• 102
  tadilati icin ne gerekiyorsa yapilmali. ozellikle sponspor yardimiyla yapilmali.

  bunlar detay degil beyler. nasil galatasaray turkiye'nin avrupa'daki yuzu ise, o stadin dis cephesi de bizim dunyaya yansittigimiz imajdir.

  tarik camdal parasina 5 tane allianz arena dis cephesi yapilirdi. istenilen de zaten cok zor bir sey degil. siva ve sari-kirimizi-beyaz karisimi bir badana. her yeri led ile aydinlat diyen yok.

  edit: mimardan izin alinamiyor diyen arkadaslar, koca hukumetten yol ve teleferik icin izin ve yardim aliniyor kim bu izin vermeyen mimar allah askina obama mi ?
 • 105
  işin mimar kısmını bilmiyorum da, eğer mimar eserini bu şekilde seyirlik malzeme yapıyorsa, o mimarın sanatsal görüşünden, eserine saygısından ve verdiği değerden şüphe ederim. mimarî sanattır, be! mimar dediğin adam da bir yerde sanatçıdır.

  diğer mevzu ise daha saçma. insanlar afetten kaçıp buraya sığınacak. zaten içleri sıkılmış olacak, beton görsünler daha da bayıklaşsınlar diyorlar herhalde. böyle saçma sapan bir düşünce yapısı olabilir mi? resmen kasıt var: malum, bu stadyumun açılışındaki mevzuyu hepimiz biliyoruz. ha bir de afet toplanma merkezi olan yerin, ulaşımın imkanlarının çok iyi olması gerekmez mi? hem öyle diyorlar hem ters iş yapıyorlar. madem afet toplanma merkezi, stadyumun cephesi böyle olması gerekiyor, o zaman o ulaşım işlerini halledeceksiniz. yıllar geçmiş, hâlâ bir hareket yoksa, bana kimse, mimarmış, afetmiş, yasaymış demesin. maval okumaktır, bu.

  bu arada benim bir hayalim vardı, inşaat aşamasını izleyen biri olarak:

  bir kere bu stadyumun isminin "tamu" yani cehennem kelimesinin türkçesi olmasını çok istiyorum. türkçe ise alın size türkçe. aynı şekilde, misafir takımın girişini dante'nin inferno'suna nazire yaparcasına, dizayn edilmesini. daha en baştan etki altına almaya başlanmasını. biz nereye geldik, nereye çıkacağız dedirtmeyi... müthiş bir tecrübe yaşatmayı.

  sonra stadyumun önüne iki heykel hayalim var. bilirsiniz, yüzüklerin efendisi'nin orta dünya evreninde anduin nehrindeki isildur ve anarion heykelleri yani "argonath"lar vardır. "kralların kapısı" diye geçer. hah, işte stadyumun önünde ali sami yen ile metin oktay heykelleri olsa var ya.

  https://i.ytimg.com/...Lg/maxresdefault.jpg

  stadyumun cephesi, antik tiyatrolar gibi olsa...
  stadyumun dışında, meşhur, efsane isimlerimizin heykel ve dikit ormanı olsa... veya efsaneler yolu... nef'in şu reklamındaki gibi: https://www.youtube.com/watch?v=NMuX6Pwj8Cw

  falan filan.
 • 107
  mimarın yaptığı eser, sınıflandırdığı endüstriyel tasarıma;

  https://encrypted-tbn3.gstatic.com/...t5thbQ58trolBulJTOlK

  ne kadar uyar bilmiyorum ancak çoğu arkadaş beğenmese de, bunu bir tarz olarak görmese de sonuç olarak böyle bir tarz var, ve şahsi olarak ben çok da beğeniyorum. estetik açıdan ne kadar beğenildiği kişisine göre değişir ancak eğlence ve şov amaçlı bir bina olan stad için doğru tarz mıdır bilemem.

