• 1
  bu konu hakkında oturup destan yazılır da, uğraşmaya değer mi bilmiyorum. o yüzden geçen günlerde, sözlükten bir arkadaşımızla özelden mesajlaşırken ona yolladığım mesajların birisini alıntılayım, bu başlığa uyuyor olması lazım.

  --- alıntı ---

  öncelikle, toplumun bilinçlendirilmesi ve bunun spor olduğu gerçeğini kabullenmesi gerekiyor. maalesef türkiye'de futbol, sadece deşarj olabilmek, küfür etmek, rakibi hor görmek ve kendini tatminden ileriye gitmiyor. o özendiğin ingiliz futbolu, bu kültürü 30 sene önce oturtmuş.

  bilir misin bilmiyorum, 1985 yılında heysel faciası yaşanmıştı juventus - liverpool maçı öncesinde. bu maçtan sonra uefa, ingiliz kulüplerini 5 yıl süreyle avrupa kupalarından men etti. ingiliz federasyonu ise, ingiliz kulüplerinin 6 yıl boyunca avrupa maçlarına katılmayacağını açıkladı. cezanın 2. senesinin sonunda, uefa yetkililerinin, ingiliz kulüplerinin cezasının kaldırılması yönünde eğilimi sonrası, o günlerde ingiltere başbakanı olan margaret thatcher* "teşekkürler, ama bizim önce kendimize çeki düzen verip, bu kupaya katılmayı haketmemiz lazım. bu bizim için devlet meselesidir" diyerekten bu talebi reddetmiştir.

  bu olayı türkiye'ye uyarlayabilir misin? sen o kültürü bu insanlara aşılayabilir misin?

  ayrıca bu olaydan sonra 2005 yılında tekrardan liverpool - juventus maçı oynanmış, ve o sırada liverpool taraftarları "amicizia" pankartını açmıştı. anlamı "dostluk".

  --- alıntı ---

  neyse, eğitim şart diyelim. vaktinde cem yılmaz reklamda söylediğinde ne gülmüştük anasını satayım.

  http://www.youtube.com/...&feature=related