• 922
  dolar an itibariyle 9.84
  euro ise 11.47 olmuştur.

  gün geçtikçe daha çok fakirleşiyoruz. her gün uyandığımızda dünü mumla ararken, yarına ise büyük bir karamsarlıkla bakıyoruz. ülkenin yarısından fazlası açlık sınırında ve yardım etmek bir yana, her gün yapılan zamlarla üzerimize toprak atılıyor.

  söylemek istediğim çok şey var ama neler olacağını az çok kestirdiğim için konuşamıyorum. "ehonomimiz çoh eyi" diyenden tut, körü körüne bağlı olan insanlar hariç, bu kadere mahkum edilen tüm vatandaşlarımızın allah yardımcısı olsun.
 • 923
  sadece ama sadece bir kişinin inadı sebebiyle çıkmaza doğru sürüklenen ülkem. mevcut yönetim bir sonraki iktidara 2002 yılında teslim aldıklarından çok daha büyük bir enkaz bırakacak. milyonlarca göçmen sorunu, bitme noktasına getirilmiş bir tarım, berbat durumdaki ve neredeyse herkesle kavgalı bir uluslararasi siyaset. yüksek bir enflasyon ve kur sarmalı, hastane ve otoyol garantileri gibi ciddi mali yükümlülükler, yatırıma dönüşmemiş yüksek bir dış borç, kutuplasan toplum. daha onlarca şey sayabiliriz. ancak bütün bu sorunların arasında benim en çok merak ettiğim ve sözde bağımsız kuruluşlarca denetlenmesi gereken, sayıştay denetimi dışında kalan ve şu ana kadar ne yaptığını bilmediğimiz varlık fonu. açıkçası varlığını bile unutmaya başladık. beni en çok korkutan şey denetimden uzak bu fon ve şu aşamada varlık ve yükümlülüklerini tam olarak bilmiyor olmamız. kısaca temsil ettiklerini iddia ettikleri ideolojileri bir kenara koyacak ve ekonomi, tarım, sanayi, mevcut yolsuzluklarla mücadele konularında asgari müşterek noktalarda birleşecek bir muhalefet koalisyonuna ihtiyaç var. kimse kusura bakmasın ama hdp kürtçe eğitim talebini bir kenara koyacak, saadet muhafazakar yönetim talebini bir kenara koyacak, iyi parti, temel korkularini bir kenara koyacak ve okyanusun ortasında dümeni ve motoru bozulmuş, rüzgar nereden eserse oraya savrulan bu gemiyi bir rotaya sokacaklar, limana yanastiracaklar ve ondan sonra herkes pastadan kendi payini dile getirecek. yoksa, gemi şu almaya başlıyor...