• 624
  hastaneler, doktorlar, hemşireler, sağlık çalışanları fellik fellik maske arayıp bulamadığı için covid-19a yakalanıp hasta bakamaz hale gelirken, maske stoklayıp 21:00'da da yoğun bakıma düşürdükleri sağlıkçıları alkışlama yüzsüzlüğüne sahip insanımsıları barındıran ülkem.

  burada gerekli önlemleri almayan, stok-üretim sağlamayan mercilerin de payı yok mu? tabi ki var.

  ancak seni sadece günde 2-3 saat idare edebilecek o maskeyi sağlıkçıdan çalıp takıyorsun ya, gün gelir hastaneye düştüğünde tedavi uygulayacak sağlıkçı bulamayabilirsin.

  bir düşün.
 • 625
  sağlıkçısını halkın değil devletin düşünmesi gereken ülke. türkiye'ye gelmeden önce haftalarca, aylarca olacakların simülasyonunu izledik. maske mi yok, eldeki maskeleri yurt dışına fahiş fiyattan satan çakallar olduğu için maske yok. diğer ülkelerde maske sıkıntısı yaşanmadı mı? yaşandı. bunlar ön görülemez miydi, önlemi alınamaz mıydı? bal gibi alınırdı. ama başımıza gelmeyecek zannettik, para tatlı geldi, her şey olabilir. herkes kendi canının, sevdiklerinin canının derdinde vatandaşın aldığı 3-5 maskeye söz söylemek kimseye düşmez.
 • 626
  süreci çok kötü yönetmiş olan ülkedir.
  tüm dünyada en geç vaka açıklayan ülkeyiz. bu kadar süre boyunca uçuşları ve yurtdışı giriş çıkışları kontrol etme fırsatımız vardı. fakat biz tedbir almakta isteksiz davranınca eninde sonunda geldi virüs buldu bizi. halen daha thy abd'ye uçuyor. bunun hiçbir rasyonel tarafı yok.
  devleti bir yandan anlıyorum, ekonomik kayıp yaşamak istemedi. ama şu önlemleri 1 hafta önce almış olsa virüs ülkeye hiç girmiş olmayacaktı. ve ekonomik kaybımız sınırlanacaktı. bugün insanlar kendini karantina altına almadan rahat rahat gezebileceklerdi.
  tabi burada asıl önemli olan can kaybı. ekonomik kayıpların bir şekilde dönüşü olur ama giden can geri gelmez. bu canların bedelini kim ödeyecek?

  yine de geç de olsa önlem alanları kutlamak lazım. geç olması hiç olmamasından iyidir. ama halen thy uçuşlarının abd'ye açık olması bizim olayın ciddiyetini tam anlayamadığımızı gösteriyor ne yazık ki.
 • 628
  ekonomi olarak yandaşlar tarafından soyulmuş, merkez bankasının aynen bugünler için sakladığı ihtiyaç akçesi bile 2 senedir cebe indirilmiştir.
  şimdi ise verilen komik desteklerle halka güya evde kalın çağırıları yapılmakta. ben dahil bir çok insan işe gitmek zorunda bırakılmış insan sağlığı ikinci plana atılmıştır.
  verilen desteklerin hiçbiri hibe değildir ya faizli kredidir veya ötelemedir.
  bugün iş yapamayan esnaf 3 ay sonra daha da birikmiş borçlarını toplu halde nasıl ödeyecek.
  zaten devam eden krizde esnaf borçla ayakta dururken daha da krediler ile nasıl iş yapacak.
  en önemlisi 1 ay içinde milyonlarca işsiz insan doğacak ve ülkeyi yönetenlerin sonu olacaklardır.
  çünkü en tehlikeli ordu işsizler ordusudur.
 • 630
  neredeyse 100 seneyi tamamlamış, üretim ve yaşam kalitesi olarak dünya' nın en uygun coğrafyasında bulunan ülke. geçmişin en gelişmiş uygarlıklarının bulunduğu coğrafyada varoluşunu devam ettirmekte. fakat kaynakları ya doğru şekilde kullanılamıyor ya da belli kesimlerce sömürülüyor olacak ki 100 senelik ülkenin acil durumlar için halkın geçimini sağlayabilecek sağlam tedbiri, ekonomik gücü yok. kendine yetebilmesi için önce gözü açlara yetmesi gereken ülkemiz.