• 633
  salgını iyi kötü atlatacak ancak halkı bu kadar aciz durumlara düşürenleri asla unutmayacak canım ülkem.

  ülkeyi iş bilmezlere emanet edenler, şimdi açlık ve sefaletle karşı karşıya istisnalar hariç. denildiği gibi yandaş halk bile sokağa çıkma yasağı olmadığı ve ekonomik elle tutulur tedbirler alınmadığı için ses çıkarmaya başladı.dengelerin değişeceğinin onlarda farkında. kısa vadede bir sabah uyandığımızda katar' dan birilerinin el salladığını görürsek şaşırmayacağım.
 • 634
  köprülerimizi ve duble yollarımızı kıskanan almanya, koronavirüs sebebiyle oluşan ekonomik dar boğazda büyük alman markalarını korumak (ben sayarken usandım kaç tane olduğunu), başka ülkelerin gelip satın almasını engellemek için 600 milyar euro ayırırken, kendi telekomikasyon ağını, şeker fabrikalarını ve benzeri kuruluş değerlerinin hemen hemen hepsini satan, buna rağmen kriz anında hiç parası olmayan canım ülkemdir. hangi görüşü desteklerse desteklesin, bu durumu sinirleri ve midesi kaldıranlarla hayatınız boyunca muhattap olmamanızı tavsiye ederim.
 • 635
  an itibariyle abd üzerinden gelen uçuşları hala kabul etmekte olan ülkemiz. uçaklardaki yolcuların zorunlu karantinaya alındığına dair bir bilgi de yok. umarım ellerini kollarını sallayıp ülkemize giremiyorlardır yoksa tehlike çok büyük. abd' de toplam covid-19 vaka sayısı 70 bin civarında ve dünyada en çok vakaya sahip 3. ülke konumunda. ilk ikisi çin ve italya.
 • 638
  bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan etmesi gereken ülke. bu senaryoyu gerçekleştirirken şunları yapsa mesela:
  1- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm kredi ve kredi kartı ödemeleri ertelenmiştir.
  2- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm elektrik, doğalgaz ve su faturaları ertelenmiştir.
  3- sokağa çıkma yasağı bitene kadar tüm telekomünikasyon, paralı tv kanal faturaları ertelenmiştir.
  4- sokağa çıkma yasağı bitene kadar sadece yaşam döngüsünü sağlayacak yiyecek ve içecek alımına, zaruri ihtiyaç olan temizlik malzemesi satışına izin verilecektir. malzeme fiyatları devlet tarafından sabit olarak belirlenecektir. bu rakamlar dışında satışa izin verilmeyecektir.
  5- sokağa çıkma yasağı süresince sadece yaşam döngüsünü sağlayan malzemelerin (ekmek, yemek, temizlik malzemesi vs gibi) üretimini veya satışını yapan iş yerleri açık olacaktır.
  6- sokağa çıkma yasağı bitene kadar şirketler ve kamu kurumları her çalışanına 1000 tl maaş verecektir. zaruri görev sebebiyle iş yerlerine gitmek zorunda olan kişilere normal maaşları ödenecektir.
  7- market alışverişleri her mahalle için belirlenecek saatlerde gerçekleştirilecektir. bunun dışında dışarı çıkmak kesinlikle yasaktır ve dışarı çıkanlar insan sağlığını tehdit etmekten tutuklanacaktır. en az 1 hafta nezarethanede tutulacaklardır.

  bu koşullarda kabul eder misiniz?

  https://anketinho.com/1538
 • 639
  zaten virüsten önce ekonomik anlamda dibe battığımız ve ek olarak devletimizin kasasında şu an para bulunmadığı için sokağa çıkma yasağı ilan edemeyen güzel ülkem.

  bu yüzden kendi ohal'inizi ilan edin, bunun için devlet karar almak zorunda değil diyorlar.

  bizim abd, ingiltere, kanada, almanya gibi güçlü ekonomimiz yok. insanların bakmaları gereken aileleri, ödemesi gereken faturaları vs. var. elbette bunun sorumlusu vatandaş değil.

  diyeceksiniz ki ülkede zaten hayat durdu. evet bu doğru, küçük esnaf tamamen yokları oynuyor ama fabrikalar açık ve hâlen üretim durumundalar. tamamen ölü hayata geçmiş bir ülke istenmiyor.

  eğer vaka/ölüm sayıları hızlı bir artışa geçerse mecburen sokağa çıkma yasağı kararını alacaklar. bence 7-10 gün önce bu karar alınmalıydı ama şartlar müsade etmiyor.
 • 640
  5 aylık bebeğimin ilacı bittiği için bugün maske ve çift kat eldiven ile eczaneye gitmek zorunda kaldığım ülkem. eczane evime 3 dakika mesafede ayrıca yaklaşık bir haftadır ilk kez dışarı çıktım ve bu süreçte gördüklerim; gençler parkta çekirdek çitliyordu, 2 yaşlı amca kuruyemişçinin önünde taburede oturmuş dükkan sahibi ile laflıyordu, bebek arabası ve yanında yürüyen küçük çocuğu ile bir anne karşı kaldırımdaydı, ilkokul çağındaki 3 çocuk grupça pastanenin önünden yokuş yukarı koşturuyordu, iki kargo elemanı motorla ışıkta bekliyordu, evimin yanındaki oto tamircide bir şahin vardı ve etrafında en az 5 genç saydım. bütün bu saydığım insanların hiçbirinde koruyucu önlem yoktu. sokakta herkes normal hayatını mı yaşıyor sadece bizim mahalle mi yiğitlik yapıyor acaba?