• 3
  genc futbolculara profesyonel seviyede cok sans verilmemesinden dolayi ancak yaslari ilerlemeye baslayinca forma buldukca hunerlerini sergileyebilmesi sonucunda gerceklesen durum. bu isin normali nedir, cocuk yetenekliyse 17-18 yasinda a takimla sezon icinde maclara cikar ve as takima isindirilir. bu durum bizde anca oyuncu 24-25 yasina gelince oldugundan ortaya boylesine absurt bir goruntu cikiyor. tabii ki semih kaya veya arda turan gibi cogunlukla sans ve tesadufe bagli istisnalar da yok degil.
 • 4
  16-19 yaş arası öğrenemedikleri çok kritik şeyleri maalesef bu yaştan sonra öğrenmeye başlıyor çoğu a milli seviyedeki futbolcumuz. a milli takım seviyesinde nuri şahin gibi gurbetçileri saymıyorum ve tek istisna diyebileceğimiz isim arda turan'dır. o da aslında baktığımızda atletico'ya gittikten sonra bir aydınlanma yaşadı türkiye'de çok zor geliştirebileceği yönlerini geliştirdi. hala eksikleri tabi ki var ama arda mlada boleslav maçında patladığında 19 yaşındaydı ve o yaşından 24 yaşında galatasaray'dan ayrılana kadar hep kilit oyuncu rolünde oynadı. eleştirilere rağmen kadroda seviyesi hiç düşmedi, her sene (son senesi hariç) lig, kupa, avrupa kupaları genelinde 10 gol 10 asist gibi bir performansla oynadı.
 • 6
  ortalama bir türk futbolcusu fiziksel ve zihinsel geli$imini ortalama bu ya$larda tamamliyor. tabiri caiz ise akli 25inden sonra ba$ina geliyor ve özel hayatina, yemesine içmesine, dinlenmesine dikkat ediyor ve özünde zaten bir yetenek oldugu için, bu ya$lardan sonra yeteneklerini sahaya yansitabiliyor.

  olaya psikolojik bir baki$ açisi ile yakla$acak olursak, davrani$larimizdan meydana gelebilecke sonuçlari önceden tahmin edebilme hadisesi beynin prefrontal korteks bölgesinde gerçekle$iyor ve bu bölge insanina göre en geç 25inde tamami ile geli$imini tamamlami$ sayiliyor. biz buna ergenlik de diyoruz.

  ergenlik dönemini nasil geçirdigimiz çok önemli.

  size iki örnekten bahsedicem.

  1. emre mor
  2. merih demiral

  ikisi de babasiz büyüyor. veya daha dogrusu hayatin önemli evrelerini babasiz geçiriyorlar. emre mor'un hayati babasinin sorumsuzluklari sebebi bile yetimhanelerde geçiyor. merih ise henüz 15 ya$inda annesini bir trafik kazasinda yitiriyor.

  merih bu tarif edilemez acidan güç saglayip, çok erken ya$ta olgunla$arak 20 ya$inda juventus'a transfer olurken, emre mor 19 ya$inda dortmund'a transfer oluyor ancak ne dortmund'da, ne celta vigo'da tutunamayip, son bir çare olarak galatasaray'a kiralik olarak geliyor.

  uluslararasi $irketlerde çali$mi$ olanlar bilir. mülakatlarda psikolijik diagnostik yapilir.

  buradan futbol kulüblerine çagrim. futbolcu alirken yetenegine ve sakatlik öz geçmi$ine de bakin fakat psikolojisi nedir, bize uyar mi, bizde yapar mi?

  bayern münih zamaninda neden sergen'i ara$tirip transferinden vazgeçiyor, bir dü$ünün.
 • 7
  annelerin, çocuklarını 18 yaşına kadar ağzına kaşıkla beslediği bir ülkede, normal sayılması gereken gerçeklik.

  üniversiteye giden adam yemek pişiremiyor, çamaşır - bulaşık yıkayamıyor, temizliği geçtim kendine bakamıyor. bu yaşta bu sorumlulukları alamayan bir adam, oynadığı takımın sorumluluğunu alabilir mi?

  kültürel farklılıklar, aile yaşantıları, beslenme biçimleri, spor imkanları ülkemizde çok farklı. o yüzden türkiye'de yetişen futbolcuları, yurt dışında yetişmiş yaşıtlarıyla kıyaslamamak lazım.
 • 9
  biraz da işveren'den kaynaklı bir problem. bizde futbol da dahil bütün iş kollarında işveren 18-22 yaşlarındaki gence güvenmez her zaman çocuk gözüyle bakar ve onun için o 25-26lara kadar tecrübesizdir.

  avrupa da eminim ki başarılı olan bir gencin hakkında ilk sordukları sorular arasında ''kaç yaşında bu çocuk?'' yoktur.