• 914
  1 dolar 9.2 tl
  1 euro 10.6 sınırına gelmiş durumda.

  yani asgari ücretimizin dolar cinsinden değeri 300 dolar. bu da günde 10 dolar yapıyor. saatte ise 0.83 dolar. hani belgesellerde afrikanın herhangi bir ülkesindeki insanların fakir olduğunu anlatırken "günde sadece 1 dolar alıyorlar" derler ya... işte yavaş yavaş bizde öyle oluyoruz. çok yakın bir zamanda o acıdığımız insanların kaderini yaşayacağız.

  kulüplerimiz içinde çok zor bir durum. x bir ülkeden oyuncu aldığın zaman genellikle euro üzerinden maaş veriyoruz. mesela feghouli an itibariyle 41 milyon tl kazanacak. 1 hafta önce ise 39 milyon tl kazanacaktı. yani sadece feghouli özelinde 1 haftada 2 milyon tl zarar ediyoruz. başka bir örnekte ise, cicaldau'nun bonservisine bugün itibarlyle 69 milyon tl vereceğiz. transfer edildiği günde ise 65 milyon tl verecektik. yani 2 ayda 4 milyon tl zarar. dur kendimi kaptırdım ve bir örnekle daha geleyim: muslera mart 2021'de sözleşme yenilediğinde 22 milyon tl verecektik. şimdi ise 26.5 milyon tl vereceğiz. 7 ayda 4.5 milyon tl zarar. yani yabancı futbolcular sırf bu döviz kurlarının yükselmesinden dolayı güne her uyandığında 4-5 asgari ücretli vatandaşımızın ayda kazandığı parayı tek bir günde kazanıyor. bakın yıllık ücretlerinden bahsetmiyorum. sadece bu döviz kurlarının oynaklığından gelecek paradan bahsediyorum. yani ölmüşüz ama toprak atanımız yok.

  neyse olumlu yandan bakalım. mesela 4 milyar tl borcumuz mu var? amaan 370 milyon euro diyelim ki tadımız kaçmasın.

  bu arada ekonomimiz kötü diyen kulüpler, cebindeki futbolcuları göstersin. dur ya bir dakika neydi o? hah cebindeki 128 milyar doları göster o zaman? dur ya yine karıştı. neyse boşver ben gidip yatayım ve yarın sabah erkenden uyanarak dış güçlerden bahsedeyim. bak yine karıştı ya. en iyisi ben gideyim ve güçlü bir türkiye için evet diyeyim. ah ah ne olacak bana böyle?
 • 917
  açıkçası başına gelen bunca krize, belaya rağmen hakettiğinden daha iyi durumda olduğunu düşündüğüm ülke. şükür yaradan garibin, yetimin yüzü suyu hatrına nefes alacak kadar yaşatıyor yoksa bu kadar talana, yalana, adaletsizliğe destek olmanın, bunların göbeğine de dini yerleştirmenin cezasının alt sınırının helak olmak olması lazım. lut kavmi şu olayı emsal karar gösterip tahkime götürse bize çok net girer. doların yükselişi falan ancak amatör eğlendirir.
 • 918
  128.000.000.000 doların anlık olarak 1.173.760.000.000 ettiği ülke.

  "egonomi şahlanıyo yeğenim siğz anamazsınız düp bulamıyoğduk düp" diyen dayılar ve hep 50 liralık benzin alan abi neler yapıyor acaba şu anda?

  neyse cebimdeki telefonu çıkarıp bir daha bakayım kura, yine arttıysa eğer 128 milyar dolar daha da büyük para yapıyor. bu yazdığımdan da büyük yani.

  dolara başka bir şey mi desek ülkece? abi gibi.
 • 919
  şeyhlere, dervişlere, tügva'lara, ihale kovalayıp memleketi yağmalayan müteahhitlere, gericiliğe, çürümüşlüğe, fakirliğe terk edilmiş memleketim. bu hain zihniyetin gidişi hızlanırken, dönüşümün ayak sesleri dört bir yandan duyulurken giderayak memleketi iyice boka sokmalarını izliyoruz. potansiyeli bu kadar yüksek olan bu ülkeyi bu hale sokanlara bir seçim, bir gün, bir an bile destek veren hiç kimseye hakkımı helal etmiyorum.

  memleketi kuranların gericiliğe açtığı savaşı faşizm olarak görüp yobazlara demokrat diye sarılanların bedelini nice kuşaklar ödeyecek. işin kötü yanı, bu musibetin esas büyüklüğünü ancak onlar gidince anlayacağız.