• 88
  fatih terim ve şenol güneş dışında galatasaray taraftarını tatmin edecek başka bir türk teknik direktör yok. bu noktada türk teknik direktör genellemesine karşıyım. ersun yanal, hamza hamzaoğlu ve ertuğrul sağlam yakın geçmişte şampiyonluk yaşadı ama şimdi itibarları yerlerde. belki de kariyerleri bitme noktasına geldi. yani türk teknik direktör demek başarı demek ve en önemlisi istikrar demek değildir.

  fatih terim ve şenol güneş'in yaşlarının 60'ı geçik olduğunu unutmayalım. şu saatten sonra bu adamlar gençlerle uğraşmaz, geleceği planlamaz. sadece mevcut durumu düşünür ki son derece haklı bir yaklaşım olur. her ikisi de miras bırakan konumunda teknik direktörler değildir. çalıştırdıkları takımların gelecekleri koca bir muammadır. bu noktada terim bile derwall, feldkamp gibi isimlerle kıyaslanamaz.

  şenol güneş artık beşiktaş'ın başında. onu unutalım. elimizde bir fatih terim seçeneği kalıyor. bence terim ve güneş neden başarılı diye sorgulamak lazım. bu noktada bir prototip çıkarmak lazım.

  1- ikisi de adam yönetiminde başarılıdır. tabiri caizse bu noktada taşın suyunu çıkarırlar. sorunlu futbolcular artık rakibe sorun olur. birçok overrated futbolcuyu underrated göstermeyi başarırlar. bu konuda o kadar çok örnek var ki saymaya hiç kalkmayalım isterseniz.
  2- ikisi de hücumcu teknik direktörlerdir. iç saha dış saha fark etmez hücum oynamaya çalışırlar. çok fazla tedbir almazlar, tedbiri rakipleri düşünür. büyük takım hocası olmanın ilk kriteri budur.
  3- ikisi de son derece pragmatik adamlardır. her şeyi baştan inşa etmek yerine mevcut olanı daha iyi nasıl yaparım diye düşünürler. yani bu adamlar bielsa ekolünün tam tersidir.
  4- rotasyon sevmezler, kadroda ince dokunuşlar dışında takımlarıyla oynamazlar. bir şeyde başarılı olmuşlarsa daha mükemmelini aramak gibi bir sevdaları yoktur. mancini de işte tam bu noktada hata yapmıştı.
  5- tek adamdırlar. yardımcılarına bile fazla misyon yüklemezler. stajyer eğitmezler. hele fatih terim florya'da bile tek adamdır.
  6- medyaya karşı sert dururlar. ama bu tudor gibi küsme, ergence trip atma, laf sokma şeklinde değildir. bu adamların karizmaları, tecrübeleri vardır ve art niyetli soru sormak da göt ister.
  7- mağlubiyette eleştiri oklarını takımdan ve kendisinden uzaklaştırmayı başarırlar. bahane ve ağlama noktasında son derece uzmandırlar. çok zor durumda kalırlarsa sorumlu benim derler ama tudor gibi asla oyuncularını hedef göstermezler.

  aslında şenol güneş ve fatih terim çok ayrı karakterler. ama futbola yaklaşımları birbirine benziyor. ve bu yüzden başarılılar. güneş'in terim'den kariyer olarak geride olduğu gerçek. güneş'in de 3 senedir istanbul takımı çalıştırmaya başladığını unutmayalım. ayrıca güneş aktif olarak bir takımın başında ve son yıllarını da daha verimli geçirdi. lafı dağıtmadan gelmek istediğim nokta şu. türkiye liginde başarılı olmanın bazı şartları var. ister yerli ister yabancı olun. bazı temel özellikleri bünyenizde toplamak zorundasınız.

  tudor'dan sonraki teknik direktör adam yönetiminde ve performans geliştirmede master düzeyinde olmalı. pragmatiklik, tecrübe, karizma ve disiplin noktalarında ise mükemmel olmalı. böyle bir adam bulursanız ister yerli teknik direktör olsun ister yabancı teknik direktör olsun tam galatasaraylık teknik direktördür. galatasaray gibi kısır döngüde olan kulüplerin seçeceği teknik direktör konusunda son derece titiz davranması gerekir. şurası gerçek ki dünyadaki mevcut iyi teknik direktörlerin çok azı galatasaray'da başarılı olabilir.