• 1157
  acil sıkı denetim ve kuralların gelmesi gereken ülkemiz futbolu. çok fazla para harcayıp, karşılığını hiç alamıyoruz. takımlar huzurevi misali kafada futbolu bitirmiş ihtiyarlarla dolu

  *21 takımlı lig saçmalığından kurtulmalı. 18 ideal.

  *maç kadroları 18 kişiye düşürülmeli. geniş kadrolar, zaten iyi yönetilemeyen takımların kadrolarını çöplüğe dönüştürüyor.

  *lig başlamadan bildirilen 25 kişilik kadroda; kaleciler hariç en az 8 tanesi altyapıdan yetiştirilmiş, 12 türk futbolcu bulundurma zorunluluğu getirilmeli. paralar kıytırık ve şımarık yerlilere değil altyapıya gitmeli.

  *alınan yabancı futbolcuların, kendi milli takımlarının son üç yıldaki maçlarının yüzde 75'inde oynamış olması gerekmeli. bu kural sadece 21 yaş altı transferler için esnetilmeli.

  *bir teknik direktör, bir sezonda sadece 1 adet takım çalıştırabilmeli.

  *hakemler kurayla belirlenmeli.

  *1.lig'e de 3ü 25 yaşın altında olmak üzere 5 yabancı kısıtı ve bildirilen 25 kişilik kadroda kaleciler hariç 8 tane altyapıdan yetiştirilmiş oyuncu kısıtı konmalı.
 • 1158
  futbolun akil kişilerinin, taraftarların, tff yöneticilerinin ve hükümetin bu süreçte* en son düşüneceği konudur.
  salgının ve ekonominin etkisi ile ana arterleri zedelenen bu organın, acil iyileştirilmesi gerekiyor.

  neden mi?

  futbol insanların zevk aldığı ve dopamin ve oksitosin salgılıyarak keyif aldığı bir spor olmaktan çıkarsa, herkes mutsuz olur. öyle de zaten. siyasete sarar, eşiyle kavga eder, toplumdan soğur!

  bakış açısı olarak türk futbolu; millet sağ-sol kavgalarında olmasın , insanlar fanatiği olduğu takımın derdine düşsün ve siyaseti irdelemesin mantığıyla yönetildiğinden başarısızlık kaçınılmaz oldu.

  tabi bu evrensel bir problem aynı zamanda.
  ama ülkemiz için bulunmaz hint kumaşı.

  daha çok geriye gidecekmiş gibi duruyor. ancak yinede iyimser olmaktan başka elimizden birşey gelmez.

  allah yardımcımız olsun...