• 37
  kulüplerin satılmasının önünü açacak olan anlaşma.

  sürüdürülemez kur ve futbol gelirleri sonrası atanacak kayyumlar uzun vadede varlık fonuna devir ve sermaye grubuna satışa kadar yol açabilir.

  anlaşmayı devletle kavga edilmez diye imzalayanları hiç iyi niyetle anamayacağım.

  galatasaray’ın bugününü geleceğe değişen ve sermayeye peşkeş çeken kim varsa, anlaşmaları kim imzaladıysa bütün galatasaraylıların ahları bir gün sizler için söylenecektir.

  edit: imla.
 • 38
  liseli olmayanların bile oturmasının pek istenmediği galatasaray başkanlık koltuğuna, arıtma tesisi müdürünün kayyum olarak atanmasına neden olabilecek anlaşma. anlaşılan o ki rantın olduğu yeri bir şekilde eline geçirmekte mahir grubun yeni uğraşı artık futbol. gelir havuzu daraltılan, ligdeki konumu hakemler eliyle belirlenen yüz yıllık kulüplerin yapılanmasına bile izin verilmemesi bunu gösteriyor. eskiden böyle bir şeyi düşünmeyi, yazmayı geçtim, bir yerde okusam güler geçerdim gerçi mütercimler’in dediği gibi ortada bir komplo yoksa komplo teorisi yazamazsınız.
 • 39
  galatasaray adına anlaşmayı imzalayanların asla galatasaray'ın menfaatini düşünmediği, kendi şahsi çıkarlarını önplana koyduğu( sancaktepe de galatasaray a kazandırılacaği belirtilen - en az iki genel kurulda söylenen- arazinin kulübe değil de şahsi akaryakıt şirketine alınması ve benzincinin açılması) içeriğini ne kendilerinin bildiği ne de genel kurula sunduğu, kapütülasyonların günümüze uygulanmış halidir. tarih bunu imzalayanları ve onların destekçilerini asla unutmayacak, affetmeyecektir.
 • 40
  yurtdışından makul koşullarda kredi bulup bunu türev ürünler ile tl'ye kanalize ederek kur riskini de bertaraf edemiyorsanız, imzalamama ihtimalinizin olmadığı kredi türü. kısa vadeli borçları arşa çıkan takımlar için maalesef alternatif yok. ilave bir tl kredi alamazsınız ve alamadığınız zaman ödemeleri de yapamazsınız. tabii faiz koşulları, erken ödeme şartları vb. bir sürü unsurun en azından divan'da tartışılmaması ise büyük yanlış. ama imzalamasınlar, bu bir ihanettir söylemleri biraz fantazi kasmak oluyor...
 • 41
  imzalanmaması durumunda mevcut borç nasıl ödenecekti? kısa vadeler kalınlaşmışken bu işin içinden nasıl çıkılacaktı? 2 yıl anapara ödemesiz kim kredi verir? daha iyi bir teklif vardı da kabul mü edilmedi? sorun bu anlaşmayı imzalayanlarda değil, bu borç buralara kadar gelirken izleyenlerde. son olarak topçu satmasını becerebilirsek bu borç kapanır.
 • 43
  kulübümüz adına yangından mal kaçırırcasına genel kurula getirmeden kapalı kapılar ardında imzalanmış olan ve imzadan sonra bile maddeleri hakkında zerre şeffaf davranilmayan yapılandırma.

  bu süreçte divan kurulunun "kardeşim getir genel kurula bir anlat. akıl akildan üstündür. belki bir maddesine bir hayrı dokunan çıkar" taleplerine saygı göstermeyip "başka yol mu var? biz ne yapıyorsak galatasaray için yapıyoruz" hamaseti ile devletin bürokratları tarafında saf tutan zamanın başkan ve yöneticilerini kötü niyetli olarak yad edeceğim.

  doğrudur, belki de gerçekten başka çıkış yolumuz yoktu. öpe öpe imzalayacaktik. ben de olsam o imzayı atacaktım, eyvallah. yine de işi usulüne göre yapmak gerekirdi. insanları kırmaya, kızdırmaya gerek yoktu. gizli saklı yapıldı, bu dünyadan göçüp gitsen bile, arkandan hep bir soru işareti kalacak. gerek var mıydı?
 • 44
  bakın içeriğine girmiyorum, içeriği harikadır falan hiç demiyorum zira değil.
  ayrıca ben bankacı olsam galatasaray'a olan sevgim tutkum ortaydayken bile o mali yapıyla bir kuruş kredi vermezdim.

  seve seve imzalanmak zorundaydı. o anlaşmayı yapmasaydık bugün sahaya çıkamazdık.
  yok efendim neymiş galatasaray çok büyük camia bir yolunu bulurdu... niye bu zamana kadar bulmadın o zaman.

  yok efendim genel kurulun önüne getirilsin üyelere sorulsunmuş. sanırsın bu kulüp 5 milyar borç batağına sokulurken o üyeler orada değildi ya da borcu borçla öteleyenleri alkışlarla ibra etmediler. insanlar bu genel kurulları falan çok abartıyor. eğer o anlaşmayı eşref hamamcıoğlu hatta burak elmas geçen sene bu zamanlar "başkan olursak bankalar birliği anlaşması imzalayacağız" diye sunsa bu anlaşma kurtuluş anlaşması olur ağır şartları "artık kemerleri sıkmalıyız" denilerek savunulurdu. hatta salonun sağ tarafı taklalar atardı geçmesi için.

