• 1929
  --- alıntı ---
  tff'de son dakika gelişmesi yaşanıyor.

  asist analiz'den ahmet ercanlar'ın haberine göre cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, türkiye futbol federasyonu'nun yönetim kurulunu eksiksiz bir şekilde cumhurbaşkanlığı külliyesi'ne davet etti.
  görüşmenin yarın saat 16.00'da başlayacağı ve tarafların türk futbolundaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanacağı belirtildi.
  --- alıntı ---

  kaynak: https://www.asistanaliz.com/...netim-kuruluna-davet

  hayırdır inşallah?
 • 1932
  fenerli tff, fenerli mhk, fenerli pfdk, fenerli tahkim derken fenerli cumhurbaşkanı'nı es geçtik sanırım.

  bayram değil seyran değil ali koç ile nihat özdemir'in dün çektirdiği saçma fotoğrafın neden servis edildiği de belli oldu.

  bu saatten sonra dünya yıkılsa artık o şampiyonluklar sayılır. fazlası da sayılır hatta. ha gel gelelim futbolun yerine dibine geçtiği gün olarak da tarihe geçer. kenan evren'in ankaragücü'nü 1. lige çıkarması gibi erdoğan'ın hediye ettiği şampiyonluklar olarak tarihte yerini alır. hatta bundan 50 yıl sonra galatasaraylı bir cumhurbaşkanı ve tff başkanı aynı anda göreve geldiğinde tekrar bu şampiyonluklar birbirinden ayrılabilir. üzerine 2010 2011 sezonu şampiyonluğunu da iptal ettirir. bizim playoff sonrası aldığımız şampiyonluğu da 2 şampiyonluk saydırabilir mesela.

  uzun vadede çok değişik siyasi ve sportif sonuçları olacağı aşikar. en yakınımız sözlükte bile artık siyaset konuşmak serbest olabilir.

  tek çare (bkz: bundesliga/#2767035)
 • 1933
  1959 öncesi şampiyonlukların sayılabileceğine ihtimal vermiyorum, en azından hepsinin sayılması adaletin, hukukun olduğu bi yerde imkansız. bu durumda türkiye’de mümkün hale geliyor ama yine de ben ihtimal vermiyorum.

  her ülkede bi tane major lig vardır, 1959 öncesi uzun bir süre iki tane lig aynı anda oynanmış ve malum takım bunlardan bi birini bi birini almış, ikisini aynı anda alsa ne olacaktı. yani malum takım hangisini kazandıysa onu sayıyoruz gibi bişey mümkün değildir.

  oturur hesaplarlarsa malum takım hangisini daha çok almış onu major lig seçerlerse bilemem. aksi takdirde hukuka, akla ve mantığa aykırı bir durum mevcut. tabi bunlarda bizim ülkede ne kadar geçerli bilemem.
 • 1934
  1959 öncesi şampiyonlukların ne olacağı konusunu ivedilikle netleştirmesi gereken kurum.

  türk futbolunun önündeki en önemli sorun olan bu kangren giderildiğinde:

  - futbol kulüplerimiz avrupa arenasında çok önemli başarılara imza atabilir.
  - a milli takımımız katıldığı şampiyonalarda nice başarılara ulaşabilir.
  - ülkemiz dünya kupası, avrupa şampiyonası gibi prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapabilir.
  - yetenekli genç futbolcularımızın önü açılabilir.

  bu pek önemli (!) konunun acil çözüme kavuşması gerekir.
 • 1937
  https://www.asistanaliz.com/...netim-kuruluna-davet

  yukaridaki habere binaen söylüyorum ki, böyle bir davet varsa, bu bizim hayrimiza olacaktir.

  cumhurba$kaninin tff'nin kulagini çekecegini dü$ünüyorum. zira $u günlerde ya$ananlar iktidarin aleyhine i$liyor. insanlar futboldan zevk almamaya ba$ladi. futbol bu ülkenin morfinidir. i$ler çok iyi gitmese bile, bir $ekilde futbol ile tatmin olabiliyor insanlar.

  ancak gel gelelim nihat özdemir tarafindan bariz bir kayirma var. bagimsiz bir koltukta oturup fenerbahçesini kayiriyor. birbirinden bagimsiz olmasi gereken tff'nin iki kurumunda i$ ortakligi olan insanlar var ve bu insanlar cezalarda çifte standart uyguluyor. bu da insanlari huzursuz ediyor.

  ben $ahsen tayyip erdogan'in tff tarafindan yapilan galatasaray dü$manligindan rahatsiz oldugunu dü$ünüyorum. bir diger rahatsizlik konusu da fener'in 29. $ampiyonluk propagandasi ve en çok $ampiyon olan takim gazete kupürü ile tff'yi ziyaret etmesi. zira ayni nihat özdemir o günlerde fatih terime verilen ceza hakkinda, tekerrürü söz konusu oludugunda daha agir cezalar verecegiz, diyor.
 • 1939
  birer gün arayla gerçekleşen, "ali koç - cumhurbaşkanı", "ali koç - nihat özdemir" görüşmeleri'nin hemen ertesi günü cumhurbaşkanlğı tarafından görüşmeye çağırılmış federasyon.

