• 1837
  nihat özdemir'in başkan olacağını düşündüğümü 2008'den sonra atama usulüne dönmüş yalandan seçim yapılan türkiye futbolunu yönetmesi gereken kuruluş.

  galatasaray'ın 1996-97 sezonunda kazandığı ilk şampiyonlukta tff başkanı fenerbahçe kongre üyesi şenes erzik'tir. kendisi 1989'dan 1997'ye kadar başkanlık yaptı. bu süre zarfında 4 beşiktaş, 3 galatasaray, 1 fenerbahçe şampiyonluğu gördü.

  herkes haluk ulusoy'un, 1996-2000 arasındaki şampiyonluklarda payı olduğunu söyler. 1997'de önce özkan olcay, sonra abdullah kığılı ve en sonunda da haluk ulusoy başkan olur. hepsi yaklaşık 1 aylık başkanlık yaparlar. o ara federasyon içinde sorunlar büyük olduğu için sürekli başkan değişti. özellikle havuz sistemi ile ilgili.

  22 aralık 1997'de haluk ulusoy başkan oldu.
  yani şu arif'in istanbulspor maçında kazandığı https://www.youtube.com/watch?v=YZV5CWqpv2Y penaltıyı (ki bence penaltı, kale arkasından müdahale net belli oluyor) haluk ulusoy'un başkanlığın da verildiği konuşulur. oysa o dönem başkan şenes beydir. haluk ulusoy, galatasaray kongre üyesi olduğunu belirteyim.

  haluk bey'in ikinci başkanlarında hadi naşit türkmen tehdit edilmişti 2003'de haluk bey arkasında durmadığı için istifa etmişti. sene 2003 dediğimden anlaşılmıştır sanırım durum. haluk ulusoy'un başkan olması kolay bir iş değildi. şenes bey'in listesinde tff'de görev aldı. alp yalman ile birlikte abdullah kığılı'nın federasyon başkanlığı seçiminde faruk süren (ne desem bilemedim ki) bir galatasaray'lı olan alp yalman'ı desteklemediği için seçimi abdullah kığılı kazanmıştı. yıl 1997 aylardan eylül.

  abdullah kığılı başkanlığında 1997-98 sezonunda fenerbahçe havuzu tanımayarak yayın haklarını kanal d ve atv ortaklığı olan bimaş'a ihale etmişti (beşiktaş ile birlikte). cine 5 bunun hukuksuz (haklı olarak ihale 1996-97 sezonunda yapılmış 4 sezonu kapsıyordu) olduğunu söyleyerek 2 kasım 1997 de oynanan fenerbahçe vs kocaelispor maçını basarak yayını durdurmuş, 30 dakika yayın yapabilen atv'nin spikeri gollerde fazla sevinince kocaelispor tarafından kınanmıştı.

  http://www.milliyet.com.tr/...1/03/spor/aanak.html

  abdullah kığılı fenerbahçe kongre üyesi olduğu için bu olaya karışmadı ama istifası istendi. o da etti..
  abdullah kığılı, daha öncede federasyonda mali işlerden sorumlu üyeydi. 7 yıl diğer fenerbahçe'li şenes bey ile çalışmıştı. bu olaydan sonra havuzu delen fenerbahçe ve beşiktaş'ın şerh'i sayesinde kığılı istifa etti. tüm ekibi buna katıldı. haluk ulusoy dahil.

  istifa sonrası yeni yapılacak seçimlerde ulusoy'un rakip mustafa kefeli'dir.
  mustafa kefeli daha sonra nesim malki cinayetinden, 1997'de haluk ulusoy ile girdiği yarış sırasında oy kullanacak üyeleri tehdit etmekten ve türbank ihalesine fesat karıştırmaktan 2001'de tutuklandı...

  1997'deki seçimde kefeli'nin en büyük destekçisi ali şen'di. yani seçimler normal bir düzende yapılmadı. kazanan haluk ulusoy oldu. haluk ulusoy 1997 aralık'tan 2000 temmuz'a kadar başkanlık yaptı.

  bu sürede 2 şampiyonluk (geldiğinde zaten galatasaray şampiyon olacaktır diye öyle yazdım) kazanır fatih terim. oysa zaten galatasaray 2 kere şampiyon olmuştur. haluk ulusoy 2000 temmuz'daki seçimi kazanır ve 4 sene daha başkan olur. 2000-2004... bu süre zarfında 2 fenerbahçe 1 galatasaray 1 beşiktaş şampiyonluğu görür. bu arada haluk ulusoy döneminin en güçlü ismi ata aksu'dur. kendisi gaziantepspor başkanlığı yapmış bir insandır. fenerbahçe kongre üyesidir. diğer ikinci başkan orhan saka ise beşiktaş kongre üyesiydi. kendisini 2013'te kaybettik.

  2004-2006 yılları arasında levent bıçakçı görev yaptı.
  kendisi yazar hakan bıçakçı'nın amcasıdır. 192 delegenin 109'nun oyunu almış biridir.
  galatasaray'lıdır ve seçimler sırasında aziz yıldırım'ün büyük desteğini almıştır. 2004-05 sezonunda fenerbahçe 2005-2006'da -ki ocak ayında istifa etti- galatasaray şampiyon olmuştu. ikinci başkanlarından biri hasan doğan (allah rahmet eylesin) diğeri şekip mosturoğlu'dur.

