'nun 9 aralık 2019 tarihli toplantısında almış olduğu kulüp lisans ve finansal fair play talimatı'nın "kulüplerin takım harcama limitleri" başlıklı bölümünde yapmış olduğu değişiklikler kamuoyunda çeşitli değerlendirmelere yol açmıştır.

  öncelikle hatırlatmak isteriz ki, talimatın yayınlanarak yürürlüğe girdiği 28 haziran 2019 tarihinden sonra değişen koşullar nedeniyle takım harcama limitleri'nin hesaplanması konusunda yeni bir değerlendirme yapılması zaruri olmuştur.

  bu kapsamda; yayıncı kuruluşla 2 ağustos 2019 tarihinde ek sözleşmenin yapılmasının ardından naklen yayın gelirlerinin yüzde 13'ü geçen oranda azalması ve reel faiz oranlarının düşmesi sonrasında kulüpler birliği'nin talebi de değerlendirilerek;

  1 - 2019-2020 sezonu için kulüplerin takım harcama limitleri'nde kabul edilebilir sapma tutarının yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltilmesine,

  2 - kurula başvuru halinde, takım harcama limitleri belirlenirken kulüplerin son bilanço tarihindeki finansal kredilerine uygulanan tl - libor+5 faiz oranı yerine güncel reel borçlanma faiz oranlarına göre finansman giderlerinin hesaplanmasına,

  3 - süper lig'e yükselen kulüplerin takım harcama limitleri'nin hesaplanmasında ise süper lig'i 7-15 sırasında tamamlamış takımların ortalamasının alınarak hesaplanması usulünün yanı sıra, bu kulüplerin takım harcama limiti'ne esas gelir ve gider kalemlerini bağımsız denetim şirketi tarafından onaylanmış raporları ile kurula başvurmaları halinde talimatta ön görülen esaslara göre hesaplanmasına karar verilmiştir.

  dolayısıyla bu değişikliklerin karşı karşıya kalınan yeni şartlardan kaynaklı yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  değerli kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

  türkiye futbol federasyonu

  --- alıntı ---
 • 1985
  https://www.tff.org/...285&ftxtID=32672

  erman toroğlu'nun yaptığı haberi doğrulamış federasyon. yazıklar olsun.

  "bizce nihat özdemir'in ofisinde görüşme yapılmasının bir sakıncası yoktur. imza nihat özdemir. "diyerek bitirmeleri resmen tarihi final.

  bakın bunların şike v2.0.1 filmi finalleri olacak. bu sefer kimse kurtaramaz. hocaya kızıyoruz ama gerçekten organize ama amatör bu soytarılar.

  edit: bir de bu konu yerine hala transferler falan konuşuluyorsa şu sözlükte gerçekten bize müstehak. şu görüşme parelel evrende ünal aysal, mustafa cengiz, mhk başkanı arasında yapılıyor olsaydı; tüm fenerliler sokakları ateşe vermeye başlamıştı.
 • 1988
  https://www.tff.org/...285&ftxtID=32672

  mustafa cengiz yonetimi diger baskanlar ile konussun gorussun toplu isyan bayragi acsinlar, uefa'ya vs. gidilsin, ne yapiliyorsa yapilsin.

  hicbir sey cikmaz ama. cikacagindan degil. cikmaz ama bu kadar aleni sekilde, bu kadar "yaptik oldu, naaaapacaksin?" kabadayiligi ile fenerbahce'nin onunun acilmasi durdurulur. belki bu da bir iki macin rakipten alinip fenere verilmesini durdurur. ama o 6-9 puan bizi sampiyon yapabilir. "fenerbahce kayriliyor bu yil" sadece bizim degil herkesin diline ve aklina duserse ancak bu rezillikler yavaslar.

  yoksa bir kisinin atadigi bir insani o koltuktan yine ancak atayan alabilir, o da dunyanin en guzel lokantasindaki yemek arkadasini satmaz.
 • 1989
  https://www.tff.org/...285&ftxtID=32672

  bir sonraki görevleri, şu anki türkiye süper ligi ile uzaktan yakından alakası olmayan, aşağı yukarı 70-80 yıl önce oynanmış milli küme'yi bu ligle birleştirip fenerbahçe'nin oradaki şampiyonluklarını saydırmak, bu sayede fenerbahçe'ye havuzdan hem para kaynağı ve ego tatmini sağlamak, üzerine de insanları birbirine kırdırmak olan federasyondur.

  bizim pilavcı liseci zihniyet ise uyuyadursun.
 • 1991
  tarih 1 haziran 2019 nihat bey 179 oy alarak tff'nin 42. başkanlığı görevine başladığı ve tebrikleri kabul ettiği tarih. eski iş adamı ve malum takımın eski yöneticilerinden biri olduğundan dolayı doğal olarak ilk tebrik edenlerde haliyle iş adamları ve malum kulübün bireyleri olacaktı.

  nihat bey'in ilk açıklamaları;

  https://www.aksam.com.tr/...ek-aday/haber-977131

  --- alıntı ---

  "tff kolay bir yer değil. bunun farkındayım ama türk futbolunu yukarıya taşımak benim en büyük mükafatım olacaktır. hayatım boyunca iyi takımlar kurmaya, takım oyuncusu olmaya çalıştım.

  iletişimin gücüne inandım. telefonum herkese açıktı. kısır tartışmaları bırakıp hedefe odaklanmalıyız. hem ekonomi, hem nüfus olarak büyük bir ülkeyiz ama maalesef enerjimizin çoğunu israf etmekteyiz."

  --- alıntı ---

  olarak kayıtlara geçmişti. o gün ilk tebriği gecikmeden kendilerine ulaştıran kişi ise doğal olarak ali bey'di. çünkü yıllarca malum takıma hizmet etmiş biriydi nihat bey.

  ali bey'in tebriklerini ilettiği mesajı ise kısaca şöyleydi;

  https://www.haberturk.com/...indeyiz-2482102-spor

  --- alıntı ---

  "nihat özdemir'e hayırlı olsun diyoruz. fenerbahçe olarak yanınızdayız ve bir adım daha öne gidiyorum, emrinizdeyiz diyorum."

  --- alıntı ---

  iki güzel açıklamadan çıkarılacak kısımlar ise şunlar olacaktı;

  "hayatım boyunca iyi takımlar kurmaya, takım oyuncusu olmaya çalıştım."

  bugünlerde de görebilecemiz üzere; fenerbahçe kulübü başkanı ali bey, başkan vekili semih bey ve merkez hakem kurulu başkanı zekeriya bey iyi bir takım ve oyuncu örnekleri olabilirdi.

  ve "bir adım daha öne gidiyorum, emrinizdeyim diyorum."

  tabi ki bir takım oyununda emir alanlarda olmalıydı. tff ne kadar güvenilirdi ya da ne zaman güvenilir oldu. türk futbolu sadece büyük bir ekonomik kaynaktı ve içindeki iyi kurulmuş takımlar tarafından yönetiliyordu. işin özeti bu.

  edit: imla.