  stadın açıktaki beton kısımlarını saçma sapan boyayıp çingene gecekondusuna çevirmek de kesinlikle yapılmamalı. zaten beton kısımların altında bir dış kaplamayla modern bir çizgi taşıyor işte o dış kaplamanın üstünü de altıyla uyumlu bie şekilde güneş, sera etkisini azaltan hafif koyu renkte, desenli;

  https://activewindowfilms.co.uk/...76cm-100cm-152cm.jpg

  camla kaplanırsa da güzel olabilir.
 • 111
  kulübümüze ve stadımızın içinde yaşanan coşkuya yakışmadığı bir gerçek. ancak bu görsellikten önce herkesin şikayetçi olduğu ulaşım ve çevre düzenlemesi ile ilgili konular halledildikten sonra el atılması gerektiğine inanıyorum. mesela stat çevresi eski efsanlerimizin heykelleri ile süslenebilir. insanlar gelir onlarla fotoğraf çektirir ve boş asfalt görüntüsünü de ortadan kaldırır. bu tarz düzenlemeler ve düzeltmelerin ardından stadımız komple led ekranlarla kaplanarak hem reklam geliri hem de görsellik sağlaması çok güzel olacaktır. tabi bunların hepsi paraya bakan konular. hadi yapalım demekle olmuyorlar.
 • 112
  sponsor ile cebimizden tek kuruş çıkmadan yapabiliriz. led ekranlar konulur ve bir süre sponsorun reklamları burada döner. örneğin 5 yıl. tabi bunun için uygun sponsorun bulunması gerek. aslan yattığı yerden belli olur derler. bize hiç yakışmıyor. ama genel olarak dışı çok kötü. sadece cephe değil, ulaşım ve dış diğer faktörler.
 • 113
  şahsi kanaatim mevcut ekonomik koşullar çerçevesinde, hali hazırda sikilmemiş tek kuş olarak kalmış leylek olduğudur.

  kötü olduğu konusunda hemfikirim ancak bu bir estetik kaygı. bizim allah’ımız olmasına rağmen umarsızca artan euro ve dolar kuru nedeniyle hiçbir şey yapmadan dahi zararımız ve harcama miktarımız artarken, estetik kaygılar nedeniyle ivedi bir şey yapılmasının istenmesi anormal olduğu gibi, bir şey yapılması da gerzekçe olacaktır.

  kaldı ki, bu cephenin kaplamaları vb. tahmin edebileceğiniz üzere ülkemizde üretilmediğinden m2/dolar cinsinden fiyatı olan ve hiçbir gelir getirmeyecek bir ürünün alınması, en az tarık çamdal’a ödenen para kadar çöpe atılmış para demek.

  edit: imla
 • 114
  (bkz: #2476874)

  daha önce söylediğim gibi sponsor bulunsa bile tek kuruş harcanmaması gereken yer..

  sponsor bulabiliyorsanız, dış cepheye tabela astırın, alacağınız parayı, futbol takımına, amatör şubelere harcayın.. stadın dış cephesine yapılacak bir harcama bize hiç bir katma değer yaratmaz.. tek kuruş ilave getirisi yok bunu yapmanın..

  yine daha önce yazdığım gibi, dışı değil, içinde ne yaptığımız önemli.. bizim dışarı yansıttığımız yüzümüz dediğiniz stadın dış cephesi, maçlardan önce en fazla 30 sn gösteriliyor.. biz stadın içinde yaptıklarımızla vizyon koyarız, katma değer yaratırız.. bina ile değil..

  arkadaşlar, çok derin bir ekonomik krize girmek üzereyiz.. tasarruf edeceğimiz tek kuruşa bile ihtiyacımız var...

  bu sadece bizim için,diğer kulüpler için değil.. hepimiz için.. acil olmayan, yapılmadan da hayatımızı sürdüreceğimiz her türlü masraftan kaçınmamız gerekiyor..

  mevcut iktidarın, beton yapıların ihtişamı ile güç gösterisi yaptığını zannetmesi ve insanlara bunu böyle anlatması gibi bizi bugünlere getirdi..

  bugün türkiye'nin en büyük firmaları %30 la tl kredi kullanıyor.. bu kobilerin %40 larla kredi kullanması demek... yani tl bulmak her gün daha da pahalı hale geliyor... bu maliyetlere dayanmanın tek yolu, tüm giderlerinizi minimuma getirmek...

  gün gelir inşallah toparlanırız, o zaman stadın dış cephesini düşünürüz. ama bugün zamanı hiç değil..

  edit : özgür demirtaş hoca demek istediğimi çok güzel özetlemiş.. https://twitter.com/.../1027834585768443905
 • 116
  stadyumun formu led aydınlatmaya uygun değil. cepheyi düzeltelim derken stadyum ankara pavyonlarına döner mazallah.

  montaj konusunda tecrübeli doğru bir firma ile anlaşılırsa v kolonlarına alucobond denilen kompozit levhalarla çözümler getirilebilir. mevcut brüt betonla birlikte bir derinlik yaratılabilir.

  ama önce dolar düşmeli , şimdi hiç sırası değil :(