  --- alıntı ---

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, tff'nin yönetim kurulunu, eksiksiz bir şekilde cumhurbaşkanlığı külliyesi'ne davet etti.

  görüşme bugün saat 16'da gerçekleştirilecek.

  [asist analiz]

  --- alıntı ---
 • 1940
  son hareketlerinin tamamen duygusal ve kural dışı olduğundan cumhurbaşkanı erdoğan tarafından uyarılmak için çağrıldığını düşündüğüm oluşum.

  evet artık olayların tamamen boku çıktı diyebiliriz. nihat özdemir denen fenerbahçeli yönetici, tff yetkilerini tamamen fenerbahçe için kullanmaktadır. ilk başlarda sadece bizim sesimiz çıksa da, ayyuka çıkacak hakem hataları yüzünden diğer takımlarında sesi çıkacak. trabzon yavaştan kaynamaya başladı. yarın öbür gün diğer takımlarda canı yanınca katılacak. adamların tek amacı fenerbahçe' ye engel teşkil edebilecek her şeyi hukuk dışı bir biçimde devre dışı bırakmak. bunun içinde her yolu deniyorlar. dün ilahi adalet olup fenerbahçeli futbolcular hata yapmasa alanya 10 maç oynasa gol atamazdı. tayyip erdoğan yavaştan galatasaray taraftarını karşısına aldı zaten tff yüzünden, e erken seçim riski de var, sıraya da diğer kulüpler girdi. iki fanatik için başkanlığını yakmak istemez. kulaklarını çeker büyük ihtimal.
 • 1941
  cumhurbaşkan’lığınca eksiksiz saraya çağırılmış federasyon.
  59 öncesi şampiyonluk meselesini birde tff’den dinleyip buyurucakları fermanla kabul ettirecekler kanısındayım.
  sonuçta 2011’de türk futbolunun yüz karası olaylarda, söz konusu kulübü düşmekten kurtaran insanların gerçekleştirdiği toplantılarda bunu anlamak zor değil.
 • 1942
  rte tarafından saraya çağrılmışlar. kulaklarının çekileceğini düşünenlerin sahip olduğu iyimserlikten istiyorum.

  ben bu görüşmenin fb’nin sözde şampiyonlukların sayılması için düzenlendiğini düşünüyorum.

  gerçi sayın cumhurbaşkanımız hukuk dışı hiç bir şey yapmaz. bu zamana kadar da hiç yapmamıştır. zaten vatan hayini, dış mihrak destekli şer ittifakı oy çaldığı için 31 mart seçimleri tekrar edilmişti.
 • 1943
  fenerbahçe'nin gazoz ligindeki şampiyonluklarını şu dönemde kabul etmesi sadece koltukları yerinden edecek gelişmedir. ister cumhurbaşkanı olsun, ister amerikan başkanı olsun. siyaseti doğru okuyan bir insan, bu dönemde böyle bir hamle gerçekleştirmez. bunların tek derdi oy kaygısı olduğu için şampiyonlukları saymaları mümkün değil.
 • 1944
  eğer fenerbahçenin saçmasapan mahalle turnuvasında kazandığı şampiyonlukları lig şampiyonluğu olarak sayacak olsalar, saraya böyle göstere göstere, topluca gitmezlerdi diye düşünüyorum.

  çünkü o toplantıdan çıkacak saçma bir karar hükümetin tüm diğer takım taraftarlarını karşısına almasına neden olur.

  ister iyimserlik diyin, ister başka bir şey; bu toplantının asıl nedeninin "türk futbolundaki bu gerginliği azaltın" temalı olacağını düşünüyorum.

