• 268
  izmir'de depremin olduğu, insanların can çekiştiği bir günde bölünmüş ekranın bir tarafında enkaz ve can pazarı görüntüleri varken diğer tarafında ödül töreninde konuşan ve "3 çocuk, 2053 hedefi" gibi şeyler anlatan bir cumhurbaşkanı tarafından yönetilen ülkedir.

  çok değil bundan 10 sene evvel bu memlekette bir tane ana kuzusu şehit olunca televizyonda ne kadar eğlence programı varsa iptal olur, törenler kutlamalar iptal edilir milletçe matem yaşardık, deprem gibi toplu ölümleri falan saymıyorum bile. insan canının önemi de kıymeti de kalmadı. zaten diriye saygı bu topraklardan gideli çok oldu, en azından ölüye saygı bekliyoruz ama o da yok.

  arap kralı ölünce 3 gün yas ilan edenler, izmir'de insanlar can çekişirken böyle bir şey yaşanmamış gibi rutin programlarına devam etmekte, emeği geçen milyonların eline sağlık.

  bu entry'nin yeri belki burası değil ama yapacak bir şey yok asıl yazılması gereken başlık kilitli, belki hiç böyle bir entry olmamalı ama moderatörler kusura bakmasın çok doldum iki kelam etmek zorunda hissettim kendimi, sorun çıkartacaksa da silin canınız sağ olsun.
 • 269
  bünyesinde izmir depreminde yaşananlar için "noldu içki içemiyorsunuz", "dinsizlere iyi oldu" ve benzeri gibi iğrenç twitter yorumları yazan yaratıklari barındıran ülkedir. sonra borusia dortmund'a ayar vermeye çalışalım...
  kimse kusura bakmasin ama bu aşağılık oksijen israflarını emniyete şikayet ettim. umarım izmir emniyeti yasal işlem başlatir.
 • 271
  "ölürüm türkiyem" diye şarkılara konu olan ülke.

  en gelişmiş şehirlerinden birinde enkaz altında 6 saat farkedilemediğin, üzerindeki yük yetmezmiş gibi bir adet bakan ve bir adet dalkavuğun daha tepene binebildiği, can havliyle seni arayanlara yerini tarif etmeye çalıştığın telefonun bir adet bakan tarafından alındığı, tüm bu manzaranın da bir adet dalkavuk tarafından kaydedildiği bir ülke düşün...

  aşağı yukarı böyle bir ülke, zaten ölmekten başka bir seçenek bırakmıyor...

  tam olarak öyledir demiyorum, aşağı yukarı öyle...
 • 272
  mustafa kemal’ in dünyaya meydan okuduğu, tarihe damga vuran devrimi ve ileri görüşlü çağdaş yaşama gayretiyle kurulmuş, toprağında buram buram kan, kültüründe medeniyet kokan canım ülkemiz.

  bakmayın siz bu zor günlerden geçtiğine.
  bardağa dolu tarafından bakmamız gerekiyor.
  bu günleri görmeseydik; devletin, milletin, demokrasinin, cumhuriyetin ve parlamenter sistemin önemini anlayamazdık.

  almanlar 1. dünya savaşı sonrasında 1 kuru ekmek ve 1 patatese muhtaç kaldı. itilaf devletleri savaşın sorumlusu tuttuğu almanya’ ya öyle sözleşmeler dayattı ki almanlar patatesin kabuğunu yiyerek karınlarını doyuruyordu.
  kaldı ki 2. dünya savaşı almanya’ nın intikam alma çabasıdır.
  bugünlerde almanya eğer ekonomik olarak iyi konumdaysa sebebi tarihteki kötü yönetimdir.

  doğru lider gelene kadar verdiğimiz her can, maddi ve manevi her kayıp bu ülkeye feda olsun.
  #güzelgünlergöreceğiz

  düzenleme: imla
 • 274
  en büyük üçüncü şehrinde 6.8 şiddetinde deprem olmuş ülke. ülkemiz. maalesef ülkemiz. depremden sonra bakanı ise "binaların altında kalan vatandaşlar için hava durumu 8 ila 11 derece arasında" şeklinde açıklama yapıyor. binaların altında kalan vatandaş için hava durumu bilgisi veriyor evet. binaların altında kalan vatandaşlar için. evet tekrar ediyorum binaların altında kalan.
 • 276
  muz cumhuriyeti.

  ekonomik olarak insanlar dipte, ciddi fakirlik var, yoksuklluk var, açlık var. bunlar bir kenara. insanlar birbirine bakıyor olabildiğince. fakat tek bir konu var deprem; kimse kimseye yardım edemez. devletten sadece bu deprem ile ilgili çözüm bekliyorum. diğer konularda devlet gölge etmesin yeter.

  istanbul kartal'da bir tane apartman çöktü, bir hafta enkazı kaldıramadılar. "önlem alacağız, ciddiyetle üstüne gideceğiz, bu işin siyaseti olmaz, çözüm getireceğiz" dediler. o günden sonra ne değişti? hiçbir şey. bugün izmir'de deprem oldu, bir sürü can gitti.. yine aynı sözleri duyacağız. yine hiçbir şey değişmeyecek.

  istanbul'da yaşıyorum, bizim apartmanı dedem yapmış kendisi. temeli yok. yanlış duymadınız, temelini kendisi kazmış, 1 metre diyor ama abartıyordur. depremden korktuğumuz için, müteahhite verdik. üşenmedim, kentsel dönüşümle ilgili baya bir yayın okudum. müteahhite şunu nasıl yapacaksın diye sorduğumda," belediyede adamım var" diyor. siyasi isimlere yakın, belediyede adamı olanlar kafasına göre bina yapıyor halen. inanılır gibi değil. bir denetim var, kanun var fakat bunu denetleyen insanlar yozlaşmış. kentsel dönüşüm, bildiğin rant kapısı olmuş amaç para kazanmak.

  deprem olunca, depremi geçtim, zelzele olunca yoğunluktan telefon hattı bile çalışmıyor. yıllardır buna dahi çözüm bulamadılar. siyaseti bir kenara bırakıp ciddi anlamda planlı porgramlı çalışıp depreme çözüm getirmemiz şart.