• 974
  futbol eskiden toplumların afyonuydu. bu şekilde dalga geçiliyordu. şimdi ise çok büyük bir sektör. olaya ekonomik, politik v.b. gözlüklerle bakanlar için saha içinin hiç bir önemi yok. bu ülkede hala futbolu meşin yuvarlağı ağlarda görmek için takip edenleri azınlıkta bırakmaya çalışıyorlar.
 • 975
  kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, derneklere hizmet işi biterse ve sadece kurallara göre hizmet dönemi başlarsa avrupa'ya damga vurur. yoksa bir gıdım yol gidemez.

  https://www.youtube.com/watch?v=FQC5jnj68ko

  şu videoda koca yükü çeken kişi galatasaray. diğerleri ise... onları zaten çok iyi biliyorsunuz. ayrıca yandan hızlı ve kollektif bir şekilde geçenler de tabi ki avrupa ülkeleri.
 • 976
  bugün norwich city - manchester city maçının geniş özetini izledim.
  tek paslar, ara paslar, futbolcuların oyun bilgileri, verdikleri kararlar ve tempo...
  türk futboluyla, türkiye ligiyle öyle bir seviye farkı var ki, sanki türkiye ligi, türk futbolu orada oynanan oyunun 4. ligi gibi...
  bizim ligimizin futbolu 100 üzerinden en fazla 25''lik bir lig. o da salt oyun bazında...
  yani yazılıya girsek, sözlüye girsek sınıfta kalıyoruz her türlü...

  öte yandan iyi futbol oynanmadığı gibi, ciddi şekilde şaibeli de türk futbolu.
  şike yapanların ceza almaması.
  hakemlerin açık açık manipüle edilerek neredeyse her hafta maçların sonucuna etki edecek kararlar vermeleri.
  tff, mhk, tahkim gibi kurulların açıkça siyasi erk tarafından kontrol edilip, belli takımları açıkça kayırması, belli takım ve kişileri ise cezalandırmak için fırsat kollaması...

  sonuç olarak içinden gönül bağımız olan galatasaray'ı çıkarınca, türk futbolu bana göre her şeyiyle itici ve asla para verip eğleneceğim, zaman geçireceğim bir şey değil.

  almanya bundan 10-12 sene önce ligin kalitesini arttırmak için çözümler üretmiş ve ciddi sonuçlar almıştı.
  ancak, bizim ülkemizde hiçbir şey objektif değerlendirilmediği için, kurumlar kendilerini geliştirmek yerine, kendisinden iyi olanı aşağı çekme çabasında olduğu için türk futbolu bu seviyede kalacak.
 • 977
  ispanya kralına sormuslar, bu kadar süre ülkeyi nasıl yönettin? o da 3 f formülü ile futbol fiesta fuhuşu toplumu dejenere edip uyutmak için kullandım demiş. ülkemizde ise mekanizma ters manyel çalışıyor. bizim toplum o kadar dejenere ve vasıfsız ki bu durum futbolun festivalin ve fuhuşun kalitesini düşürüyor.

  --- alıntı ---
  "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler.. geriye demirin tuncu insanın puştu kaldı."... yaşar kemal.
  --- alıntı ---