  çünkü nihat özdemir yönetimi ve federasyonun tüm kurulları geldiğinden beri öyle saçma şeylere imza atıyor, öyle saçma açıklamalar yapıyorlar ki belki de sinsi sinsi bir şeyler yapması için o koltuğa getirilen nihat özdemir'in artık o koltukta oturması için tek yol hükümetten yeni bir güvenoyu alması.

  büyük ihtimalle toplantıdan sonra "birlik, beraberlik" temalı bir açıklama yaparak da alanen yaptıkları galatasaray düşmanlığı ve fenerbahçe yalakalığının üstünü örtüp artık bunu gizli gizli yapmaya çalışacaklar.
 • 1945
  1959 mevzusunun uzunca bir süre bu saray ziyareti sonrası konuşulmayacagini düşünüyorum. cumhurbaşkani özellikle bu konuda hatadan ders çıkartacaktır. başakşehir'in pohpohlanması istanbul seçimlerindeki kayıplarını destekledi diye düşünüyorsa bu bir avantaj.
  olur ya hınç ve nefretle yaklaşıyorsa bize ve bu konuya, o zaman geçmiş olsun. ha bu arada cumhurbaşkanına ne ki bir takimin şampiyonluk sayısından o ayri bir konu.
  işini inanılmaz kötü icra etmekte olan kurum.
 • 1948
  evet benim iyimser saf kardeşim kesin kulağını çekecek cb galatasaray düşmanlarının. kesin! tahmin et 31 mart sonrası dolmabahçede sporcularla gerçekleşen bu toplantıda kimin temsilcisi, futbolcusu katılmadı *

  (bkz: galatasaray)

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...70c8edbecf997146.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...ee1ffbe3eb396d88.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...fb47def27807c626.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...e1dc9d989b30d127.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...8e26116550c185cb.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...cceb1aa6b792cc5c.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...02a3cf203ae58801.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...d607729031568c78.jpg

  https://cdnuploads.aa.com.tr/...dee3c3e740a1b7cc.jpg
 • 1949
  :)) toplanti amacinin futboldaki gerginligi azaltmak, adil yonetim vb olacagini dusunen yazarlar, ne kadar da masumsunuz, ne kadar da saf ve temiz. sizleri okuyunca turkiye’de degil de norvec’te yasadigimi zannediyorum bir an. sizler bu kafayla bi gune kadar iyi hayatta kalmissiniz bu ulkede.

  sanki tff ve tum kurullar bir kisi tarafindan atanmiyor, sanki gundem belirli bir grup tarafindan olusturulmuyor, sanki galatasaray’a iki sezondur sistematik bir sekilde operasyon yapilmiyormus gibi. yabanci kisitlamasi ile ilgili aciklamalardan transfer engellerine, hocaya verilen cezalardan beinspor spikeri icin yapilan aciklamaya kadar hala gozunuz acilmadiysa , hala olayi anlamadiysaniz diyecek soz yok. burada yazilanlari okuyunca ali, ridvan, nihat ve digerleri az bile yapiyor diye dusunuyorum.
 • 1950
  ba$ak$ehir'i ben kurdum, $ampiyon olmalarini isterim açiklamasi rte'ye istanbul'u kaybettirmi$tir. gökçeklerin baba oglu ankaraspor fantezisi da ankara'yi.

  nihat'in galatasaray dü$manligi neleri kaybettirmez, sen dü$ün.

  dolayisi ile iyi niyetlilik degi, siyasi ileri görü$lülüktür bu. yazarligimi askiya alirim, buradan farkli bir sonuç çikarsa.
 • 1951
  iyi niyetli insanım o ayri ama yaşım ve tecrübem geregi mantikli ve daha ötesi faydaci düşünmeyi öğrendim. politik olarak kaybedilmis bir galatasaray camiaaini kazanma yolu var elinde politikacıların. koç ile ilişkisi zaten muntazam. eger mantik dahilinde hareket edilecekse bu sacma süreç bir süreligine askıya alinacaktir. ha inat vs çocuklasilacaksa ki sanmam şu kriz döneminde olaylar gelisir. memlekette ciddi bir kriz var. kimsebanlamsiz bir futbol krizi + skandali kaldiracak kafada degil
  koç efendi şımarıkça gerçeklerden kopuk yasiyor olabilir ama memleket batti batacak.
 • 1952
  bu girdinin tarihindeki yönetimi ve kadroları galatasarayı durdurup fenerbahçeyi şampiyon yapmak için oluşturulmuş kuruluş..

  17 eylül 2019 tarihindeki cumhurbaşkanının saraya çağrısı çeşitli şekillerde yorumlanıyor. ben de reel politika temelinde fikrimi söyleyeyim bari:

  fenerin 28 şampiyonluğunun kabulü belki ancak sembolik olur. ama yayın gelir dağılımı şampiyonluk payına bir etkisi olmaz çünkü herkesin aldığı pay küçülür, kimse kabul etmez. ayrıca sembolik kabulü bile, büyük karmaşa ve mağduriyet yaratacaktır.

