• 768
  8 sene önce başka bir ülkeye gitmediğim için son yıllar daha bi pişman olduğum ama yine de bu lanet olası duygusallığım yüzünden de hâlâ iyi olacağını, daha umutlu, daha laik, daha ahlaklı bir ülkede yaşayacağımızı hayal ediyorum. tüm bunlara karşın her gün, spor ya da başka mecralarda rast geldiğim şeyler yüzünden hayalime olan inancım zayıflıyor.

  ne yapalım? kendimizi mi yakalım? bir gün haber ediliriz, ikinci güne unuturlar. sevdiklerimize bir ömür yas oluruz.

  çalıp çırpalım mı? bakkaldan çaldığım sakız yüzünden pişman olup, yıllar sonra bakkala gidip söylemişliğim var. neyi çalacağız? o konularda mahir bile olamayız.

  vurup, vurduralım mı? insanları mı korkutalım? tek tabanca yaşıyoruz, kime söz geçirip hangi günahsızın canına zarar vereceğiz?

  ne bir kalbe girip, yıllardır süren alaylı okur yazarlığımızla mesut olabildik ne de para pul biriktirip keyfekeder yaşam sürebildik! böyle geldik, böyle de gidiyoruz. umutsuzluk çok fena biliyorum ama içinde bulunduğumuz şu ruhsuz toplumun, ülkenin içinden sıyrılıp her şeyi geride bırakmak da zor!

  ne yapalım a canım ülkem; benim arı dilim, benim toprağım, benim aziz vatanım türkiye'm, ne yapalım da, nasıl edelim de seni de kendimizle beraber mesut mutlu kılalım?
 • 770
  büyük bir kısmımızın doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü ülke.

  barda filminin güzel sözlere sahip şarkısı vardır.

  iyiler kazanır kötülükler kazınır dediler
  mutlu olmak için mutlu etmek yeter dediler

  küçükken bize dürüst olmak öğretildi. çalışmamız, kitap okumamız ve vatana / millete hayırlı evlat olmamız söylendi. tanım olarak x kuşağındayım. teknoloji öncesi zamanda büyüdüm. not olarak düşüyorum.

  çabaladık. belli bir yaştan sonra insanın kafasına dank ediyor. bu öğrenme eğrisi kişiye göre değişken. bir bakıyorsunuz, hak yiyen, başkalarının sırtına binenlerin saltanatını görmeye başlıyorsunuz. bir bakıyorsunuz size öğretilenlerin genel gerçeklerle bağdaşmadığının farkına varıyorsunuz. yok ben bir şeyler yaparım, mutlaka karşılık alırım diye bekliyorsunuz. çoğu zaman bu gelmiyor. tek yapılacak şey edilgen bir şekilde adalet beklemeye kalıyor. ya burada, ya da inancınıza bağlı olarak öbür dünyada.

  burası spor içerikli bir platform. bir vatandaş olarak tek isteğim hayatın her alanında adaletli bir sistem olması. bu iş hayatında olabilir, bir futbol maçında veya bir sinema filminin oyuncu seçiminde. iltimasların hakim olduğu ülke gelişmez, anlık toz pembe başarılar kazanır ve bir fırtınada kaybolur gider.

  çok şey yazarım da, insan bir noktadan sonra kendini de ifade etmeyi bırakıyor. bu sözlerim mevcut futbol yapısına özgü söylenmiş olarak kabul edilmesin. bu her şey için geçerli. eğer galatasaray'ın karşısında bir anadolu takımının hakkı yeniyorsa, onun hakkının verilmesini de savunmalıyız. yoksa kendi kumumuzda oynamaya devam eder, birbirimizi pofpoflayarak ego tatmini yapmaya topluca devam ederiz.
 • 771
  “umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.” diyen büyük bir dahinin imkansızlıktan yarattığı ülkedir.

  o büyük dahinin ruhu yaşadıkça bütün sorunlarını eninde sonunda çözecek ve ilelebet türkiye cumhuriyeti olarak payidar kalacaktır.

  sporda, sanatta, siyasette, kültürde, ekonomide aklınıza ne geliyorsa kendine gelecektir.

  sözlük konusu olan spora gelirsek her anlamda gördüğü dipten kurtulması düzgün bir spor yönetimiyle sadece elindeki birikimden faydalanmasına bakar.
 • 772
  kimi ülkenin tarımı iyidir, kimi ülkenin hayvancılık sektörü. kimi ülke sanayi ile ayakta kalır kimisi doğal kaynakları ile. kimisi de spor veya sanat dalında çok iyi işler çıkartır.

  yaşadığımız ülkeye baktığım zaman; her şeyde sınıfta kalmış, burnuna kadar boka batmış bir ülke. kimsenin hiçbir kuruma güveni kalmamış. hak , hukuk, adalet yerini güçlünün daha da güçlü olduğu sisteme bırakmış, bıraktırılmış.

  bu ülke insanını tek mutlu eden şey; tuttuğu takımın galip gelmesi, şampiyon olmasıdır. o insanların elindeki mutlulukları kurumların başındaki adamların tuttuğu takımları kayırarak elinden alırsan , bu ülkenin futbol insanı bunu unutmaz! millet acından ölsün, yiyecek ekmek bulamasın yine kahvede seni savunur ama tuttuğu takıma ihanet edersen sana sırtını döner.

  türkiye'de futbol her şeydir. bırak her takım kendi kaderini kendi belirlesin. kötü oynuyorsak, kümede düşeriz hiç sorun değil. ama maçtan önce skoru çoktan belirlenmiş maçları oynatma bize!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!