• 5
  bu işi amatörden başlayarak yapıyorlar ve çoğu hayatında futbol oynamamış yada futbol oynama yeteneği olmayan adamlar. adam bilmiyor ki hangi vücut hareketinde nasıl tepki verilir ikili mücadelenin kendi içinde 800 farklı kombinasyonu vardır falan bilmezler.
  futbolun ruhu vardır. bu ruhu bilmen için ilk önce o toprak saha da mücadele verirken mücadeleden dizin kanayacak, yanda seyreden 3 5 kişiden analı bacılı küfür yiyeceksin ancak başın kalkmayacak, maç sonu kavga olacak 2 tane jandarma ayırmaya çalışacak. pişeceksin kaşarlanacaksın tecrübe budur işte. yeter mi hayır. takım arkadaşlığı ile paylaşım ile büyüyeceksin.
  ne yazık ki türk hakemleri futbolu bilmiyor. kural kitabı kural kitabı hangi kural kitabı babacım. sen sırıkla atlama hakemi değilsin belirli bir standart kuralı olamaz futbolun. adamın dirseği açık rakibin yüzüne gelmiş. sebebine bakarsın, gelişine bakarsın, niyete bakarsın. yok kitap öyle diyor. olmuyor olmaz yapamazsın.
  2 tane farklı hakem tanıdığım var. ikisi de yakınımdı zamanında. anlatırlardı bana hakemlik kurumunun nasıl yerlerde olduğunu.
  askeriye tarzı devre rütbe muhabbetinin olduğu, orta hakem yardımcı hakeminin bayrağını dinlemediği zaman yardımcı hakemlerin ofsayt yada faullere karışmak istemediğini gibi gibi elli tane şey sayarlardı. adamlar milyon dolarlık bebeklerle oynayıp sevgili tribi atıyorlar yani.
  adaletli olmak farklı futbolu bilmek farklı. gençlik yıllarında kulüp tutan adam büyüyünce maç yönetmek için sahaya çıkıyor. nasıl adalet beklersin bu hakemlerden.
  belli camiaların fedaileri mhk da yer tutuyor söz sahibi oluyor nerde aidiyet?
  bu ülkeye değil var avar maçlara iha siha versen yine bu niyetlerle bu hakemlerle 1 arşın yol gidemezsin.

  edit: yazım hataları.
 • 8
  eskiden ağır şartlar altında icra edilen meslekti. böyle günümüzdekilere benzeyen bazı 'şımarık', 'kendini beğenmiş', 'eyyamcı', 'birilerinin maşası' sıfatı taşıyan hakemlerimiz(!) tribün tarafından topluca bir güzel alaşağı edilirdi; kaba tabirle ne anaları kalırdı, ne bacıları ne de haysiyetleri enselerinde hissettikleri dışarıda başıma bir şey gelir mi acaba korkusu da cabası...
  hiçbiri doğru değil(di) tabii ki ama, işte bazen hepimizin ister istemez kabul edebileceği 'gerekli kötülükler' vardır, o dönemlerdeki hakemlere(!) karşı alınan tavır da bence o gerekli kötülüklerdendi.

  günümüzde bu tarz şeyler neredeyse hiç kalmadı tabii; hem futbol değişti, hem biz ülke insanı olarak 'biraz' medenileştik hem de malum 6222 ve envai çeşit caydırıcı etmen girdi işin içine; ama işin garibi birtakım ekolün temsilcisi hakemler(!) aynı kalmaya devam etti, bahsettiğim dönemden en az 30 - 40 ilerideyiz ama adamlar hala birilerinin maşası, birilerinin adamı olmaya devam ediyor hem de günümüzdeki tüm teknolojik imkanların oluşturduğu netliğe rağmen utanmadan açık açık yapıyorlar operasyonu, işte beni en çok sinir eden de bu utanmazlıkları, o zaman o eski günleri arıyor insan.
 • 10
  rezalet durumdadir. bunun tek nedeni ise sistem. surekli mhk baskani degisiyor ve biz hep birseylerin duzelecegini dusunuyoruz ama sonuc hep ayni oluyor. mhk baskani degisiyor ama ipleri tutan isimler hep ayni. yildirim demiroren federasyonu'nun bu nihat ozdemir federasyonundan ne farki var? servet yardimci gibi isimler arka planda hakemleri ve disiplin kurullarini istedikleri gibi yonlendiriyorlar. zekeriya alp gitsin, serdar tatli gelsin, serdar tatli gitsin, metin tokat gelsin. degisen hic birsey olmayacak. cunku hakemler gelirlerini, kariyerlerini kaybetmemek icin sistemin bir parcasi olmasi gerektigini er ya da gec anliyorlar. bakin halil umut meler. bakin umit ozturk. bu iki pirlanta gibi hakemin su anda geldikleri durum icler acisi. umut veren zorbay kucuk'un uzerindeki baskiyla alanyaspor macinda dustugu durumu gordunuz. tahminim odur ki erkan ozdamar'da yakin zamanda bu carkin icine girecektir ki mert hakan yandasin kupada kasimpasa macinda kirmizi kart gordugu mactan sonra otelde maci beklerken mactan alinip kendisine mesaj verilmistir. bu sistem son iki federasyonda tamamen galatasaray aleyhine hakem yapanlari odullendirip (halis ozkahya, mete kalkavan, huseyin gocek), yapmayanlari (bulent yildirim, serkan cikar) cezalandirmistir. bunu cozmek icin ya yumrugunu masaya vuracaksin, siyaset, cumhurbaskani kimi araya sokabiliyorsak bu federasyonu degistirmeliyiz ki bu su anda ki tff baskaninin is hayatindaki siyasi iliskileri nedeniyle bu dedigim imkansiz. ya da yabanci hakem ve yonetici getirecegiz. bunun baska yolu yok!
 • 11
  hakkaniyetli maç yönetmek gibi bir amaçla maçlara çıkmayan sadece saf çıkarçılık yaparak kendilerini düşünerek hak gasp eden şeref yoksunlarından oluşmaktadır. içlerinden iyi ve dürüst olanların çıkacağına asla inanmıyorum. maçlarda bunların üzerine oynamamız, hiçbir şekilde insaniyetlik yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. artık bu şeref yoksunlarına hak ettikleri tepkileri gösterelim. hep üzülen biz mi olacağız? galatasaray bu ülkede ahlaki açıdan her zaman daha üst seviyede olmuştur ve bunun hiç faydası olmamıştır. saf çıkarcılık evresine dönmemiz gerekiyor. sadece biz önemliyiz geri kalan hiçbir şeyin önemi yok bundan sonra!
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!