  galatasaray taraftar oranında %25 ile açık ara birinci. 1990 ve 2000 li yılların doğumlularında bu oran %35-40 lara dayanıyor. her yıl 2 milyona yakın seçmen ekleniyor ve 3 yıl sonraki seçimlerde 6-8 milyon genç seçmen eklenecek. bir takımın sempatizanı olmak başka, milyonlara mağduriyet duygusu yaşatma riskini almak bambaşka.

  ayrıca bu ülkedeki futbol , işin ekonomisini ve bahis sektörünü de düşünürsek dünyadan bağımsız değil. “küçük bir şımarıklık yapalım feneri kayırıp şampiyon yapalım” demek kolay bir iş değil. bu ülkenin 700 milyar dolara yakın toplam dış borcu( devlet, özel ve garantiler) var, senin ekonomik ve sosyal sonucu olan bir faaliyeti manipüle etmene izin verirler mi?
  üstelik hala fenere yapmış olduğu şikelerden ötürü cezası tam anlamıyla verilmemişken, hasır altı edilmişken.

  kaldıki gerek soylu, gerekse berat albayrak sarayda çok güçlü isimler ve futbolla ilgili bir şekilde trabzonlular. fenerin böyle kayırılmasının sıkıntısı o seviyelerde son derece fazla olduğu inancındayım.

  geçen yılda, son 1-2 aya kadar galatasaray aleyhine türlü rezil varken bir anda son 1-2 ay hizaya geldiler. üstelikte gideceği belli olan tüpçü ve güreli bile hemen hizaya geldi, birden tarafsız olmaları gerektiğini hatırladı.

  her şeyden önemlisi türk siyasi konjonktürünü çok iyi bilen terim, bu yıl hiç vazgeçmeden iddialı devam ediyor ve çatır çatır kafa tutuyor. terim , gs’nin kesinlikle şampiyon yapılmayacağına dair sağlam bir fikre sahip olsa , böyle kararlı ve kendinden emin devam eder mi?

  bu bir organize fener zorbalığı, şımarıklığı ve medya manipülasyonudur, sınırını aştıklarında yularlarından asılmak suretiyle hizaya getirilirler.
 • 1953
  türkiye’de nüfusun %42’si galatasaraylı fakat bunların yaklaşık %60’ı galataaaray’ı birinci sıraya koymayan taraftarlar. yani galatasaray’a karşı yapılan haksızlıklarda taraftarının %60’ı hiç ciddiye almıyor ve futbol bu eğlence deyip geçiyor. ben bunu kendimden ve çevremden biliyorum. hayatımın son dört yılı hariç hiçbir zaman galatasaray’a düşmanlık yapanlara karşı bir boykotum/boykotumuz olmamıştır.

  ancak özellikle son dört sezondur artık konuyu ciddiye almaya başladık. artık siyasette de ticarette de birinci sırada galatasaray ve dolayısıyla fatih terim var. özellikle son yıllarda galatasaray ve fatih terim’e verilen cezalar, stadın yollarının yapılmaması, avrupa kupasından çökmüş olarak dönen fenerbahçe fark yemesin diye sahte bomba ihbarıyla maçın ertelenmesi gibi nedenler oy tercihimi de tüketim tercihimi de etkilemeye başladı. sadece kendi oyumu değil, galatasaraylı bildiğim çevremdeki tüm insanları da uyarmaya başladım. galatasaray düşmanlığı yapan kişilerin ürünlerini asla almıyorum ve aldırmıyorum. gücüm yettiğince de bu böyle devam edecek. ülker grubunun ürünlerinin satışının %25 düştüğü kanaatindeyim. çünkü bunu marketlerde rahatça görebiliyorsunuz. koç grubu için de başladı bu boykot. bence koç grubunun zararı önümüzdeki üç yıllık periyotta birkaç yüz milyon dolarları bulacaktır.

  istanbul seçimlerinin kaybında, başakşehir’e yapılan kıyakların çok etkili olduğunu düşünüyorum. kim ne derse desin galatasaray taraftarı bir uyanır ve olayı ciddiye alırsa önünde hiçbir gücün duramayacağına inanıyorum. ne siyasiler ne de karteller bu kayıpları göze alamaz.

  cumhurbaşkanı federasyonu toplamış, fenerbahçe lobisinin 28 şampiyonluk garabetine destek vereceği iddia ediliyor. verilen cezaların katlanarak artırılmasının talep edileceği iddia ediliyor. bence bunlar zor ihtimaller ama böyle bir karar verilirse tüm diğer kulüpler de bu kararlara karşı çıkar ve bu siyaseten tam intihar anlamına gelir. çünkü böyle bir karar her takımın naklen yayından alacağı payı azaltır. özellikle galatasaraylı taraftarları çok incitir. bunun sonucu da sandığa kesinlikle yansır diye düşünüyorum.