  2006-2008 yılları arasında ise yine haluk ulusoy başkanlık yaptı.
  ardından hasan doğan seçildi ama vefat ettiği için yerine mahmut özgener seçildi.

  mahmut bey tütün kralı, asfalt osman'ın torunu.
  altay başkanlığı yapmış kişi. çok zengin olup ünlenmek için tff başkanı olduğu sanılmıştı ama kazın ayağı öyle değildi.. asbaşkanları lütfü arıboğan, servet yardımcıydı. 3 temmuz'u önceden haber aldığı için başkanlığa devam etmediği konuşuldu uzun süre. herkes onun neden seçildiğini merak ediyordu tff başkanı olarak. sonra anlaşıldı ki akp ile olan ilişkisi önemliydi. izmir büyükşehir belediye başkanlığına aday olmak istedi ama ailesi tarafından engellendi. hatta o dönem çıkarılan bir yasa teklifinde milletvekili adayı olan kimselerin oda veya benzeri yerlerden istifa edip, seçilemediği takdirde geri dönmesine olanak sağlayan teklifin özgener için verildiği konuşuldu..

  özgener'in başkanlığı döneminde galatasaray şampiyonluk görmedi. cemaatin en yoğun olduğu dönemler bu dönemler hatırlatmak isterim. akp ile olan yakınlığı, 3 temmuz öncesi yeninden başkan adayı olmayacağını açıklaması buna yoruldu. izmir ticaret odasında sırf o başkan olsun diye seçim için istifa eden üyelerin varlığı bir şeyler anlatır umarım.

  29.06.2011'de fenerbahçe ana sponsorlarından mehmet ali aydınlar başkan oldu.
  daha sonra 3 temmuz şike süreci başladı ve mehmet ali aydınlar beşiktaş ve fenerabahçe başta olmak üzere hiç bir kulübü düşürmedi. onların ligde kalmasını sağladı. play off sistemini getirdi ve fenerbahçe'yi şampiyonluk yarışına dahil etti.

  ancak 31.01.2012'de istifa etti. ikinci başkanı göksel gümüşdağ idi.. bu kadar yazmak yeter.
  beşiktaş başkan adaylarından (şu anki vekil) hüsnü güreli vekalet etti 1 ay kadar. sonra yıldırım demirören başkan oldu.. seçim vardı ama atama ile başkan oldu.

  şimdi burası önemli...
  ikinci başkanlardan biri servet yardımcı. kendisi rizeli, akp'li ve fenerbahçe kongre üyesidir.
  diğeri isim ise arif koşar'dı. arif bey sümerbank arazisinin ihalesinde yapılan usulsüzlükten dolayı 5 iş adamı ile birlikte tutuklanan iş adamlarından.

  olay nedir derseniz?

  özelleştirme idaresi başkanlığı’nın 2005’te düzenlediği ihaleyle manisa ortak girişim grubu’na 2.5 milyon tl sosyal güvenlik prim borcu ve 3 milyon 571 bin dolar karşılığı sattığı, sümerbank’a ait manisa pamuklu mensucat a.ş.’nin arazisinin bir bölümü, imar değişikliği sonrası 25 milyon euro bedelle hollandalı bir firmaya satılmıştı. başbakanlık teftiş kurulu’nun konuyla ilgili raporu sonrası özelleştirme yüksek kurulu ihaleyi iptal etmiş ve tapu iptal davası açmıştı. manisa ortak girişimi’nin ihalenin iptaline yaptığı itiraz ise danıştay 13’üncü dairesi’nce reddedilmiş, karar dava daireleri kurulu’nca mart 2013’te onanmıştı.

  klasik türkiye ve cemaat işi işte..
  kendisini üyeliği düşürüldü. ikinci döneminde ise servet yardımcı, ali dürüst, hüsnü güreli nihat özdemir ve ibrahim usta ikinci başkanlık yapıyor.

  burada bilinmeyen sadece ibrahim usta var.
  trabozon'lu kendisi. 2015'de yaşanan trabzonspor vs gaziantepspor maçından sonra coşunca tff başkanvekili olarak 1 buçuk yıl hak mahrumiyeti cezası aldı. yıldırım demirören sesini çıkarmadı.

  kendisi hala yönetimdedir bu olaydan sonra istifa etmemiştir. çünkü atama usulü oradadır.

  özellikle fatih hocanın şampiyonlukları sonrası tff üzerinden yapılan algı operasyonuna, operasyon çocukları demek istiyorum.
  1996'dan bu yana galatasaray'ın kazandığı 12 lig 7 türkiye kupası 6 süper kupa 1 uefa 1 süper kupa toplam 27 kupa dururken fenerbahçe ve beşiktaş'ın sadece 22 kupası var. fatih hocamın ise 19 kupası mevcut.. 4 kupa sonra onları geçecek noktaya gelmiş durumda ve haluk ulusoy'dan beri net galatasaray'lı yok başkan olarak. hep beşiktaş ve fenerbahçe ağırlıklı. son dört yıldır beşiktaş, ondan önce fenerbahçe ağırlıklı kurumlar ile kazanıldı bu şampiyonluklar. cemaatin en yoğun olduğu dönemlerde 2002-2013 arası fatih terim'siz sadece 2 şampiyonluğu var koskoca galatasaray'ın. terim ile birlikte iki, hamza hamzaoğlu ile 1 şampiyonluk vardı. 2018'den sonra 2 tane daha geldi.

  bilin ki federasyona nihat özdemir geliyorsa, seviyeyi aşağı çekmek için geliyor.
  seri yapılmasına izin verilmeyecektir. galatasaray beşiktaş gibi hata yapmaz özellikle fatih terim varsa. bu seri 5. yıldıza doğru gider 28 şampiyonluk filan boşa çıkan bir söylem olur. dikkat edilmesini, bugüne kadar nasıl insanların başkan olduğunun bilinmesini istedim.