  mustafa cengiz yönetimi döneminde olduğu için kulübü satmak için komplo oldu. insanlar yavaş yavaş anlıyor ancak bu olayları çarpıtarak algı çalışması yapanların ahlak terazilerinin adamına göre işlediğini er ya da geç herkes görecek.

  ekleme : eksik harf ve düşük cümle düzeltildi.
 • 45
  türkiye'de dört büyükler olarak bilinen takımların 4'ünün de imzaladığı anlaşmadır. diğer kulüpler seve seve imzalamak zorunda kalmışken, şahsi çıkarları için imzalayan sadece mustafa cengiz yönetimidir tabi ki.

  aynı zamanda; "kulüpler neden borç batağında?" diye sormayıp, kulübü borca batıranları ibra edip, işbu anlaşmaya muhalefet eden insanların galatasaray'ın menfaatini düşünmediklerini ve kendi şahsi çıkarlarını düşündüğü anlaşmadır da.

  ve yine kulübü finansal çıkmazlara sürüklemekte beis görmeyen yönetim ve başkanı ibra eden, ses çıkarmayan, sorun etmeyen insanların, bu anlaşmayı imzalayan yönetimi "neden genel kurula sunmadınız?" diye eleştirmelerinin sebebinin de "galatasaray'ın menfaati" olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum. insanların kendi şahsi ilişkileri ve çıkarları için böyle komiklikler yapmalarına hiç gerek yok.
 • 47
  çok uzun uzun, abdala anlatır gibi anlatilabilir.

  kısaca gidelim 2008 - 2018 arası futbola , futbolcuya harcanan paralar resmen yağma/soygundur.
  tarık çamdal gibi rotasyona alinan adamlara bile 1milyon€ veriliyordu ve ortalama 2 2.5 milyon€ ydu. eh birde gelirlerde düzensizlik,
  finansman gideri ( şirket yönetmemiş olanlarınız çok ondan ben şoyle anlatayım. kendi halimdeki işimde banka kredileri aldıktan sonra +1 ortağım olduğunu fazlasiyla hissettim. ve bu ortakta fazla para çekiyordu herkesten. sebebi devletin be sektörün giderek leş hale gelen ödeme vadeleriydi.) ;

  tutmayan alımlar/yatırımlar, gelmeyen reklamlar ve gelirler...

  sürekli (-) yazar. bu eksi birike birike 4 5milyar tl olmuş, gelecek ödemelerle hala - 2küsür milyarsan , seve seve anlaşma yaparsin güzel renktaşım.

  yaparsın ki işletmedeki yangın sönsün, ödemeler toparlansin, ayda 10 tane değil 1 2 tane ödeme takip edesin.(tekrar ediyorum iş sahibi olmayan bunun ne kadar yorucu olduğunu anlayamaz!)

  öyle ki benim odamdaki beyaz tahtada krediler ve ödenen taksit sayisi yazardi . 1/36 ile başlar 36/36 veya 24/24 te bitirirdim. seneler geçti kapatılan kredileri silmedim, her baktığımda rahatlama verir, hala gülümserim bakarken yaşayan bilir.

  hele dövizle kredi alanlar her yıl x3 yaşlanır ondan yapılan iş gayet doğrudur iktisadi olarak.
  mustafa cengiz ile uğraşılacağina kalantor eşre hamamcıoğlu ve türevleri neden 1 kuruş sponsor olmuyor, neden kendi devrelerinden maddi olarak gereksinimleri olanlara kulüpten zorla maaşlı iş bulmaya, galatasaray üzerinden semirtmeye çalışıyor bir onu düşünün.

  eşref hamamcıoğlu nef timur erden'in en az yarısı kadar sponsor olabilir sodexo'suyla...

  ekleme: menejerlere ve el altından zengin edilenlere bakmali her klüp, başkanlık seviyesi dahil korkunç bir rant ve yağma dönemidir. siyaseten cuk oturur döneme.

  ek2: bak burak elmas a , kasa kolaylığı için 100.000tl koyamadığından hazırlık maçı bile yapamadı klüp, ocak ayında 3 4 aylık futbolcu maaşları ancak ödendi.
  yani anlatılacak çok şey var ama finansman yangın sönmeliydi.
  850 milyon tl dediğin para 55 60 milyon $ , sen bu parayı futbolcu satarak yapamayacaksan nasil yapacaksın?
  avrupa'ya düzenli gitsen bile (şampiyonlar ligi değil) giriş paraları ve maç gelirlerini buna ayırsan ödeniyor ki,

  ki daha riva üzerinden beklenen ana gelir kalemi, para gelmedi.
 • 48
  adı üstünde borç yapılanması.

  yani birileri kulübü borca sokmuş. rahmetli mustafa cengiz bu borcu yapılandırmış. kendisi kulübü daha da borç batağına sokmuş mu? sokmamış.

  genel kurul da genel kurul.

  bakalım o genel kurul dursun özbek yeğeninin ve kardeşinin otel faturalarını kulübe ödetirken ne yapmış? cengiz başkan o borçları geciktirince bile yemediği laf kalmamışken kimse genel kuruldan bahsetmesin. adam kulübe haciz yollayacaktı. şimdi burak elmas deniz düşen yılana sarılır misali gidiyor adama sarılıyor. malesef bu kadar aciz durumda kulüp. neyi anlamıyorsunuz tam olarak?

  borç meselesi tam da suna benziyor. lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince me